Последен брой    Абонамент    Анализи и коментари    Опознай България    Публикации    English  Архив
Business Industry Capital
ISSN 1311-364X
Четвъртък, 23 февруари 2023 г., брой 5890
  България   Българска стопанска камара   Светът   Опознай България Издава БИК Капиталов пазар ЕООД 

 

 



       България
 
 On-line издание
 English issue
 Отказ от абонамент

Валутни курсове
(23.02.2023)
  EUR   1.95583  
GBP   2.22392
USD   1.83750
CHF   1.98159
EUR/USD   1.0644*
* определен от ЕЦБ
ОЛП
  от 01.02   1.82%  

  Публикация на годишни финансови отчети
тел. 02/ 980 10 90
bic@bia-bg.com
 


Общи събрания днес
  Енергостроймонтаж-инженеринг АД - Белене  
Предстоящи общи събрания




Финансови новини

След година на рекордни продажби и високи цени България се оказа страната с най-голям ръст на износа в ЕС през 2022 г. - той се е увеличил с 39% спрямо 2021 г., показват предварителни данни на Евростат. За силния резултат допринася ръстът от над 240% на продадените навън горива и енергия, както и над 150% на растителните и животинските масла и мазнини. Най-големите групи, които България изнася традиционно - стоки от различни материали, както и машини и оборудване, и химикали също се представят добре и са нараснали с двуцифрени темпове. Българският износ е в размер на 48.3 млрд. евро, което представлява 0.7% от общия експорт на ЕС.

Източник: Капитал

Анкетното проучване на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия сред над 500 български малки и средни компании показват , че през миналата година най-силно негативно влияние е оказала високата инфлация – близо 83% от МСП отбелязват като проблем скока в цените, а на второ място по негативно въздействие анкетираните са поставили политическата обстановка в страната – тя се е отразила неблагоприятно на 63,5 % от фирмите. На трето място по негативно влияние са класирани проблемите във веригите за доставки (57,6% от фирмите).

Източник: economy.bg

Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България
ChatGPT

Водени от разбирането, че в България "никой не е пророк в собственото си село" и аргументите на работодателите в повечето случаи не се чуват от другите социални партньори, днес се обръщаме с няколко въпроса към една от популярните платформи на изкуствен интелект (AI) - ChatGPT - чатбот. Сигурни сме, че повечето от отговорите няма да са нещо изключително ново и непознато за по-голямата част от широката професионална аудитория. Вярваме, че отговорите ще бъдат интересни и любопитни за всички абонати и читатели на "Бизнес Индустрия Капитали". Днес питаме изкуствения интелект 3 въпроса: 1. Може ли държавното регулираното увеличение на минималната заплата да се счита за проинфлационен фактор? 2. Кой има интерес от непрекъснатото нормативно увеличение на минималните работни заплати в България? 3. Как вдигането на МРЗ ще се отрази на мотивацията на високоплатените работници, ако не се обсъди с работодателските организации? Пълен текст на анализа
Коментари по представените материали, можете да изпращате на адрес: bic@bia-bg.com

Дружества
Куриерска дейност, различна от тази на националната поща
BEIS рейтинг

Първите 10 дружества
по
Печалба
за 2021 г.
(хил. лв.)
  1   Еконт Експрес ООД - Русе   29 065  
  2   Ди Ейч Ел Експрес България ЕООД - София   2 260  
  3   Инаут Трейд ООД - Русе   1 520  
  4   Ин тайм ООД - София   1 145  
  5   Интерлогистика Куриер ЕООД - Варна   956  
  6   Н. Коцев ЕООД - Враца   828  
  7   ТНТ България ЕООД - София   775  
  8   Арамекс Интернешънъл Куриър ООД - София   519  
  9   Ойрокуриер ЕООД - София   515  
  10   Темпо Ком ЕООД - Русе   482  
Добавете вашата фирма в Информационната система за българските предприятия BEIS
 
Българска фондова борса - 22.02.2023
  Обща стойност (BGN): 923 331.29  
Брой търгувани компании: 43
Premium 294 170.91
Standard 532 212.18
АДСИЦ 30 581.94
Структурирани 43 100.20
BEAM - Акции: 23 266.06
BaSE - Акции: 6 050.25
Най-голяма промяна в цените
Топливо АД - София 7.27 %
Доверие - Обединен холдинг АД - София -3.03 %
  Регулирана информация
Випом АД - Видин
КММ АД - Шумен
 
 

Нови три компании получиха сертификати за инвестиции от Българската агенция за инвестиции (БАИ). Изида-1894 получи сертификат за инвестиция клас "А" за проект за разширяване на съществуващото предприятия за производство на керамични плочки на компанията в с. Гара Елин Пелин. Инвестицията е на стойност 14 млн. лв. и ще създаде 100 нови работни места. Понтика Солюшънс ще реализира проект за диверсификация на продуктовото си портфолио с нови високотехнологични ИТ услуги. Проектът е на стойност 526 883,21 лв. и ще създаде 50 нови работни места в Бургас. София Дизайн Дистрикт получи сертификат за инвестиция клас "Б" за проект за изграждане на нова складова база на компанията в Божурище, в който ще инвестира 1,5 млн. лв. в новата складова база в Божурище, която ще предоставя услуги по складиране на конвенционални стоки и товари.

