Business Industry Capital
България |
| | |
|
WEB-портал на българските одитори
|
|
Финансови новини |
|
55 585 са новите пенсионери за първите 6 месеца на годината, показва анализ на Националния осигурителен институт. Това е с над 5000 души повече спрямо първото полугодие на 2014 г., при която броят на новите пенсионери достигна рекордни стойности. С 24% е увеличението при пенсионерите за осигурителен стаж и възраст. През 2015 г. са се пенсионирали 30 957 души, а през първите 6 месеца на 2014 г. са били с 5995 души по-малко, показва анализът на НОИ. Най-голямо с почти 30% е увеличението при работещите в трета категория труд, които според приетата пенсионна реформа ще бъдат засегнати от най-голямо увеличение на възрастта. 1773 са пък полицаите и военните, предпочели да излязат в пенсия при сегашните условия, а не да чакат въвеждането на пенсионна възраст от следващата година. Те са 3,5% от всички нови пенсионери за полугодието на тази година. 15 370 са пък новоотпуснатите инвалидни пенсии, което е с 38 по-малко от същия период на 2014 г. Инвалидните пенсии са единствените, при които има намаление през тази година в сравнение с предходната. Техният дял е спаднал от 35,2% в първата половина на 2014 г. до 30,7% в момента.
Силен интерес към технологично обновление на предприятията с евросредства проявява бизнесът. Това показват данните за кандидатствалите по първата отворена схема от ОП "Иновации и конкурентоспособност". Общо 844 фирми са подали проекти за над 724,6 млн. лв. От тях поисканата безвъзмездна помощ е 435,7 млн. лв., което е почти 4 пъти повече от определения за първата фаза бюджет от 117,3 млн. лв. Предвидените собствени инвестиции на кандидатствалите фирми са в размер на 288,8 млн. лв. До 8 юли право да кандидатстват за подобряване на производствения си капацитет с финансиране от оперативната програма имаха малки и средни предприятия от сектори с нискотехнологични или средно нискотехнологични промишлени производства. Такива са производствата на текстил, облекла, дървен материал, мебели, хартия, метални изделия и др. Източник: Стандарт
|
Дружества |
|
Ще платим 2,5 млрд.лв. за скъпия ток, като малко над 1 млрд. лв. от тях се падат на централите, които произвеждат еленергия от слънце, вятър, вода и биомаса. Други 935 млн. лв. ще бъдат платени на ТЕЦ "AES Марица Изток 1" и ТЕЦ "КонтрурГлобал Марица-изток 3", а почти 520 млн. лв. - на топлофикациите и заводските централи. Това показват данните от последното ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 август. С него цената на тока за бита в страната беше намалена средно с 0,11%, но добавката "задължения към обществото" за бизнеса беше увеличена двойно. От въпросните 2,5 млрд. лв. некомпенсирани чрез цената на НЕК са 1,24 млрд. лв. Те ще се покрият през цената "задължения към обществото", която КЕВР реши да изравни за бита и бизнеса от 1 август на ниво от 37,90 лв. на мегаватчас. За да осигури потреблението на клиентите на регулирания пазар, на който вече са само битовите клиенти и най—малките фирми на ниско напрежение, НЕК ще купи и ще продаде на снабдителите ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" до края на следващата година 15,1 млрд. киловатчаса при общо очаквано вътрешно потребление от 32,7 млрд. киловатчаса, включително от внос. В действителност НЕК ще купи 20 млрд. квтч, но разликата от 4,9 млрд. квтч КЕВР й е заложила да реализира на свободния пазар. Така, от общото количество, което НЕК ще трябва да плати, 92% се падат на същите "скъпи" централи – тези с дългосрочни договори и за които има задължително изкупуване. На тях се пада и 73 на сто енергията, която ще влезе на регулирания пазар през идните 11 месеца, или 13,5 млрд. квтч. По-конкретно 45% от тока, който бита ще потреби до 30 юни догодина е от двете американски централи, 18,8% - от ВЕИ и малко над 16% от заводските централи и когенерациите. Делът на АЕЦ "Козлодуй" е сведен до 7 на сто или едва 1 млрд. киловатчаса.
