Business Industry Capital
България |
| | |
|
WEB-портал на българските одитори
|
|
Финансови новини |
|
През януари 2016-а година брутният външен дълг на България е в размер на 33,8518 млрд. евро (73% от прогнозния БВП), като се е понижил с 239,2 млн. евро (с 0,7%) спрямо края на 2015 година, когато дългът е бил в размер на 34,0909 млрд. евро (77,2% от БВП), показват данни на Българската народна банка. Дългосрочните задължения в края на януари са в размер на 26,105 млрд. евро (56,3% от БВП и 77,1% от брутния външен дълг), като намаляват с 103,3 млн. евро (понижение с 0,4%) спрямо края на 2015-а година. Краткосрочните задължения на България възлизат на 7,7467 млрд. евро (16,7% от БВП и 22,9% от брутния външен дълг), свивайки се с 135,8 млн. евро (понижение с 1,7%) спрямо края на миналата година, когато краткосрочните задължения бяха в размер на 7,8826 млрд. евро. Източник: БНР
Близо 13 млрд. лв. е общата сума на парите в обращение, като само за година тя е нараснала с близо 10 на сто, съобщиха от БНБ. 98% от тази сума са банкнотите, от които в паричния оборот има общо 413 млн. броя. Най-много има банкноти от 20 лв., като в края на декември 2015 г. в обращение са 130 млн. броя книжни пари от този купюр. Най-голяма стойност в паричното обращение - 4.5 млрд. лв. имат банкнотите от 50 лв. Общата стойност на стотинките е 246 млн. лв., а броят им е 1.934 млрд. брой. Най-многобройни са монетите от 1 стотинка, а най-малко – от 50 стотинки, като след нея се нарежда монетата от 2 лв., която БНБ пусна в обращение от 7 декември 2015 г. Хванатите фалшиви банкноти през изминалата година са над 5 хил., като най-голям е броят на неистинските евро - 2 263. Левовете се нареждат на второ място – с 1 126 фалшиви копия. Задържаните щатски долари пък са 763.
Източник: Монитор
|
Концесии |
|
Чуждестранни компании проявяват сериозен интерес към предстоящото отдаване на Летище София на концесия. Една от тях е огромната испанска финансово-икономическа група Ferrovial, която неотдавна изпратила официално запитване до транспортното министерство какви ще бъдат условията за концесиониране на аеропорта. Кандидат за концесионер на Летище София е и Мюнхенското летище. Южнокорейска компания също е засвидетелствала силен интерес към аеропорта. Подготвя се обявяването на процедура за отдаване на концесия на Летище София като тръжната процедура ще стартира с начална цена от 550-580 млн. лв. авансово плащане на концесионно възнаграждение, като ще спечели този оператор, който предложи най-висока цена. Целта е приходите от концесията да се използват за изплащане на дълговете на "Холдинг БДЖ", които са около 460 млн. лв.
Източник: Стандарт
|
Дружества |
|
Телекомуникационният оператор Макс обяви, че е заплатил над 2 милиона лева на държавата в лицето на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за използваните от него 2х10 MHz радиочестотен спектър в обхват 1800 MHz. От тях 1 500 000 лева покриват таксите за разрешението на компанията да използва спектъра през изминалата половин година. Останалите повече от 500 000 лева Макс предплаща за използването на честотите през следващото тримесечие като категоричен знак за стабилното си присъствие на телеком пазара в България. През месец февруари Комисията за регулиране на съобщения започна процедура по отнемането на лиценза на оператора с мотив незаплатени лицензионни такси, а през януари тази година, стана ясно, че КРС ще разпредели между операторите освободен честотен ресурс в обхвата 1800 MHz, като Макс ще получи допълнителни 2х5 MHz към използваните вече 2х10 MHz.