Източник: industryinfo.bg

„Агрия Груп Холдинг“ АД е приключило сделката за придобиването на производителя на биоетанол „Алмагест“ АД. На 8 февруари 2023 г. е сключен окончателният договор за покупко-продажба на всичките 441 866 броя обикновени, поименни, безналични акции с право на глас от капитала на „Алмагест“ с номинална стойност 80 лева всяка. „Агрия Груп Холдинг АД е придобило титулярството на правото на собственост върху 100% от акциите от капитала на “Алмагест“ АД. Акциите са прехвърлени на купувача „Агрия Груп Холдинг“АД .

Източник: investor.bg

Фондация "Национален фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука" е новият съсобственик в ПФК ЦСКА, след като бизнесменът Юлиян Инджов напусна дружеството. Фондацията ще получи 40 процента от акциите - дялът на строителния предприемач. Стоян Орманджиев, син на легендарния съдия Стефан Орманджиев и внук на големия треньор Стоян Орманджиев, ще е втори изпълнителен директор съвместно с досегашния изпълнителен директор Филип Филипов. Фондацията е създадена преди месец и половина по идея на Данаил Илиев. Целта й е да подпомага развитието на млади българи в различни сфери.

Източник: Труд

Новият изпълнителен директор на държавната млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" е Владимир Русев. Той е назначен с решение на Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания (ДКК). Досегашният изпълнителен директор на „Ел Би Булгарикум“ Николай Маринов е освободен от поста си с решение на Съвета на директорите на ДКК. Владимир Русев е бил депутат в 45-ото и 46-ото Народно събрание от партията "Има такъв народ". 

Източник: Труд

Автомобилите на платформата за споделена електромобилност Spark се увеличават до над 650, след като от литовската компания обявиха, че добавят нови 100 Dacia Spring. Те попадат в най-търсения и евтин ценови сегмент, в който са и VW Up и Skoda Citigo на компанията. Благодарение на увеличаващия се брой автомобили ще могат да наситят зоните за отключване и заключване в София и Пловдив, на териториите, на които оперира компанията. Според официалния вносител на Renault и Dacia в България "Кеос София", Spring е лидер за 2022 г. на пазара в България за нови електромобили. Spring е четириместен градски автомобил с 25 kWh батерия, която му позволява изминаването на 150-200 км с едно зареждане.

Източник: Капитал

Регулирана информация



       Българска стопанска камара

 
Новини от БСК и членовете на БСК

Първо заседание на работната група за транспониране на директивата за минималната заплата

Включете се в анкетата на БСК относно арбитражните клаузи в търговските договори


Предстоящи събития

27 февруари: Бизнес срещи в рамките на MWC OPEN INNOVATION CHALLENGE 2023

28.02.2023 - 01.03.2023: XXV Национална конференция на ЕкоЕнергия и следващото издание на Форум "Инвестиции в устойчива енергия

4-5 април: Balkan eCommerce Summit

23-24 май: Конференция „Нови възможности и държави в Европейския космос“ 2023 (Нидерландия)


Актуални дискусии

До 23.02.2023: Финанси и данъчна политика: командировките в чужбина

До 24.02.2023: Регионална политика: земни съоръжения, земна основа и фундаменти

До 26.02.2023: Транспорт: Всемирния пощенски съюз

До 27.02.2023: Земеделие: временно подпомагане за малки и средни предприятия

До 03.03.2023: Култура: награждаването на български културни дейци



Безплатен абонамент за информационни бюлетини на БСК
 
Център за професионално обучение на БСК

Центърът за професионално обучение на БСК организира на територията на цялата страна:

Професионални обучения по проекти, включени в Националния план за действие по заетостта;
Начални и продължаващи професионални обучения;
Обучения по ключови компетентности;
Вътрешнофирмени обучения по заявка на партньорски организации;
Консултации за започване на дейности за организиране на професионално обучение;
Семинари и консултации по здравословни и безопасни условия на труд.