Източник: Expert.bg
Варненският хотел "Димят" е продаден за над 13 млн. лв. Купувач е "Кератех инженеринг", а сделката става чрез търг на съдия изпълнител заради заради дългове на бившия собственик "Гала тур". Продажбата е била по искане на кредитора Райфайзенбанк.Сделката е вписана в имотния регистър през месец май. Новият собственик смята да го развива основно като хотел за конгресен и бизнес туризъм, каза Александър Гебов, управител на дружеството. Засега от купувача не са обявявали дали финансирането е с банков заем, или е със собствени средства. Плановете на новия собственик са да инвестира в цялостна реновация на базата, да развие ресторанта, както и да се търсят контакти с български и чужди агенции за резервации. Преди 2-3 години хотелът е имал по 2.5 млн. лв. приходи.
Източник: Капитал
Общо 50 от публичните компании на Българска фондова борса са взели решения за разпределението на дивидент за 2014 г. Точно 60% от тях (30 на брой) ще споделят по над 1 млн. лв. от печалбите си за изминалата година със своите акционери. Шестте компании с най-голям дивидент за 2015 г. допринасят с 59% от общата сума, която ще бъде изплатена в идните месеци. Начело в подреждането е Булгартабак холдинг с дивидент за над 30 млн. лв., следван от Адванс Терафонд АДСИЦ с 25.5 млн. лв. Привилегированите акционери в Химимпорт получават по близо 20 ст. брутен дивидент, или 17.7 млн. лв., а Дружба стъкларски заводи задели 13.38 млн. лв. за собствениците си. Общите събрания на Софарма трейдинг и М+С Хидравлик гласуваха дивиденти за съответно 8.88 и 8.59 млн. лв., а това на Проучване и добив на нефт и газ – 8.31 млн. лв. В топ 10 на компаниите с най-голям дивидент попадат още Монбат, Спиди и Софарма Имоти АДСИЦ, докато извън челната десетка останаха Златен лев Холдинг и Трейс Груп Холд с 4.14 и 3.3 млн. лв. дивиденти. Големият липсващ от класацията тази година е Софарма, която не разпредели дивидент за първи път от 2009 г. насам.
Източник: Profit.bg
На "Метрополитен" са наложени глоби за над 6 млн. лв. заради нарушения при провеждане на търгове. Финансовите корекции са наложени от управляващия орган на ОП "Транспорт" 2007-2013 г., по която се финансира подземната железница. Най-голямата глоба е за над 6.2 млн. лв. Тя е свързана с избора на строители на последния пуснат в експлоатация участък - от "Цариградско шосе" до летището и от "Младост 1" до Бизнес парка. Установеното нарушение е заради несъответствие със Закона за обществените поръчки, но не е посочено какво точно е то. "Метрополитен" обжалва финансовата корекция. За този участък има още една наложена санкция от 17 439 лв., която също е заради проблеми в търговете. За грандиозното откриване на втория лъч на метрото, което струваше близо 50 хил. лв., е наложена глоба от 3854 лв. за ограничително условие в тръжната процедура.
Източник: Сега
През последната една година Ойрошпед направи инвестиции в три нови инфраструктурни обекта – с. Слънчево (Варна), Бургас и Русе. Стойността на инвестицията е 15 млн. лв. Обектът в с. Слънчево, Варна, се намира на 15 км от Варна в близост до автомагистрала "Хемус", е записано на сайта на "Ойрошпед". В района е изградена трайна пътна инфраструктура, електрическо захранване и централен водопровод. На терен с обща площ около 5000 кв. м. са разположени офисна част (300 кв.м.), склад с рампа, която дава възможност за едновременно разтоварване на всякакъв вид МПС– от контейнери и тежкотоварни автомобили до бусове и пикапи. В Бургас (Промишлена зона Север) започва изграждането на транспортно-спедиционен терминал. Той е разположен върху терен от 3000 кв.м. Теренът е разположен на 2 км от пристанище Бургас (БМФ порт) на крайезерен път – бъдещия околовръстен път, осъгуряващ бърза връзка между населените места на север и на юг от Бургас. Третият обект е в близост до Дунав мост и речното пристанище на Русе Там "Ойрошпед" закупи терен с площ около 40 000 кв.м., върху който са разположени масивни и сглобяеми промишлени стоманобетонни сгради.