Източник: Money.bg
Монбат АД отчита консолидирани нетни приходи от продажби през февруари за 20.66 млн. лв. Това представлява увеличение от 12.2%, в сравнение с продажбите през същия месец на година по-рано. Обобщените данни за първите два месеца на 2016 г. сочат, че Монбат АД има консолидирани нетни приходи от продажби в размер на 41.803 млн. лв., което представлява намаление от 0.7%, в сравнение с консолидираните нетни приходи от продажби за същия период на 2015 г. Реализираната консолидирана печалба на Монбат АД за месец февруари 2016 г. е 2.69 млн. лв., което представлява понижение на печалбата с 0.4 %, в сравнение с реализираната консолидирана печалба преди облагане с данъци за месец февруари 2015 г. Печалбата за първите два месеца на 2016 г. възлиза на 5.314 млн. лв., което е с 23.6% по-малко, в сравнение с периода 1 януари – 28 февруари на 2015 г. Източник: Profit.bg
Григор Фиданов е купувач на един от най-големите хотели на Златни пясъци при оценка от 31 млн. лв. Новият собственик притежава верига от четири хотела Grifid в курорта. Сделката става чрез дружеството му "Хотелско мениджърска компания", а обект са двата свързани помежду си с топла връзка "Обзор" и "Изгрев". Те работят под бранда Sentido, намират се на първа линия и разполагат с обща база от 509 стаи. Със сделката купувачът Григор Фиданов става най-големият хотелиер в Златни пясъци, а и по Северното Черноморие, като изключим курорта Албена. Продавач е "Хермес тур". Сделката е за 100% от капитала на "Изгрев-Обзор", оценени на 28.8 млн. лв., но с допълнителното заплащане на дълготрайни материални активи, общата стойност достига 31 млн. лв. Основната част от сумата всъщност е по стар кредит на бившия собственик към Райфайзен банк (България). Източник: Капитал
През януари 2016 г. компаниите от общото застраховане в страната отчитат спад на брутните премийни приходи от малко над 5%, сочат данни на Комисията за финансов надзор. Съвкупните премийни приходи възлизат на 138.33 млн. лв. спрямо 146 млн. лв. за първия месец на 2014 г. Спад бележат и изплатените обещетения – от 72 млн. лв. на 67 млн. лв. Общо 5 компании в края на януари държат по над 10% от пазара. Лидерът Булстрад Виена Иншурънс Груп, както и в предходните години, започна годината с близо 20 млн. лв. брутни премийни приходи, съответстващи на 14.5% пазарен дял. Следват Лев Инс и Бул Инс с по 12.7 и 10.7 на сто, както и ДЗИ Общо застраховане и Армеец с респективно 10.1 и 10 на сто. Дженерали България, която в началото на годината официално обяви придобиването на Виктория, вече е с дял от 8.3%, колкото и Алианц България. Над 5% от пазара държи и Евроинс България – 5.7 на сто, докато ОЗК Застраховане и Уника са с по 4.6 и 4.2 на сто.
Източник: Profit.bg
ТЕЦ "Бобов дол " получи разрешение да разшири производството си, като изгаря неопасни отпадъци, каза директорът на енергийното дружество инж. Емил Христов. Ще се използват за гориво отпадъци, които нямат никакво вредно въздействише за въздуха и каквото и до е отделяне на вредни емесии. Отпадъците ще заместят 0.5% от използваните от централата въглища - при нормално натоварване на мощностите централата гори по около 250 тона въглища на час, по около 5 хил. тона за денонощие. Едва 96 тона на денонощие в пещите на централата занапред , или малко над 30 хил. тона годишно, ще са отпадъци.
Източник: Труд
|
Българска стопанска камара |
| |
Център за компютърно обучение към Българската Стопанска Камара |
Центърът за компютърно обучение към Българската стопанска камара е Майкрософт ИТ академия и оторизиран от Майкрософт център за тестване и сертифициране на компютърни умения по офис пакета на Майкрософт (MOS), единствен в България. На www.certiport.com/go можете да намерите информация за процеса за сертифициране.
|
|
Предстоящи курсове:
Обучение за MS Office:
м. април
Обучение по мрежи в Сиско академията:
CCNA 1 - м. април 2016 г., съботно-неделен
CCNA 2 - 03 април 2016 г., съботно-неделен
CCNA 4 - 03 април 2016 г., съботно-неделен
CCNA 4 - 05 април 2016 г., вечерен
CCNP Route - м. април 2016 г., съботно-неделен
NDG Linux Essentials; NDG Introduction to Linux I/II - В платформата можете да четете теорията, да полагате тестове, както и да правите практически задачи с помощта на вградена виртуална машина. Регистрирайте се онлайн сега!
