Business Industry Capital
България |
| | |
|
WEB-портал на българските одитори
|
|
Финансови новини |
|
Министерството на образованието и науката (МОН) не е било достатъчно ефективно в осигуряването на условия за провеждане на качествено професионално образование, което да отговаря на потребностите на трудовия пазар. Това е заключението на одитен доклад на Сметната палата за периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2014 г. и който обхваща управлението на шестима министри от пет кабинета - Сергей Игнатов, Стефан Воденичаров, Николай Милошев, Анелия Клисарова, Румяна Коларова и Тодор Танев. Изводът е, че отговорността за състоянието на системата е споделена, а неспособността за справянето с проблемите от страна на МОН - системна. Дадени са 22 препоръки на министъра на образованието и науката, които трябва да бъдат изпълнени в срок до шест месеца. Според Сметната палата ключовите недостатъци в работата на МОН са свързани с липсата на фокус за развитието на професионалното обучение, несъществуващата система за оценяване на качеството му, както и неспособността за модернизиране на програмите, изпитите, методите за преподаване и материалната база на професионалните гимназии. Предлага се държавният план-прием да се базира на проучване, идентифициране и прогнозиране на потребностите от професионално образование и обучение (ПОО), което да се създаде заедно с местната индустрия.Не са осигурени достатъчно средства и добро сътрудничество с организациите на работодателите за модернизиране и осъвременяване на материалната база на училищата. Липсва още система за подобряване качеството на обучението по професионална подготовка за учителите и възможности за кариерното им развитие.
Източник: Капитал
На 31 май 2016 г. България се присъедини към Специалния стандарт за разпространение на данни Плюс на Международния валутен фонд (МВФ). Така страната става 11-тата държава в света, която се присъединява към международния стандарт за разпространение на данни. Специалният статистически стандарт за разпространение на данни Плюс на МВФ е създаден през 2012 г. с цел да засили и допълни съществуващите стандарти за статистически данни.
Източник: Econ.bg
|
Приватизация |
|
Приходите от приватизацията през 2014 г. са 2,853 млн. лв., според отчета на дейността на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. В Плана за работа през 2014 г. АПСК e предвидила да продаде 37 обекта. От обявените за продажба обекти са сключени 7 приватизационни сделки. През 2014 г. бяха спрени повечето сделки, защото тогава беше назначен служебен кабинет. Бяха спрени процедурите за дружествата "АДИС" и Аудиовидео "Орфей". През 2015 г. с решение на парламента те бяха върнати в т.нар. забранителен списък. 2014 г. е била най-слабата година по отношение на приватизацията за последните 6 години, каза Емил Караниколов, изпълнителен директор на АПСК. Източник: Стандарт
|
Дружества |
|
През април 2016 г. печалбата на 27-те банки, опериращи на българския пазар, се повишава с 22,6% на месечна и с 50,6% на годишна база до 134 млн. лв. Това е най-високата печалба от началото на годината, съобщиха от Българска народна банка (БНБ). През първите четири месеца на 2016 г. банковият сектор печели общо 439 млн. лв., което е със 17,4% повече в сравнение с 4-месечието на миналата година, когато на пазара все още имаше 28 търговски банки. Резултатите обхващат вече 27 банки, защото през март бе финализирана окончателно сделката за закупуването на клоновата мрежа на Алфа Банк в България от страна на Юробанк България (Пощенска банка).
Източник: Investor.bg
Писма за проявяване на интерес към придобиване на ТБ „Виктория“ ЕАД ще могат да се подават до един месец след оповестяването на резултатите от провеждащите се в банковия сектор в момента преглед на качеството на активите и стрес тестове, информират синдиците на Корпоративна търговска банка АД, която е едноличен собственик на 22-та по размер на активите банка у нас. Решението е взето след препоръки на подуправителя на Българска народна банка, ръководещ управление „Банков надзор“, Димитър Костов и на консултанта по продажбата АФА ООД. Според предварителния график за проверката на банковите активи и стрес тестовете резултатите от тях ще бъдат налични на 13 август.
