|
Финансови новини |
|
Работодателските организации настояват за "замразяване" на цените на тока до Нова година. Не може за три дни да решим този въпрос, коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара. В рамките на тази година работодателите предлагат да се търсят решения за сектора "Енергетика" и след това да се пристъпи към реформирането му. Може ли да има 12 500 мегавата мощности, консумация 2700 мегавата и цената да расте, риторично попита Данев. Деловите среди искат да бъде разписана "пътна карта" за реформа в сектора с набелязани цели, а по всяка цел да има конкретни стъпки за реализация, референтни пунктове със стойности за постигане, конкретни срокове за изпълнение, отговорник за изпълнение и отговорник за контрол, санкции за неизпълнение.
Той съобщи, че обявеното спиране на производството от 26 юни ще започне с
прекъсване на работния процес за 1 час. Ако исканията на бизнеса не
бъдат чути, следващата мярка ще бъде спиране на производството за 2 и 3
часа, а крайната - освобождаване на част от работниците.
Международната агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България BBB-/ВВВ. Рейтингът на страната е потвърден в чуждестранна и местна валута, със стабилна перспектива, съобщиха от министерството на финансите. Той се определя от по-ниското ниво на вътрешен и външен правителствен дълг в сравнение с групата държави, оценявани с рейтинг ВВВ, а също така и от достатъчното ниво на международни валутни резерви, което осигурява стабилното функциониране на валутния борд, сочи анализът на рейтинговата агенция. Стабилната перспектива на страната отразява оценката на Fitch, че рисковете за кредитния рейтинг са балансирани. Източник: Стандарт
|
Приватизация |
|
Неподдържаната от години гребна база в парк „Кайлъка“ да бъде продадена на търг, предлага плевенският кмет проф. д-р Димитър Стойков. Гребната база е изградена на язовир „Кайлъка“ преди половин век за обучаване на състезатели от плевенското спортно училище. Сградата е с площ 378 кв. метра - има хангар за лодки, битови помещения и склад за гориво. Дограмата и ел. инсталацията са демонтирани. До базата се стига по черен път. Според изготвената пазарна оценка наддаването трябва да започне от 45 800 лв. През последните 10 г. в язовира тренират само гребците от местния клуб „Буря“. В общинската администрация вече има подадено заявление от кандидат-купувач, който декларирал, че ще възстанови базата и тя ще се използва според предназначението й. Източник: Преса
|
Регулирана информация |
|
На 19.06.2015 год. в Борсова информационна компания Капиталов пазар ЕООД постъпи
протокол от годишно общо събрание на акционерите на КММ АД - Шумен /4KP/
|
Дружества |
|
Производителят на калцинирана сода "Солвей Соди" откри нова вакуумна дестилационна инсталация в завода си в Девня. Съоръжението значително ще понижи разходите на дружеството и ще има голям екологичен ефект. Инвестицията е около 60 млн. лв. Новата инсталация е част от по-голяма програма за 200 млн. лева, която дружеството планира да завърши до 2017 г. Друг голям инвестиционен проект в рамките на тази програма ще бъде изграждането на втори котел на циркулиращ кипящ слой в ТЕЦ "Девен". Изграждането на новата инсталация започна през ноември 2013 г. Проектът се състои в поетапна подмяна на старите съоръжения с нови. В рамките на тази дългосрочна програма в периода 2003-2004 г. беше изградена първата дестилационна група, през 2007-2008 г. – втората, а през 2013-2015 г. – новата вакуумна абсорбционно-дестилационна група.
Източник: Капитал
Опитът за продажба на бившия хлебозавод на "Нилана" се провали отново. На търга за "Хлебни изделия – Подуяне" с начална цена 13.1 млн. лв. не се явил нито един кандидат. Предстои след съдебно разрешение заводът да бъде предложен още веднъж, този път на 80% от досегашната цена. За продажба се предлагат производствени сгради, складове, административна част, помощни помещения заедно с намиращото се в тях оборудване за производство на хляб и офис мебели. Всичко това се намира в кв. "Хаджи Димитър" в София. Другото предприятие, което произвеждаше хлебни изделия с марка "Нилана", беше в столичния кв. "Княжево". Заводът в "Княжево" не е обявен в несъстоятелност и затова неговите активи могат да се продават от съдебен изпълнител. Искането е на кредитора Уникредит Булбанк. "Хлебни изделия - Подуяне" е обявен официално в несъстоятелност през октомври миналата година, след което започва осребряване на имуществото. За начална дата на неплатежоспособността е определена 31 декември 2008 г. Източник: Капитал
Върховният административен съд ще се произнесе дали Регионалната здравна инспекция във Велико Търново законосъобразно се е произнесла отрицателно срещу проект на завод за хлор и модулна електролиза в Горна Оряховица и е отхвърлена инвестиция за 50 милиона лева. Проектът бе стартиран в края на миналата година и в момента временно е спрян, а инвеститор е столичната фирма „Континвест“ ООД. Докладът по оценката за въздействие върху околната среда на бъдещото производство е разгледан от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) по времето на бившата ръководителка д-р Албена Ламбева, която бе сменена през декември миналата година. РЗИ преценява, че заводът ще е разположен близо до жилищни сгради, и не одобрява доклада.
Източник: Преса
Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев вече са сключили договор с международната разследваща компания „Аликс партнърс“, която ще трябва да проследи финансовите потоци от фалиралия трезор. От фирмата се очаква още да препоръча на синдиците подход, чрез който да върнат в имуществото на банката активи, с които кредитната институция се е разпоредила в нарушение на закона.„Аликс партнърс“ ще трябва да препоръча и как да се действа в случаите на отпуснати кредити без обезпечения или на заеми, дадени на свързани лица, които са довели до влошаване на финансовото състояние на банката.
Източник: Труд
Голямата консервна фабрика „Сторко“-Плевен ще бъде разиграна на публичен търг. Наддаването за завода ще започне при начална цена 6,4 млн. лв. без ДДС, става ясно от съобщението на съдебен изпълнител. Сградите и терените са собственост на „Магазини Европа“, а търговската дейност се осъществява от фирма „Сторко“ ЕООД. И двете фирми са свързани с Христо Ковачки. Продават се няколко цеха, складове, административна сграда, допълнителни постройки и прилежаща земя от 140 дка. Предприятието е ипотекирано в полза на Общинска банка. Върху сградите е имало възбрани от базираната в Русия Международна инвестиционна банка и от община Плевен. Обезпечителната мярка от чуждестранния трезор е заличена през 2011 г. Това не е първият фалит на фабриката.
Източник: Преса
|