|
Финансови новини |
|
Преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор към 31 декември 2013 г. възлизат на 22 948 млн. евро, което е с 4.5 на сто повече в сравнение с 2012 година, сочат предварителните данни на НСИ. Най-много пари от чужбина са вложени в промишлеността - 10 011 млн. евро и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) - 4 688 млн. евро. През 2013 г. тези дейности заедно формират 64.1% от общия обем на чуждестранни инвестиции. В сектор "Строителство" преките чуждестранни инвестиции достигат 918 млн. евро или с 0.3 на сто повече в сравнение с 2012 година. По предварителни данни през 2013 г. извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи във всички сектори на икономиката са 18 351 млн. лв. и в сравнение с предходната година намаляват с 3.9%. Източник: Дневник
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през юли 2014 г. е с 0.1% под равнището от предходния месец, показват данните на Националния статистически институт. Увеличение на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 3.3% и в преработващата промишленост - с 0.3%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление с 1.3%. В преработващата промишленост нарастване на цените спрямо предходния месец се наблюдава при производството на основни метали - с 1.9%, при производството на лекарствени вещества и продукти - с 0.7% и при производството на напитки - с 0.6%. Източник: Money.bg
|
Дружества |
|
Общо трима от четиримата директори на фонд “Земеделие” са сменени. На мястото на изпълнителния директор Атанас Добрев е назначена Лозана Василева.Освободена е зам. изпълнителната директорка Татяна Ангелова, която досега отговаряше за държавните помощи и програма САПАРД. Нейното място ще бъде заето от Иванка Багдатова, която до момента бе шеф “Инвестиционно кредитиране” в централата на фонд “Земеделие” в София. Освободен е и зам. изп. директор Николай Дачев. Той до момента отговаряше за директните субсидии за ниви, плащани от ЕС. На негово място ще бъде назначен Живко Живков, който бе шеф на областната дирекция на фонд “Земеделие” във Велико Търново до януари 2014 г. Поста си запазва единствено зам.-шефката на фонда Атидже Алиева-Вели. Източник: Труд
КТБ е прибрала 24% от всички европейски средства, предвидени за нисколихвени кредити за саниране. На банката са предоставени за управление 12,467 млн. лв., от които до хората ще достигнат точно 9,527 млн. лв. Другите 2,94 млн. лв. остават за КТБ като такса „управление“, съобщиха от регионалното министерство. Вицепремиерът Екатерина Захариева заяви, че в поставената под надзор КТБ са депозирани 13 млн. лв. за нисколихвени заеми. В същото време на страницата на министерството пише, че за въпросните кредити са заделени 9,5 млн. лв. от Оперативна програма „Регионално развитие“ плюс 1 млн. лв. от КТБ. За отпускането на нисхолихвените заеми беше създаден фонд за жилищно обновяване, който се управлява от КТБ.
Източник: Преса
Аргир Бояджиев бе избран за изпълнителен директор на Пристанище Бургас ЕАД по време на заседание на тричленния състав на борда на директорите. Шеф на съвета на директорите стана Стойко Танков, а за негов заместник е назначен Диян Димов, който беше обявен от министъра на транспорта Николина Ангелкова като член на борда на мястото на досегашния изпълнителен директор на порта Николай Тишев.
Източник: Бургас - днес и утре
Пет големи болници в София са завели дела срещу Столичната здравна каса, показва проверка в регистъра на Административния съд. Причина за делата е решението на касата болниците да върнат изплатени пари за лечение на пациенти. При съмнения за спазване на правилата на клиничните пътеки здравната каса прави проверка и след това може да "покани" лечебното заведение да върне изплатените средства за лечение на пациенти. Подобен е случаят и с петте болници, които обаче смятат, че касата неправомерно е изпратила писмата за възстановяване на сумите и затова са внесли искове в Административния съд в София. Най-много дела е завела болница "Токуда". Университетската болница "Св. Анна" в София, Първа специализирана акушеро-гинекологична болница "Св. София", по-известна като бившата "Тина Киркова", Втора градска болница и частната "Софиямед" също са завели дела срещу касата.
Източник: Сега
Булгартабак холдинг АД отчита спад на консолидираната печалба с 95% на годишна база до 608 хил. лв. за второто тримесечие на 2014 г., показва отчетът на дружеството. За цялото полугодие има консолидирана печалба от 24,7 млн. лв., като това е спад с 26% на годишна база, но има и еднократен ефект от положителни разлики от операции с финансови активи и инструменти за 21,9 млн. лв., което вероятно е основно от продажбата на Табак Маркет АД, 100% от което са прехвърлени към 27 март 2014 г. Консолидираните продажби намаляват с 4,9% на годишна база до 124 млн. лв. за април-юни 2014 г., като са по-малки и от тези за първото тримесечие, когато са били за 125,1 млн. лв. при спад с 3,9% на годишна база. Общото намаление за полугодието е с 4,4% на годишна база до 249,25 млн. лв.
Източник: Investor.bg
Винарска изба „Тодоров” АД в Брестовица отчита загуба за първите 6 месеца в размер на 182 хил. лв., което е 15 процента спад на годишна база. Това става ясно от междинния финансов отчет на дружеството, представен пред Българска фондова борса. В него е посочено, че винарната не е имала износ през последните месеци, а натрупаната загуба в последните години е 2,2 млн. лв. За последната 1 година акциите на „Тодоров” са поевтинели с 24 процента, като в момента цената на акцията е 0,16 лв. През април 2007 г. са били прeдложени 1,1 млн. акции от „Тодоров” АД при цена от 2 лв. за ценна книга. Получените 2,2 млн. лв. не са постъпили в дружеството, а в сметките на акционерите продавачи, тоест били продавани съществуващи акции. Загубата за участвалите в това предлагане е надхвърлила 90% до текущата цена от 0,16 лв. за акция. Основният пазар на група Тодоров е пазарът на вино в България.
Източник: Марица
|