|
Финансови новини |
|
Държавата прави пореден опит да въведе административен контрол върху дейността на браншовите работодателски организации в основните производства в селското стопанство и на още 9, обединяващи фирмите от преработвателната индустрия. В Народното събрание е внесен проектозакон за браншовите организации на земеделски производители, според който в страната могат да съществуват 21 браншови съюзи, които обхващат основните производства в селското стопанство плюс още 9, обединяващи фирмите от преработвателната индустрия. Представителни могат да бъдат организациите в областта на бубарството, виненото грозде, говедовъдството, гъбопроизводството, зайцевъдството заедно с други дребни животни, зеленчукопроизводството, зърнените култури, картофопроизводство, лечебни и етерично-маслени култури, мед и пчелни продукти, овощарство, овцевъдство и козевъдство, оранжерийно производство, производство на биологични продукти, птицевъдство, свиневъдство, семепроизводство и посадъчен материал, технически култури, тютюнопроизводство, цветарство, ягодоплодни и черупкови. Деветте организации в хранително-вкусовата промишленост могат да бъдат „Мелничарство”, „Преработка на биологични продукти”, „Преработка на месо и месни продукти”, „Преработка на мляко и месни продукти”, „Преработка на пчелни продукти”, „Преработка на плодове, зеленчуци и ягодоплодни”, „Производство на комбинирани фуражи”, „Производство на растителни масла” и „Хлебопроизводство и сладкарство”. Браншовите организации на производителите и на преработвателите имат задължение ежегодно в срок до 30 юни да представят на министъра на земеделието информация за дейността си през предходната година.
Рекорден отлив на капитали от страната за периода януари 2015 г. - януари 2016 г. засича статистиката на БНБ за брутния външен дълг,. Български дъщерни дружества са върнали на компаниите-майки в чужбина близо 3.3 млрд. евро за 12 месеца. Това е спад на преките инвестиции от близо 21%. За сравнение през януари 2015 г. имаше дори лек ръст на инвестициите в размер на около 400 млн. евро спрямо януари 2014 г. Резкият отлив на капитали е регистриран от статистиката на централната банка конкретно през юли 2015 г.. Предполага се, че данните в голяма степен се дължат на ефекта "Лукойл". През юни 2015 г. българското дружество е трансформирало свой дълг към компанията майка "Лукойл Юръп Холдингс" (Lukoil Europe Holdings) в размер на 900 млн. евро в акции. В статистиката сделката бе отчетена като спад на брутния външен дълг и като ръст на инвестициите в дялов капитал. През 2013 г. рафинерията започна изграждането на инсталацията за хидрокрекинг на гудрон, в която бяха вложени около 1.5 млрд. долара, отпуснати под формата на заем от "Лукойл Юръп Холдингс". Общо резкият спад на вътрешнофирменото кредитиране, който БНБ отчете през юли 2015 г., е в размер на 2,5 млрд. евро. Това означава, че български компании са върнали дългове в такъв размер на компаниите-майки. За периода януари 2015 г. - януари 2016 г. българските банки са върнали 1.3 млрд. евро към майките си в чужбина. Външната задлъжнялост на българския бизнес обаче почти не се е свила за една година. Намалението е с едва 2% или 250 млн. евро. Общите задължения на дружествата към външни кредитори възлизат на 11.7 млрд. евро.
Източник: Медия Пул
|
Приватизация |
|
Неизползваемата от години тролейбусна мрежа на Велико Търново не може да се продаде вече 7-ми пореден търг и от Община Велико Търново се принуждават да я махнат сами заради постоянните кражби. Бракуваните тролейбусни съоръжения преди около 2 г. бяха обявени за продан. Наличните над 42 км контактни проводници, металните конзоли, свързващи и окачващи елементи, както и над 600 м стоманени въжета, са предлагани 7 пъти на търг. Едновременно с това стойността на тролейбусната мрежа от 723 225 лв. е паднала с 40% и на последната процедура за публична продан е била предложена срещу 433 935 лв. Купувачи обаче така и не са се явили.
