|
Финансови новини |
|
"България е единствената европейска страна в топ 10 на най-добрите дестинации за аутсорсинг според проучването "Global Services Location Index", заяви зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева на кръгла маса за състоянието на бранша. Само за година страната ни се e изкачила с 11 позиции в проучването на Cushman&Wakefield като една от най-привлекателните аутсорсинг дестинации. България заема трето място по атрактивност в сектора за 2015 г. Проучването включва 36 държави от целия свят, а подреждането е според условията за бизнес, рисковете и разходите. "В България ИКТ секторът е сред малкото отрасли с висока добавена стойност и конкурентоспособност в световен мащаб с повече от петкратен ръст за последните 10 години и трикратно увеличение на дела си от БВП", каза зам.-министър Везиева. През последните години компаниите от бранша демонстрират устойчив ръст на продажбите, като 60% от приходите им са от износ. За последните 10 години в бранша са създадени 35 000 работни места като има потенциал да бъдат наети още 30 000 души. Представителите на брашна посочиха, че секторът продължава да изпитва недостиг на кадри, като се опитват да решат проблема с обучение на специалисти и с внос на кадри. Източник: Стандарт
Земите, на които се отглеждат лозя, са поскъпнали най-много през 2014 г. спрямо 2013 г.. В същото време рентата от декар лозя намалява. Това показват данни на НСИ за цените на земеделските земи през 2014 г. Ако през 2013 г. средната цена на един декар лозя е била 319 лв., през миналата година тя скача до 451 лв./дка, или с 41.4%. Средната рента от декар обаче спада с 29.4%. Като цяло нивите у нас са поскъпнали с 15.2%, показват данните на националната статистика. През миналата година средната цена на декар земеделска земя достига 684 лв., докато през 2013 г. тя е била 594 лв. на декар. Спрямо 2010 г. увеличението е драстично - тогава цената на земята е била 279 лв./дка. Увеличението при цената на нивите през миналата година е с 14%, на овощните насаждения - с 1.6%, а на постоянно затревените площи - с 24.2%.
Източник: Сега
|
Дружества |
|
Бизнесът търси кадри с интердисциплинарни познания и хибридни умения – комбинации от технически способности, маркетингов нюх и предприемаческа нагласа, сочи проучване на Българската стопанска камара (БСК), огласено на кръгла маса с участието на Световната банка и Институт „Отворено общество”. „Шанс за професионален успех имат хората с аналитично, иновативно и креативно мислене. На пазара на труда се ценят също уменията за развойна дейност, създаване и внедряване на нови технологии, готовността за учене и усъвършенстване”, посочи ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към БСК д-р Томчо Томов. Почти навсякъде са необходими компетенции за работа в екип, лидерство, вземане на решения, справяне с проблеми, комуникативност, емоционална интелигентност, ангажираност с промяната. Предимства са бързината, гъвкавостта, адаптивността, организираността, личната ефективност, смелостта да се поема отговорност, надеждността, вниманието към детайла, фокусът върху клиента. Важни за много сфери са също уменията за работа под напрежение и стрес, самоконтрол и управление на времето. Пазарът на труда в момента буквално се задъхва от недостиг на квалифициран персонал в някои сфери. Критичен е дефицитът в медицинските професии – лекари, фармацевти, медицински сестри, парамедици, здравни мениджъри. Аналогично е положението при биоинженерите, учителите и социалните работници. Не достигат специалисти в софтуерната индустрия, нанотехнологиите, мехатрониката, мобилните комуникации, приложните науки, енергетиката, химията, строителството, машиностроенето, съобщи Томов. Нараства потребността на специалисти в туризма, промишлената екология, промишлената електроника, на квалифицирани хора с профил във високите технологии, електромобилите, производството на компоненти за автомобили. Остава устойчива нуждата от бизнес анализатори, финансисти, маркетингови специалисти, функционални мениджъри, консултанти. Разработената от БСК Информационна система за оценка на компетенциите (MyCompetence) помага за решаване на проблема с кадрите. „Това е не просто софтуер, а уникална инфраструктура, базирана засега в 20 ключови сектора в икономиката”, заяви Томчо Томов. До момента в системата са разработени компетентностни модели на 485 ключови длъжности, представени са около 1400 отделни компетенции. MyCompetence предлага актуални професионални стандарти, инструменти за оценка на потенциала на работната сила и платформа за електронно обучение.