Центърът за професионално обучение към БСК е създаден през 1998 година, лицензиран от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) през 2003 година и е национално призната обучаваща институция за осъществяване, валидиране и удостоверяване на професионална квалификация за лица над 16-годишна възраст. Центърът издава документи за завършено професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация по 49 професии и 72 специалности. Формите на обучение са: дневна, вечерна, задочна, самостоятелна, индивидуална, дистанционна и обучение чрез работа (дуална система на обучение). Формите на обучение, учебното време и броят на обучаемите в курса се съгласуват със заявителя на професионалното обучение.

За допълнителна информация:
тел. 02/932 09 69,
e-mail: a.katzarova@bia-bg.com
www.training.bia-bg.com


       Светът

Европа

Европейските държави са намали с една пета потреблението на природен газ от август до януари, тъй като необичайно топлото време ограничи отоплението на домакинствата, растящите цени свиха промишленото производство и правителствата предприеха спешни мерки за ограничаване на енергийната криза. Общото потребление на газ в ЕС е намаляло с 19.3% за последните шест месеца в сравнение със средните стойности през последните пет години, според данни, публикувани във вторник от статистическата служба на ЕС Евростат. По-ниското потребление на газ помогна на страните от ЕС да наближат края на зимата с необичайно пълни газохранилища, увеличавайки увереността, че ще избегнат недостиг, пише Ройтерс. Европейските цени на газа падат непрекъснато от декември, въпреки че остават по-високи от средните през последните години преди войната. Страните от ЕС изглежда са на път да преизпълнят целта си за доброволно намаляване на търсенето на газ с 15% от август до март - едно от многобройните спешни усилия, въведени от Брюксел и националните правителства миналата година, за да спестят гориво и да заменят руските доставки с алтернативи преди зимата. Търсенето на газ в ЕС е спаднало с повече от 22% през октомври, ноември и януари, съобщи Евростат. Декември, който започна със застудяване, увеличило използването на отопление в домакинствата, регистрира по-малко намаление - от близо 13%. Отделен анализ на мозъчния тръст "Брьогел" показа, че потреблението в Германия, най-големият газов пазар в Европа, през януари е намаляло с 27% в промишлеността, 25% сред домакинствата и 12% в енергийния сектор, в сравнение със средното за 2019-2021 г.  Спадът е неравномерно разпределен между страните. Използването на газ във Финландия е намаляло с 57%, търсенето в Испания е спаднало с 14%, а в Малта, островна държава, която не е свързана с газовата мрежа на ЕС, потреблението се е увеличило. Ръст се отбелязва още само в Словакия. България е сред държавите, в които потреблението на газ се е свило повече от средното за ЕС. По данните на Евростат за август-януари, то е спаднало с над 22%. Общо 14 европейски държави са намалили потреблението над средното в ЕС, като в Литва, Швеция и Финландия то е спаднало наполовина.

Източник: Дневник

Америка

Хибридната работа ще тласне свободните офис площи в САЩ нагоре с 55% спрямо нивата им преди пандемията до рекордните около 100 млн. кв. м до 2030 г., сочи прогноза на консултантската компания Cushman & Wakefield, цитирана от Financial Times. Прогнозата е  около 30 млн. кв. м офис площи, равняващи се приблизително на всички наличности от офис площи във Вашингтон, да станат ненужни заради хибридната или отдалечената работа до края на десетилетието. Това ще се прибави към други 69 млн. кв. м площи, които компанията определя като „нормални или естествени“ свободни площи. Cushman стига до извода, че близо една четвърт от офис площите в САЩ вече са нежелани, а други 60 на сто са застрашени да излязат от употреба и може да изискват „значителни инвестиции“ за модернизиране или преустройство за други употреби – трансформация, която Ню Йорк започва да възприема. Макар че тези тенденции са най-ясно изразени в Северна Америка, те също така са видими в Европа и в Азия, отбелязва компанията. Прогнозата е забележителна както заради мащаба на изводите, така и заради факта, че е дадена от един от водещите играчи в сектора на бизнес имотите. Като повечето компании в индустрията Cushman имаше доскоро по-оптимистични очаквания за дългосрочните последици от хибридната работа. Сега обаче компанията приема, че индустрията е насред трайни структурни промени, които вероятно ще се засилят. Само една трета от наемните договори за офис площи, които ще изтекат между 2020 и 2030 г., действително са изтекли, така че собствениците на сгради може да се окажат с нарастващ брой наематели, които намаляват площите си или изцяло напускат сградите в идните години.