Източник: Investor.bg
Цената на "Трейс груп холд" за изграждане на 630 м тунел и една метростанция е най-ниска, стана ясно след отварянето на офертите на кандидатите. Поръчката на общинската "Метрополитен" е за тунел и станция "Хаджи Димитър", а отсечката е част от третия лъч на метрото и представлява продължението на неговата централна част - от Малък градски театър до бул. "Владимир Вазов" след "Подуяне". Предложената от компанията цена е 29.8 млн. лв., което е доста под прогнозната - 45 млн. лв. Това обаче не я прави автоматичен победител. Тъй като офертата на "Трейс" е с повече от 20% по-ниска от средната предложена цена, процедурата изисква да й бъде поискана обосновка. В случай че тя не бъде приета, най-вероятно изпълнител ще е обединението между "Станилов" и "Главболгарстрой", което има най-много точки по техническото предложение и е с втората най-ниска цена.
Източник: Капитал
Koмиcиятa зa зaщитa нa ĸoнĸypeнциятa /КЗК/ зaпoчнa paзcлeдвaнe зa ĸapтeл cpeщy още три тъpгoвcĸи вepиги - "T-Mapĸeт”, "Фaнтacтиĸo” и "ЦБA”.
Πpичината е, че са изпoлзвaли cъщитe пpoизвoдитeли, ĸoитo и ocтaнaлитe чeтиpи разследвани вepиги, зa coбcтвeнитe cи мapĸи. KЗK вече пpoвepявa "Kayфлaнд", "Биллa", "Лидл" и "Meтpo" зa ĸapтeл.
Източник: Банкеръ
Четири години след като мораториумът върху фракинга блокира проучванията за газ в два блока в Северна България, проектите са на път да бъдат размразени, но този път по конвенционална технология. Базираната в Калгари Horizon Petroleum подготвя сливане с Iskander Energy Corp (IEC) – собственик на половината от акциите в "Група за научни изследвания и сервиз" (ГНИС). Българската компания държи правата за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете "Градище" и "Килифарево". Решението за възобновяване на работата идва в резултат от планираното сливане на канадските компании, което се очаква да бъде одобрено от акционерите до края на юни. Двата блока се намират на територията на областите Ловеч, Габрово и Велико Търново и са с обща площ около 1000 кв.км.
Източник: Капитал
Ирена Кръстева излиза от ръководството на семейната медийна империя – "Нова българска медийна група холдинг" (НБМГ), където досега заемаше поста на изпълнителен директор и член на борда. Мястото й в дружеството, издаващо "Телеграф", "Монитор", "Политика", "Борба" и други ще бъде заето от Александър Георгиев, който е заместник-председател на борда на НБМГ и на собственика на холдинга "Балканска медийна компания" от създаването им през 2007 г. Смяната става малко след като Пеевски стана едноличен собственик на "Балканска медийна компания". Новият изпълнителен директор на "Нова българска медийна група холдинг" Александър Георгиев стана и управител на други три дружества "НСН инвестмънт", "Био уотър" и "Био уотър инвестмънт".
Източник: Медия Пул
|
Българска стопанска камара |
| |
Център за компютърно обучение към Българската Стопанска Камара |
Центърът за компютърно обучение към Българската стопанска камара е Майкрософт ИТ академия и оторизиран от Майкрософт център за тестване и сертифициране на компютърни умения по офис пакета на Майкрософт (MOS), единствен в България. На www.certiport.com/go можете да намерите информация за процеса за сертифициране.
|
|
Предстоящи курсове:
Обучение за MS Office:
м. юни
Обучение по мрежи в Сиско академията:
CCNA 1 - м. септември 2016 г., съботно-неделен
CCNA 2 - 17 септември 2016 г., съботно-неделен
CCNA 3 - 11 юни 2016 г., съботно-неделен
CCNA 4 - 17 септември 2016 г., съботно-неделен
NDG Linux Essentials; NDG Introduction to Linux I/II - В платформата можете да четете теорията, да полагате тестове, както и да правите практически задачи с помощта на вградена виртуална машина. Регистрирайте се онлайн сега!
