|
Финансови новини |
|
Новите документи за самоличност и системата за тяхната поддръжка ще струват близо половин милиард лева - 484 223 300 лв., според обявената от МВР обществена поръчка за "изграждане, поддръжка и експлоатация на централизирана система за персонализиране на български лични документи". Крайният срок за изпълнението й е 134 месеца (11 години и 1 месец), а документи за кандидатстване се приемат до 29 февруари. Сумата ще отиде за изграждане и проектиране на централизираната система, доставка на бланки и консумативи. Заделени са и суми за "строеж на многофункционална сграда или сгради и прилежаща инфраструктура". Взети са предвид и средства за "технически и програмни средства за оборудване на два комуникационно-информационни центъра и на център за архивиране на данни", работни места, биометрични станции и управляващ софтуер за снемане на биометрични данни и верификация на документите за самоличност. Източник: Сега
За изтеклата 2015 г. банките отчитат 20 на сто ръст на печалбата в сравение с 2014 г., или 898.5 млн. лв. За година активите на финансовите институции са нараснали с 2.8 на сто до над 87.5 млрд. лв., показват данните на БНБ. Въпреки спадащите през цялата година лихви банките успяват да увеличат и нетния си доход от лихви - с 5.3 на сто до 2.77 млрд. лв. При банките, които са свили по-видимо кредитирането, има спад на този показател, отбелязва изданието. В същото време, макар и като цяло за системата разходите за обезценки да остават на равнището си отпреди година от 1.1 млрд. лв., при някои финансови институции това са сериозни разходи, които ги изкарват дори на загуба. Причината за това е, че те едва през миналата година по-сериозно са "разчиствали" портфейлите си от лоши кредити.
Източник: Дневник
|
Дружества |
|
Японско-германската компания за кабелни системи за автомобилната индустрия - "СЕ Борднетце - България" инвестира над 10 млн. евро в оборудване. Производителят ще разкрие и 1300 работни места в заводите си в Мездра и Карнобат. Вложението идва заради новите проекти на компанията – модел SUV на Seat и Skoda Yeti. Това е поредното разширение на бизнеса на дружеството - сега то има 3300 служители и приходи около 200 млн. лв. Секторът на кабели за атомобили се разви силно пред последните 10 години и вече има пет големи чужди инвеститора. Сортирането на кабелите изисква много ръчен неквалифициран труд, затова фабриките често са в средни и малки градове. "СЕ Борднетце - България" започна работа по нов проект в началото на 2016 г. – производство на кабелни форми и електрически системи за новия SUV на Seat. От тази година "СЕ Борднетце - България" започва подготовката и на проект, свързан с производството на кабелни системи за Skoda Yeti. Във връзка с това ще бъдат инвестирани над 5 млн. евро. В средата на януари "СЕ Борднетце – България" закупи 6 нови машини на обща стойност 1 млн. евро. Две от тях ще бъдат в завода в Карнобат, а четири в завода в Мездра.
Източник: Капитал
Норвежци ще строят завод за филетирана сьомга в Айтос. Чуждестранното дружество „Алмар Сийфуд” АД предвижда да заплати 5 000 000 евро за изграждането на завода. Общинският съвет в Айтос вече е одобрил искането на инвеститора за изграждането на път до терена, на който ще се строи заводът. Теренът е в непосредствена близост до изградения през 2014 г. завод за мариновани скариди, встрани от пътя за с. Карагеоргиево. Новата пътна връзка ще осигури достъп до двата имота, собственост на „Алмар Сийфуд” АД, които са с площ 87 кв.м. Тази пътна връзка ще бъде част от линейната инфраструктура към бъдещия цех за обработка на сьомга. Съветът прие искането като основателно, тъй като по закон се изисква двата имота да имат връзка с техническата инфраструктура. Новият завод ще осигури постоянна работа за 150-200 безработни.
Незавършен хотелски комплекс в курорта Златни пясъци е обявен за публична продан от частен съдебен изпълнител заради задължения на собственика му. Обявената начална цена, от която ще започне наддаването, е малко над 11.5 млн. лв. Имотът е разположен върху терен от 9 дка. Повече от секциите на бъдещия комплекс вече са изградени на етап груб строеж, като общата им застроена площ е почти 26 500 кв. м. Остава да бъде вдигнато и последното крило, чиято площ по проект е над 2 100 кв. м. Търгът е насрочен за 1 март, а причината да се стигне до него са задължения на собственика „Мосстрой Варна” ЕАД към „Еко Мак Вилидж”. 4-етажният хотел „Бонбон” на Златни пясъци отново се предлага за продажба, като началната му цена е намалена на 627 000 лв. Той разполага с 15 стаи и 3 апартамента, а общата му застроена площ е 255 кв. м.
Източник: Profit.bg
В Добричката община ще бъдат обособени четири индустриални зони до 2018 г. В района на селата Карапелит, Бенковски, Медово, Енево, Гешаново, Подслон и Владимирово приоритет ще бъде производството на рафинирани и сурови масла заедно със стабилното развитие на земеделски кооперации, земеделски производители и животновъди. Втората зона ще е съсредоточена в производство на мляко. Тя ще обхваща селата Овчарово, Паскалево, Росеново, Божурово, Ломница, Сливенци, Добрево, Свобода. В следващите години икономическото развитие на зоната ще бъде свързано и с добиването на биогаз. Чрез една от най-големите фирми в страната за производство и търговия с яйца и птици ще бъде даден икономически тласък на селата Дончево, Богдан, Опанец, Драганово. В четвъртата зона около селата Победа, Методиево, Полковник, Минково, Котленци, Полковник Свещарово, Попгригорово ще се развива земеделието и ще има животновъдни ферми. Източник: Новинар
Изпълнителният директор на подчиненото на Министерството на отбраната дружество "Интендантско обслужване" Ганчо Караджов е уволнен заради лоши финансови резултати.Въпреки рамковото споразумение и три сключени договора с Министерството на отбраната през 2015 г. за над 5 640 000 лева, дружеството ще приключи годината със задължения в размер на 3 155 000 лв. Едва 3.3% от приходите на дружеството са по договори с външни контрагенти, което не отговаря на очакванията за активизиране на дружеството на пазара. Не са изпълнени икономическите показатели по бизнес програмата за 2015 г. като по показател "счетоводна печалба" дружеството очаква загуби в размер на 248 000 лева, което води до отрицателна рентабилност на приходите.
Източник: Дневник
Трейс груп холд АД отчита 80%-ен ръст на неконсолидираната печалба на годишна база до 20,7 млн. лв. за 2015 г., показва отчетът на дружеството. Основната част от печалбата, или 18,1 млн. лв., се дължи на приходи от дивиденти. Само за последната четвърт на годината е отчетена печалба от 4,6 млн. лв., спрямо загуба от 2,1 млн. лв. за същия период на 2014 г. Неконсолидираните приходи от продажби се увеличават със 77% на годишна база до 238 млн. лв. за 2015 г., а само за последната четвърт на годината са 139 млн. лв. или повишение със 179%.
Източник: Investor.bg
|