Източник: Строителство Градът
|
Българска стопанска камара |
| |
Център за компютърно обучение към Българската Стопанска Камара |
Центърът за компютърно обучение към Българската стопанска камара е Майкрософт ИТ академия и оторизиран от Майкрософт център за тестване и сертифициране на компютърни умения по офис пакета на Майкрософт (MOS), единствен в България. На www.certiport.com/go можете да намерите информация за процеса за сертифициране.
|
|
Предстоящи курсове:
Обучение по мрежи в Сиско академията:
CCNA 4 - 12 септември 2015 г., съботно-неделен
CCNA 3 - 12 септември 2015 г., съботно-неделен
CCNP Switch - 19 септември 2015 г., съботно-неделен
CCNA 1 - 26 септември 2015 г., съботно-неделен
Регистрирайте се онлайн сега!
|
|
За допълнителна информация: тел. 981 03 26 http://educentre.bia-bg.com/, e-mail: educentre@bia-bg.com
|
| | | |
Светът |
| |
|
Европа |
|
Гърция се е договорила "в общи линии" по параметрите на трети поред кредитен меморандум, съобщи финансовият министър на страната Евклидис Цакалотос. "Остават още две-три неща за доизясняване", допълни министирът. Атина се надява да прокара сделката за 86 млрд. евро през парламента тази седмица. Страната се нуждае от споразумение и пари преди 20 август. Тогава трябва да плати близо 3,2 млрд. евро на Европейската централна банка. Ако не успее, ще се приближи до фалит. Спасителният пакет за страната се очаква да бъде на стойност между 82 и 85 милиарда евро. Очаква се по-късно днес зам.-финансовите министри от еврозоната да проведат конферентен телефонен разговор по подробностите на споразумението и по уреждане на предстоящото финансиране на програмата чрез Европейския финансов механизъм, който те управляват. Към него ще се присъединят и останалите финансови министерства, за да бъдат информирани за резултата от преговорите. До петък ще е ясно дали ще се търси съгласие и от останалите финансови министерства в ЕС, което ще се наложи, ако трябва да се отпусне нов мостови кредит на Атина, за да посрещне предстоящи плащания, преди да задейства спасителната програма Източник: Ройтерс
|
Америка |
|
Фармацевтичната компания Shire засилва кампанията си по придобиването на Baxalta. Но главният изпълнителен директор на Shire среща силна опозиция, докато инвеститорите в наскоро листнатата на борсата Baxalta считат, че ръководеният от него концерн трябва да заплати повече от вече предложените 30 млрд. долара. Акциите и на двете компании се повишиха в понеделник, подпомогнати от оптимизма на Кен Чачиотаре, анализатор в Cowen, който заяви, че поглъщането не изключва възможно придобиване на нарастналата група от евентуален заинтересован, като Pfizer. Същевременно Shire, която изненада пазара с намерението си да се превърне в световен лидер по борба с редки заболявания, като закупи Baxalta, трябва да успокои и собствените си акционери. Някои от тях намират сделката за рискована, ако офертата надвиши 50 долара за акция и я описват като негативна. В момента Shire оценява акциите на Baxalta на 45,23 долара за дял. Източник: Ройтерс
|
Азия |
|
Ядрен реактор беше рестартиран тази сутрин в Япония. Това става повече от четири години след трагедията от 2011 г. във Фукушима, която доведе до спирането на всички централи в страната от септември 2013 г. Реактор 1 на централата „Сендай“, на 1100 км югозападно от Токио, в префектура Кагошима, беше рестартиран в 10,30 ч. местно време. Ядрото ще влезе във верижна реакция от 23,00 ч. (16 ч. наше време) и от петък ще започне да генерира електроенергия, която ще бъде пусната в мрежата от началото на септември. След затварянето на всички атомни електроцентрали Япония разчита на внос на изкопаеми горива за своята електроенергия, което е огромен разход. Правителството заяви, че връщането към ядрената енергия ще намали както разходите за внос, така и нарастващите въглеродни емисии. Преди трагедията във Фукушима 30% от електроенергията в страната беше ядрено генерирана. Източник: CNN
|
|
Индекси на фондови борси 11.08.2015 |
Dow Jones Industrial |
17 402.84 |
(-212.33) |
Nasdaq Composite |
5 036.79 |
(-65.01) |
Стокови борси 11.08.2015 |
|
Стока |
Цена |
|
Light crude ($US/bbl.) | 42.85 |
Heating oil ($US/gal.) | 1.5500 |
Natural gas ($US/mmbtu) | 2.8600 |
Unleaded gas ($US/gal.) | 1.6900 |
Gold ($US/Troy Oz.) | 1 109.80 |
Silver ($US/Troy Oz.) | 15.20 |
Platinum ($US/Troy Oz.) | 981.70 |
Hogs (cents/lb.) | 65.68 |
Live cattle (cents/lb.) | 149.30 |
|
|
|
Архив Бизнес Индустрия Капитали |