|
|
За допълнителна информация: тел. 981 03 26 http://educentre.bia-bg.com/, e-mail: educentre@bia-bg.com
|
| | | |
Светът |
| |
|
Европа |
|
Паундът продължава да поевтинява на фона на опасенията, свързани с вота за излизане на Великобритания от Европейския съюз (ЕС). Валутата вече е изгубила 2% от стойността си спрямо другите основни световни валути и се очаква спадът да се задълбочи през следващите три месеца до референдума, който е насрочен за 23 юни, съобщава Bloomberg. “Намираме се в ситуация, в която рискът от Брекзит доминира на пазара”, коментира Нед Румпелтин, който е експерт от Toronto Dominion Bank в Лондон. Той е убеден, че в дългосрочен план намаляващата тенденция при паунда ще се запази. Опасенията, че Обединеното кралство ще излезе от съюза “отхапаха” 4 на сто от стойността на английската валута, като в четвъртък тя се търгуваше за 1,41 долара. Преди време излезе доклад на Конфедерацията на британската промишленост (CBI), според който излизането на Великобритания от ЕС може да струва на нейната икономика 100 млрд. паунда и 950 хиляди работни места до 2020 година. Конкретно, Брутният вътрешен продукт на страната, ако напусне ЕС, към 2020 г. може да се окаже с 5% по-нисък, отколкото при оставане в евросъюза.
Източник: Блумберг
|
Америка |
|
Икономическият растеж на САЩ се забави през четвъртото тримесечие на 2015 година по-сдържано от очакваното благодарение на по-добро повишение на потребителските разходи и по-слаб спад на износа, но в същото време корпоративните печалби се свиха за второ поредно тримесечие, отчитайки за цялата изминала година най-солидно понижение от края на последната Голяма депресия, показват ревизирани данни на Търговския департамент на САЩ. Брутният вътрешен продукт на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през трите месеца до края на декември с 1,4% на годишна база. Това представлява изненадваща възходяща ревизия спрямо предварителни данни за повишение на БВП с 1,0% и доста над първоначалната оценка на Търговския департамент за растеж с едва 0,7 процентни пункта. Въпреки това растежът на водещата световна икономика в края на миналата годината се забави спрямо третото тримесечие, когато БВП се повиши с 2,0% и след експлозивен растеж с 3,9% през пролетните месеци на 2015 година.
Източник: Блумберг
|
Азия |
|
Управляващата в Китай комунистическа партия одобри план за удвояване на атомния парк в страната в рамките на XIII петилетка (2016-2020 г.). В съответствие с него, през 2020 г. общата мощност на китайските АЕЦ трябва да достигне 58 ГВт при настоящите 27 ГВт. (26.6 Гвт според PRIS). Освен това към същата година в етап на строителство трябва да бъдат още 30 ГВт. Изданието цитира и някои данни от плана за развитие на атомната енергетика в Китай. Трябва да бъде завършено строителството на четирите блока с реактори АР-1000. Първият блок, който трябва да влезе в експлоатация тази година е на Sanmen-1. Предполага се, че до края на 2017 г. всички четири блока вече ще произвеждат електроенергия. До края на XIII петилетка трябва да бъде завършено и изграждането на четири блока с реактори Hualong One – два блока по версия от CNNC на площадката Fuqing и два блока по версията на CGN на площадката Fangchenggang. През XIII петилетка ще започне също така строителството на първите блокове с реактори САР-1400. Подготвителните дейности за зва блока се провеждат на площадката Shidaowan. Източник: Associated Press
|
|
Индекси на фондови борси 24.03.2016 |
Dow Jones Industrial |
17 515.73 |
(13.14) |
Nasdaq Composite |
4 773.51 |
(4.64) |
Стокови борси 24.03.2016 |
|
Стока |
Цена |
|
Light crude ($US/bbl.) | 39.74 |
Heating oil ($US/gal.) | 1.2200 |
Natural gas ($US/mmbtu) | 1.7900 |
Unleaded gas ($US/gal.) | 1.5100 |
Gold ($US/Troy Oz.) | 1 212.40 |
Silver ($US/Troy Oz.) | 15.18 |
Platinum ($US/Troy Oz.) | 948.50 |
Hogs (cents/lb.) | 0.81 |
Live cattle (cents/lb.) | 1.25 |
|
|
|
Архив Бизнес Индустрия Капитали |