|
Финансови новини |
|
Швейцария ще финансира с 3,5 млн. швейцарски франка (2,9 млн. евро) проект за подобряване на професионалното образование в България, който е част от програма за двустранно сътрудничество, възлизаща на 63 млн. евро. Това стана ясно след среща на президента Росен Плевнелиев и на швейцарския държавен глава Дидие Буркхалтер в Берн. Професионалното образование ще помогне за намаляване на младежката безработица, за внедряването на иновации и ще насърчи икономическия растеж на България, бе общата позиция на Росен Плевнелиев и Дидие Буркхалтер. Проектът предвижда сътрудничество с швейцарски фирми, които вече развиват успешна дейност у нас.
Източник: Преса
Цените на тока за бита да се определят не от ДКЕВР, а от пазара, настоява ЕК. България да се откаже да регулира цените на тока, препоръча Европейската комисия в доклада си за напредъка на страните от ЕС по изграждането на единен енергиен пазар. Страната ни трябва да премахне регулирания сегмент в цените на тока и да предприеме стъпки за изграждането на конкурентен енергиен пазар чрез създаване на електроенергийна борса и добре функциониращи балансиращи групи, пише в доклада. Вътрешният пазар е концентриран, като през 2012 г. 8 от 24-те търговци на електроенергия са държали 92% от пазара, пише още в доклада. България трябва да гарантира и независимостта на ДКЕВР, която от 2015 г. ще продължи да регулира само таксите за достъп и пренос.
Източник: Стандарт
|
Дружества |
|
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е разрешила продажбата на българското поделение на австрийската компания bauMax на българското дружество "Хедус". Сделката няма да наруши конкуренцията на пазара, посочват от КЗК. Придобиващото дружество "Хедус" АД непряко се контролира от Пейо Николов чрез мажоритарния акционер "Ей Си Карпет", отбелязват от КЗК. Едноличен собственик на "Ей Си Карпет" е фирмата "Налко", чиято основна дейност е търговия и полагане на подови настилки и отдаване на офиси под наем. 80% от капитала на "Налко" се държат от Пейо Николов. При анализа на сделката от КЗК вземат предвид и влиянието, което тя ще окаже предвид другите дружества, собственост на Николов - "Картекс П", собственик на веригата магазини CarpetMax, специализирани в търговията с подови настилки, и на магазините "МайСтор" от типа "направи си сам", "Инкарпет", с предмет на дейност отдаване на коли под наем и производство на мокети и килими, както и "Емо Вижън", чиято дейност е свързана с търговия и отдаване под наем на имоти. Източник: Стандарт
До две години 34% от необходимия за България газ ще е от местен добив. Това става ясно от прогнозата на „Булгартрансгаз“, записана в 10-годишния план на компанията за развитие на мрежата. Очаква се планът да бъде разгледан и одобрен от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). През 2016 г. годишното потребление на България ще бъде 3,850 млрд. куб. м, при 2,960 млрд. сега. А газът, добиван у нас, се изчислява на 1,3 млрд. куб. м, при 230 млн. сега. Всъщност още от догодина се очаква собственият ни газ да скочи на 800 млн. куб. м. Причина за очакваното повишение са по-големият брой нови концесии за проучване на находища. От компанията отчитат, че блок „Галата”, поле „Каварна” и поле „Калиакра” са с общ обем газ от 1,7 млрд. куб. м (440 млн. куб. м годишно), като капацитетът за добив ще започне да намалява постепенно с изчерпването на находищата.
Източник: Econ.bg
"ЦБА асет мениджмънт" увеличава неконсолидирана загуба от 27.5 млн. лв. за деветмесечието на 2014 г. спрямо 27.44 млн. лв. за полугодието на тази година, показа отчетът на дружеството. Голямата загуба за деветмесечието е резултат от продажбата за 1 лв. на основния актив, а именно дъщерното дружество "ЦБА търговия". Това беше и основният актив на "ЦБА асет мениджмънт", като в отчета към 31 декември 2013 г. бе оценено на 27.35 млн. лв. Купувачът е "Коректа – А". Оценител е МММ ЕООД, гр. София, като според неговия доклад справедливата пазарна стойност на собствения капитал на "ЦБА търговия" е минус 4.715 млн. лв. От своя страна "ЦБА Търговия" е притежавало "ЦБА Дебелец", "ЦБА Каварна" и "Интеграл България". Източник: Капитал
14,8 млн. лв. дължи към 9 октомври бизнесменът Христо Ковачки на "БДЖ-Товарни превози". Това съобщиха от "Холдинг БДЖ". 9 785 177 лв. са дълговете на спедиторската му фирма "Тибиел" ЕООД. Задълженията са за превозени над 2,7 млн. т въглища от мините към ТЕЦ-овете на Ковачки, които "Тибиел" не обслужва в пълен размер и в уговорените срокове, посочват от БДЖ и допълват, че 5,559 млн. лв. от тях са просрочени, а 4,226 млн. - текущи. Освен "Тибиел" задължения към БДЖ има и предишната спедиторска фирма на Ковачки "Ти Рейл - България". "БДЖ-Товарни превози" вече е предприело действия за събиране на вземанията по съдебен ред, които са на стойност 3 289 835 лв. Към 9 октомври и ТЕЦ "Бобов дол", също собственост на Ковачки, дължи на БДЖ за превози 1 696 082 лв., от които 1,41 млн. лв. - просрочени. Източник: Стандарт
Актавис ще разшири съществуващата мощност за производство в Троян, съобщиха от дружеството. В завода Балканфарма Троян ще бъде изградена нова сграда за производство на течни лекарствени форми. Фармацевтичните заводи в Дупница и Троян са собственост на Актавис Груп от 2000 г. В Троян се призвеждат различни видове антиацидни суспензии, кремове, унгвенти и сиропи. Заводът разполага с център по качество, както и автоматизиран склад за материали и готова продукция.
Фирми и граждани са получили 70 строителни разрешения за проекти в района на едно от малкото девствени незастроени места по Черноморието - Карадере. Всички проекти попадат в две защитени зони - Камчийска планина и Шкорпиловци, където има редки птици, животни и растителни видове. Разрешителните са издадени през последните 4-5 години, някои от тях са презаверени. Карадере се намира в градоустройствената зона Бяла-север. На тази територия например трябва да се реализира проектът на английската компания „Мадара Юръп", който е огромен - общо 850 декара, от които ще бъдат застроени 250 декара. Повечето от разрешенията са изтекли, но нищо не пречи да бъдат активирани при желание на инвеститорите. Такъв е случаят с плановете за строеж на луксозен къмпинг за близо 2000 души на фирма „Макси 1" върху 160 дка. Първоначалният проект включвал изграждане на няколко хотела, но по-късно инвеститорът решава да го промени и сега подава уведомление в РИОСВ-Бургас.
|