Източник: investor.bg

Азия

Китайските инвеститори са намалили значително придобиванията на компании в Европа през последната година, което е явна реакция на властващото международно напрежение и националните пандемични мерки. Това се посочва в проучване на "Ърнст енд Янг" (EY). Миналата година са били осъществени 139 придобивания или инвестиции от китайски инвеститори на континента или с 16 по-малко, отколкото през 2021 г., съобщиха консултанти на ръководството. Авторите на проучването обаче оценяват стойността на тези сделки на едва 4,3 милиарда долара, което е спад с почти две трети спрямо предходната година. Мащабът на сегашната въздържаност на китайските компании изпъква особено ясно на фона на дългосрочно сравнение с рекордната 2016 г. Тогава "Ърнст енд Янг" е отчел придобивания или инвестиции на 309 компании от китайски инвеститори в Европа на обща стойност от 92 милиарда долара. Преди седем години най-голямата сделка в Германия е била покупката на "Кука" (Kuka), производителя на робота "Аугсбург" (Augsburg), от китайската компания "Мидеа груп" (Midea Group). Оттогава броят на покупките продължава да се понижава и в момента придобиванията на германски компании от китайски са рядко явление. "Ърнст енд Янг" смята, че освен политическото напрежение между Китай и Запада, роля са изиграли и приключилите вече драконовски ограничения в Китай. Ограниченията за пътуване и строгите карантинни правила са направили трансакциите много по-трудни, заяви Сун И, който е шеф на подразделението на "Ърнст енд Янг" за китайски бизнес услуги за Западна Европа.

Източник: 24 часа

 
Индекси на фондови борси
22.02.2023
Dow Jones Industrial
33 045.09 (-84.50)
Nasdaq Composite
11 507.10 (14.77)
Стокови борси
22.02.2023
  Стока Цена  
Light crude ($US/bbl.)73.93
Heating oil ($US/gal.)2.7045
Natural gas ($US/mmbtu)2.1570
Unleaded gas ($US/gal.)2.5391
Gold ($US/Troy Oz.)1 834.60
Silver ($US/Troy Oz.)21.51
Platinum ($US/Troy Oz.)950.50
Hogs (cents/lb.)86.58
Live cattle (cents/lb.)164.90

       Опознай България

Найден Геров (23.II. 1823 – 9. X. 1900 г.)

Найден Геров Хаджидобрович е виден обществен деец, писател и фолклорист. Роден на 23. 02. 1823 г. в будното възрожденско градче Копривщица, Найден Геров отрано разбира ролята на добре организираното училище и просветата за духовното просветление на българския народ. В периода, когато той развива интензивна училищно-просветна дейност, все по-актуален става въпросът за изграждането на единен книжовен език на българите. Обхванат от амбициите да докаже изразните възможности на българския език, той написва първата българска поема "Стоян и Рада". Благодарение на обществено-политическата му дейност в Пловдив, този град се превръща в едно от най-големите просветни средища в България. По негово предложение жителите на града започват да го назовават с българското му име Пловдив, а не Филипопол или Филибе. Пак по предложение на Найден Геров денят на Св.св Кирил и Методий, 11 май, започва да се чества като общобългарски празник на просветата.


Абонати на "Бизнес Индустрия Капитали" към 23.02.2023
Българска версия: 30523, Английска версия: 3207

БИК Капиталов пазар ЕООД публикува актуализация на
Общите условия за достъп до информационните услуги,предлагани чрез Интернет
и Политиката за поверителност и защита на личните данни.

Издава БИК Капиталов пазар ЕООД, София 1527, ул. Чаталджа 76,
тел. 980-10-90, факс 981-45-67, e-mail bic@bia-bg.com, http://beis.bia-bg.com/
Copyright © 1999-2023. Всички права запазени.


Архив
Бизнес Индустрия Капитали

Година:  
Януари 2024
 ПВСЧПСН
11234567
2891011121314
315161718192021
422232425262728
5293031    

Февруари 2024
 ПВСЧПСН
5   1234
6567891011
712131415161718
819202122232425
926272829   

Март 2024
 ПВСЧПСН
9    123
1045678910
1111121314151617
1218192021222324
1325262728293031

Април 2024
 ПВСЧПСН
141234567
15891011121314
1615161718192021
1722232425262728
182930     

Май 2024
 ПВСЧПСН
18  12345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
222728293031  

Юни 2024
 ПВСЧПСН
22     12
233456789
2410111213141516
2517181920212223
2624252627282930

Юли 2024
 ПВСЧПСН
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
31293031    

Август 2024
 ПВСЧПСН
31   1234
32567891011
3312131415161718
3419202122232425
35262728293031 

Септември 2024
 ПВСЧПСН
35      1
362345678
379101112131415
3816171819202122
3923242526272829
4030      

Октомври 2024
 ПВСЧПСН
40 123456
4178910111213
4214151617181920
4321222324252627
4428293031   

Ноември 2024
 ПВСЧПСН
44    123
4545678910
4611121314151617
4718192021222324
48252627282930 


 2024   2023   2022  
 2021   2020   2019  
 2018   2017   2016  
 2015   2014   2013  
 2012   2011   2010  
 2009   2008   2007  
 2006   2005   2004  
 2003   2002   2001  
 2000   1999