Източник: Борба - Велико Търново
|
Дружества |
|
Оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за първото тримесечие на 2016 г. показват, че износът на електроенергия от България намалява с 53,8% спрямо същия период на 2015 година. От януари до март 2016 година от страната са изнесени малко над 1,16 млн. мегаватчаса спрямо 2,52 млн. мегаватчаса година по-рано. Данните на ЕСО показват свиване на потреблението, както и на производството на електроенергия в страната. Причината за това може да бъде открита в по-топлото от обичайното време, а износът се срива и заради продължаващата криза в един от основните ни пазари – Гърция. През първото тримесечие в България са произведени 11,6 млн. мегаватчаса електроенергия. За сравнение, година по-рано количествата са почти 13,2 млн. мегаватчаса. За година спадът е в рамките на над 12 на сто.
Източник: Investor.bg
Почти 12,5 млн. лева стари задължения погаси ВМЗ Сопот. Погасена е цялата главница по ревизионни актове на Националната агенция по приходите, трупани през последните почти 15 години. Погасени са изцяло дълговете на оръжейницата за местни данъци и такси към община Сопот. Плащания са направени и по сключени споразумения за издължаване към Електроенергийния системен оператор и Областна дирекция на МВР в Пловдив. Плащанията спират генерирането на големи наказателни лихви. Задълженията на ВМЗ драстично спадат, като продължаваме да работим и спазваме плана за погасяване. Паралелно с това продължава и работата на ръководството по инвестиционната програма - влагаме средства в машини, оборудване и технологично обновяване”, коментира изпълнителният директор на оръжейното предприятие инж. Иван Гецов. Източник: Монитор
Китайската ReneSola продаде два фотоволтаични парка в България на базирания в Люксембург частен инвестиционен фонд Solar World Invest Fund SIF. Двете инсталации се намират край Сливен и са с капацитет 5 и 4.7 мегавата. парковете са купени за общо 9.3 млн. лв., като отделно те имат и заеми към ОББ за около 20 млн. лв. Купувачът досега няма проекти в страната. Двата парка са част от дълготрайните активи на ReneSola. Сделката е комбинация от плащане и прехвърляне на дълг. "Нове еко енерджи" произвежда електроенергия от август 2012 г. Той е разположен на 125 декара край Сливен. Другият парк - "Ем Джи солар системс" започва да работи от средата на 2012 г., след като става собственост на ReneSola. Самите паркове са изградени от "Седна палър плантс".
Източник: Капитал
След двугодишно прекъсване ще бъде подновен подводният сондаж по дъното на река Дунав за свързването на вече изградените сухопътни трасета от връзката между газовите мрежи на България и Румъния кай градовете Русе и Гюргево. Целта е през август 2016 г. да заработи интерконекторът, за чието построяване Европейската комисия отпусна част от парите още през 2009 г. и трябваше да заработи най-късно до края на 2014 г. Ше се подпише договор с румънското дружество на австрийската "Хабау", което бе избрано за довършване на 2.1-километровия речен участък. Съгласно офертата подводният сондаж трябва да бъде изпълнен за 119 дни срещу 4 477 649.69 евро. "Хабау" е внесла исканите гаранции и дори вече проучва терена на място.Докато върви строежът, "Булгартрансгаз" ще направи през юни-юли пазарен тест, за да резервира капацитет. По план връзката е с мощност от 1.5 млрд. куб. м годишно от България за Румъния и тройно по-малък – 500 млн. куб. м от северната ни съседка на юг. Засега интерес да резервират количества за пренос през връзката са проявили британската "БиПи" (ВР), американската "Шениър" (Cheniere), както и австрийската "О Ем Ви" (OMV). Източник: Медия Пул
"Информационно обслужване" АД отчита най-добрия финансов резултат за последните пет години. През 2015 г. компанията е реализирала приходи в размер на 21,3 млн. лв. и отчетена печалба за годината от 1,7 млн. лв. Резултатите показват ръст на приходите от 35% в сравнение с 2012 г., 11% спрямо 2013 г. и 4% към 2014 г. Сред новите проекти изпълнявани през 2015 г. са тези за създаване на електронен регистър за българско гражданство за Министерството на правосъдието, информационна система за контрол на дейността и приходите за Държавната комисия по хазарта, машинно гласуване за избор на орган на управление на Камарата на частните съдебни изпълнители и др. Разработена е и система за издаване на билети и карти, включително и онлайн за БДЖ, която предстои да бъде внедрена през 2016 г. Реализираните продажби на е-подписи на компанията за 2015 г. бележат ръст в сравнение с 2014 г. с 16 процента, а броят на издадените и подновени електронни подписи през 2015 г. нараства с 23 процента. Източник: Монитор
|