Над 150 млн. долара инвестира Параходство "Български морски флот" (БМФ) в поръчката на 6 чисто нови супермодерни кораба от китайска корабостроителница. Това съобщи изпълнителният директор на параходството Александър Калчев. От първото тримесечие на 2016 г. в параходството поетапно трябва да започнат да влизат новопостроените 42 300-тонни бълкери (б.а. - от англ. Bulk Carrier, кораб за насипни товари). Те ще са с нов дизайн, разработен специално за БМФ и с изключително икономични двигатели, което ще ги прави високо конкурентни дори и в такъв нисък фрахтов пазар като сегашния. И 6-те нови кораба ще са с ледови клас и със специални размери, за да могат да плават както в големите ширини на Северно и Норвежко море, така и в реките и езерата на Северна Америка (б.а. - тип "лейкъри"), обясни Калчев.
Източник: Стандарт
Държавните Мини "Марица-изток" са взели 50 милиона лева заем от две банки под формата на цесия, за да разплатят частично задълженията си към всички доставчици. Това съобщи директорът на предприятието Андон Андонов. Двете банки ще получат парите си от друго държавно дружество ТЕЦ "Марица Изток 2", което дължи на въгледобивното дружество 59.2 млн. лв. Андонов обясни, че е пристъпил към тази мярка за намаляване на междуфирмената задлъжнялост, защото в противен случай малките фирми остават без всякакъв ресурс и могат да спрат да работят. Директорът на мините очаква съдействие от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, за да получат вземанията си от Христо Ковачки - собственик на "Брикел", който им дължи 47 милиона лева.
Източник: Медия Пул
IT компанията Съдърланд Глобал Сървисиз (Sutherland Global Services) - България заяви готовност да открие 500 работни места в Бургас. Компанията откри свой офис в морския град през август 2014 г. и осигурява заетост на 110 човека. През август компанията ще наеме още 500 души. Освен "Съдърланд", в града вече работят подразделения на "Мусала Софт", "Технологика" и има заявен предварителен интерес от други големи компании. Източник: Money.bg
"Златен лев холдинг" се подготвя да разпредели 4.1 млн. лв. дивидент на акционерите си. Това става ясно от дневния ред на публикувана в Търговския регистър покана за участие в годишно общо събрание на дружеството. През миналата година холдингът продаде дела си в "Биовет" и се раздели с дъщерната си компания "Карат eлектроникс", което спомогна за натрупването на печалбата. Предвижда се от нея да бъдат изплатени и 40 хил. лв. тантиеми на ръководството. Общото събрание на дружеството е свикано за 27 май в столицата. Предложението за разпределяне на дивидент е на съвета на директорите и предвижда размерът на брутното плащане да е по 0.64 лв. на акция. Източник: Капитал
Триетажната административна сграда, цеха и склада на айтоската шивашка фирма „Гюлтекс България” ООД излизат на публична продан с близо 60% отстъпка в сравнение с първата обявена цена. Теренът с постройките бе обявен на търг за първи път през юли 2013 година за 1 200 000 лева, днес първоначалната цена е 491 520 лева. Става въпрос за бившия военен завод в града. Съдружници в „Гюлтекс България” ООД са Абдулкерим Гюлер и Кенан Гюлер. Дружеството е с открито производство по несъстоятелност от май 2014 година. Ликвидатор е Любима Бургазлиева. От баланса на предприятието става ясно, че приходите му са спаднали драстично през 2013 година. От март 2013 година до март 2014 година дружеството е отдавало имот под наем за общо 30 000 лева, които са постъпвали в сметката на частния съдебен изпълнител, но тези средства били крайно недостатъчни за покриване на дълговете.
|