|
|
За допълнителна информация: тел. 981 03 26 http://educentre.bia-bg.com/, e-mail: educentre@bia-bg.com
|
| | | |
Светът |
| |
|
Европа |
|
Европа губи статута си на световен лидер в производството на чиста енергия, като инвестициите в региона спадат с 21 на сто през миналата година, докато разходите в останалата част на света нарастват. Рекордните 328,9 милиарда долара са инвестирани в световен мащаб в слънчева, вятърна и друга възобновяема енергия през 2015 г., показва доклад, публикуван от глобалната мрежа по политиката за енергия от възобновяеми източници REN 21. Същевременно разходите в Европа са намалели до 48,8 млрд. долара в сравнение с 62 млрд. долара година по-рано. Изключвайки Китай, най-големия световен инвеститор в чиста енергия, през 2015 г. Азия за първи път е инвестирала повече от Европа във възобновяеми източници, показват данните в доклада, извлечени от Bloomberg New Energy Finance. Промяната във възобновяемите инвестиции от развитите към развиващите се икономики трябва да се очаква предвид тяхното нарастващо търсене на енергия и отрязването на субсидиите в Европа, се посочва в доклада. В Германия финансирането в сектора пада с 46%, главно заради промени в правителствената политика. Източник: Блумберг
|
Америка |
|
Технологичният гигант Apple планира да емитира облигации в Тайван, чрез които ще се опита да набере капитал в размер на 1 милиард долара. Това ще е първата емисия на ценни книжа в страната, като по този начин производителят ще се присъедини към някои други големи компании, които също опитват да наберат средства в островната държава. Очаква се облигациите да са с матуритет от 30 години. Фирмите са привлечени най-вече от изключително богатия кредитен пазар в Тайван, на който участват животозастрахователни фирми, склонни да придобиват дългосрочни дългови инструменти на популярни имена от технологичния свят. През декември производителят на чипове Intel Corp. извърши емисия на 30-годишни облигации на стойност 915 милиона долара при постигната доходност от 4,7%. В началото на тази година Anheuser Busch InBev емитира облигации на стойност 1,47 милиарда долара при лихва от 4,915%. Източник: Ройтерс
|
Азия |
|
Китайската централна банка е инжектирала общо 290,57 милиарда юана (44,1 милиарда долара) през май чрез механизмите за краткосрочно и средносрочно кредитиране. През април сумата, която регулаторът вля на пазарите, за да насърчи ръста на кредитите, беше 715,76 милиарда юана. Непогасените задължения по средносрочното кредитиране са 1,638 трилиона юана към края на май спрямо 1,495 трилиона юана в края на месец април. Задълженията на финансовите институции към централната банка по линия на краткосрочния механизъм са 400 милиона юана в края на май в сравнение с 410 милиона юана в края на предходния месец. Това означава нетна ликвидна инжекция от 142,2 милиарда юана по средносрочния механизъм и нетно изтегляне на ликвидност в размер на 10 милиона юана по линия на краткосрочното кредитиране. Лихвените проценти по 3 и 6-месечните кредити остават без промяна – съответно 2,75 и 2,85%, посочва Китайската народна банка. Източник: Ройтерс
|
|
Индекси на фондови борси 01.06.2016 |
Dow Jones Industrial |
17 789.67 |
(2.47) |
Nasdaq Composite |
4 952.25 |
(4.20) |
Стокови борси 01.06.2016 |
|
Стока |
Цена |
|
Light crude ($US/bbl.) | 48.92 |
Heating oil ($US/gal.) | 1.5000 |
Natural gas ($US/mmbtu) | 2.3900 |
Unleaded gas ($US/gal.) | 1.6200 |
Gold ($US/Troy Oz.) | 1 216.70 |
Silver ($US/Troy Oz.) | 15.98 |
Platinum ($US/Troy Oz.) | 975.00 |
Hogs (cents/lb.) | 0.83 |
Live cattle (cents/lb.) | 1.17 |
|
|
|
Архив Бизнес Индустрия Капитали |