|
Финансови новини |
|
Министерството на финансите пласира държавни ценни книжа на стойност 35 млн. евро. Фактически това е преотваряне на емисията от 7-годишни държавни ценни книжа, емитирана на 30 април тази година. Падежът на емисията, която реално представлява поемане на дълг, е 12 февруари 2021 година. От страна на участниците в аукциона е отчетен висок интерес към емисията от държавни ценни книжа, като общият размер на подадените поръчки е за над 110 млн. евро. Постигнатата среднопретеглена годишна доходност е 2,28%. От БНБ допълват, че Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип. Източник: БНР
49% от кредитите, взети от предприемачите за изграждане на бизнес имоти у нас, са проблемни. Това сочи проучване на KPMG. Пред нас са само Румъния - с 56% дял и Словения - с 50 на сто, сочат данните на консултантската компания. У нас при 42 на сто от случаите има значителна обезценка на активите, като по този показател сме лидери в Европа. „Голяма част от кредитите, при чието изплащане длъжниците срещат трудности, са свързани с търговски площи”, смята Никола Кедов, старши експерт в KPMG-България. Според него това обяснява и предпазливостта на банките по отношение на нови проекти и на съществуващи, както и високата лихва. В момента за проекти, свързани с търговски площи, тя е от 7,5% до 9%, а за офиси - от 6,25% до 8%, сочи проучването на консултантската компания.
Източник: Монитор
|
Концесии |
|
“Булгаргаз” е извадила 37,22 млн. куб. метра газ от хранилището в Чирен за последните четири седмици. Това показват актуалните данни на газовия оператор “Булгартрансгаз”. Така към 24 ноември в подземното газово хранилище “Чирен” има 445,707 млн. куб. метра при 482,927 млн. куб. метра към 27 октомври. Най-голямото количество е извадено през последната седмица – 13,3 млн. кубични метра, което е нормално заради застудяването на времето. Предходната седмица до 17 ноември от хранилището са извадени 11,4 млн. кубични метра. Първото изваждане на синьо гориво от хранилището (8,1 млн. куб. м) от началото на есента е в седмицата от 27 октомври до 3 ноември.
Източник: Монитор
|
Дружества |
|
Още 25 милиона евро за демонтажа на спрените четири малки реактора на АЕЦ "Козлодуй" ще получи държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". Парите ще дойдат от Донорската Асамблея на фонд "Козлодуй", който преди дни е одобрил всички проекти за финансиране. Парите са предвидени за физическото отделяне на инфраструктурата на спрените от работа мощности на АЕЦ "Козлодуй". Пари ще има и за ремонт на 13 км път от Козлодуй до село Хърлец. Там се изгражда площадката "Радиана", на която ще се съхраняват слабо радиоактивните отпадъци от ядрената централа. Очаква се още в началото на следващата година да бъдат подписани грантовите договори с фонда, който се администрира от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Източник: Сега
Върховният административен съд е осъдил Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заради неправомерно наложени изкупни цени на тока от комбинирано производство, по които работи "Топлофикация Бургас", съобщиха от дружеството. Това е поредното дело срещу регулатора, който в момента е ответна страна по над 1000 процеса. Според решението цените, определени от ДКЕВР, са незаконни и субективни. От бургаската топлофикация отбелязват, че при определянето на цените комисията трябва да прилага единна методика за всички дружества в страната. Спрямо "Топлофикация Бургас" ДКЕВР е подходила субективно, дори е подменила ценообразуващите фактори, представени от топлофикационното дружество пред комисията, твърдят от компанията.
Източник: Сега
Реализацията на няколко инвестиционни проекта ще разкрие нови 407 работни места в общината, каза кметът на Каварна Цонко Цонев. "Първите нови работни места за 157 души ще бъдат разкрити още през декември, когато започне да функционира изграждащата се фабрика за преработка на рапани", каза Цонев, като добави, че според справката на бюрото по труда в града регистрираните безработни в момента са 450 души. Инвеститор във фабриката за рапани е варненската фирма "Електа 03" ООД. Размерът на инвестицията е 1,5 млн. лв., като 440 хил. лв. са съфинансиране по проект по програмата за развитие на сектор "Рибарство". Фабриката ще бъде с капацитет на преработка на 200 тона готови за консумация рапани, като продукцията ще се изнася в Китай, Корея, Америка, в някои страни в Европа, а ще се продава и в България.
Източник: Стандарт
Енергиен проект за близо 2 млн. лв. в Гърция спечели Централна енергоремонтна база ЕАД. Проектът е за ремонт на генератор в една от най-големите водноелектрически централи в южната ни съседка, уточниха от базата. Предвижда се генераторът, който в момента е изключен, да бъде възстановен. След ремонта мощността на съоръжението ще се увеличи с 10% и ще се осигури непрекъснат режим на работа за производство на необходимата електроенергия, уточниха експертите. Източник: Новинар
За първите десет месеца на 2014 г. М+С Хидравлик отчита печалба преди данъци в размер на 11.644 млн. лв. Само за октомври положителният резултат на компанията е 723 хил. лв. Печалбата преди данъци на Хидравлични елементи и системи за октомври е 391 хил. лв., а на Елхим Искра – 208 хил. лв. С натрупване от началото на годината двете компании отчитат печалби от съответно 4.174 млн. лв. и 1.354 млн. лв. От Стара планина Холд прогнозират и продажбите на трите си публични дружества за месец ноември. За М+С Хидравлик се очакват 6.78 млн. лв., а за Елхим Искра и Хидравлични елементи и системи респективно 3.7 и 3 млн. лв. Източник: Profit.bg
|