|
Финансови новини |
|
Към края на октомври 2015 г. се отчита излишък в бюджета от 63.9 млн. лв. или 0.1 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП), съобщиха от Министерството на финансите. Прогнозата на ведомството е ноември да завърши с дефицит. Данните се отнасят до консолидираната фискална програма (КФП), която включва освен републиканския бюджет и бюджетите на социалното осигуряване, бюджета на съдебната власт, бюджетите на общините, бюджетите на ВУЗ, БАН, БНТ и БНР, извънбюджетни фондове и сметки и др. За сравнение излишъкът в края на септември беше излишъкът беше 621.5 млн. лв. (0.7% от прогнозния БВП), а през август - 622 млн. лв. (0.7% от прогнозния БВП). Резултатът към края на октомври е резултат от излишък по националния бюджет от 383.4 млн. лв. и дефицит по европейските средства от 319.5 млн. лева.
Източник: Дневник
През третото тримесечие на 2015 г. активите, които управляват местните и чуждестранните инвестиционни фондове, осъществяващи дейност в България, нарастват с 16,4% на годишна база до 2,21 млрд. лв. Фондовете продължават да инвестират все повече в акции и в евро, според статистика на Българска народна банка (БНБ). Към 30 септември 2015 г. общата сума на активите под управление расте с 311,2 млн. лв. спрямо същия период на 2014 г. Въпреки че на тримесечна база има спад с 0,3%, или с 6 млн. лв., тенденцията за покачване на активите на фондовете се затвърждава на фона на ниските лихвени проценти по депозитите и търсенето на алтернативна доходност. Към края на септември общо 105 местни инвестиционни фондове управляват активи за 795,6 млн. лв., като на годишна база сумата намалява с 1,3%, или с 10,3 млн. лв. В сравнение с края на юни 2015 г. активите им са с 6,2% по-малко, или с 52,5 млн. лв. Броят на местните фондове е непроменен от края на 2014 г., но не така стоят нещата с чуждите фондове, опериращи в България – техният брой е скочил с 40% за година.
Източник: Investor.bg
Министерството на финансите смята да изтегли още два вътрешни заема до края на 2015 година за общо 165 млн. лв., става ясно от емисионния календар на ведомството за последния месец на годината. Първият аукцион е предвиден за 7 декември, като на него ще бъдат предложени 10-годишни държавни ценни книжа (ДЦК). А седмица по-късно - на 14 декември, държавата ще предложи 5-годишни ДЦК. По-рано през годината за 10-годишни ДЦК финансовото министерство постигна на няколко пъти 2.30% средна годишна доходност, а за 5-годишни - 1.85%. От началото на годината финансовото министерство е провело общо 15 търга на вътрешния пазар за общо 1.147 млрд. лв. Последният от тях беше на 23 ноември, когато финансовото министерство се опита да изтегли заем в размер на 150 млн. лв.
Източник: Сега
|
Регулирана информация |
|
На 30.11.2015 год. в Борсова информационна компания Капиталов пазар ЕООД постъпи консолидиран отчет за трето тримесечие на 2015 год. на "Наш Дом - България" АД - Холдинг - София /5ND/
|
Дружества |
|
FairPlay International ще строи офис сграда в центъра на София на мястото на бившето чешко посолство. Теренът е от 3.5 дка Новата сграда ще бъде на десет етажа и ще е отворена към булевард "Янко Сакъзов" и няма да има високa оградa, съобщи Марио Захариев, основател и член на борда на директорите на FairPlay International. През юли 2015 година компанията за строителство и инвестиции в имоти FairPlay International спечели търга за терена с предложена цена от 5.8 млн. евро. Финансирането на строителството ще бъде със собствени средства и кредит, но засега съотношението между двете не е ясно. През миналата година приходите на FairPlay International са намалели до 4.95 млн. лв. при 6.6 млн. през 2013 г. Печалбата се е запазила на ниво от 457 хил. лв. при 460 хил. лв. предишната година.
Източник: Капитал
"Холдинг БДЖ" ще пусне за продажба до средата на декември 2015 г. 1300 товарни вагона чрез "Българска банка за развитие". Вагоните са заложени по Втория облигационен заем по реда на Закона за особените залози. До месец и самият холдинг ще обяви за продажба други 1100 вагона, както и локомотиви за скрап. БДЖ обяви за продажба и 69 камиони, трактори и леки автомобили БМВ, Ауди, Мазда, Форд и ВАЗ. Обсъжда се и продажбата на имоти, които също трябва да бъдат обявени преди Коледа. Сред тях е сградата на транспортна полиция на бул. "Княгиня Мария Луиза" в София. Ще се продават и някои от почивните станции, като тези в Банкя, Хисаря и в местността Фичоза край Варна, както и един пансион в центъра на Велико Търново. С приходите от продажбите ръководството на холдинга се надява да погаси част от задълженията си, които към 30 септември бяха 502 млн. лв. През октомври БДЖ изплати част от тях. Според последните данни, холдингът дължи 104 млн. лв. към германската KFW, 143 млн. към облигационерите, 40 млн. лв. към Европейското дружество за финансиране закупуването на подвижен жп състав "Еврофима", както и 7 млн. лв. към българска банка.
Източник: 24 часа
Гръцкото дружество ДЗЗД Обединение - Актор АД- Хелектор АД - Пловдив е на първо място по усвоени обществени средства от Столичната община. Обединението е усвоило 213 462 193,70 лв. То е изпълнител на завода за боклука, който се изгражда по европроекти. На второ място е „Лукойл България“ ЕООД със 137 262 593.84 лв. Следват Българска банка за развитие АД с 81 млн. лв. и „Метровагонмаш“ с 80 млн. лв. Източник: Труд
Печалбата на една от най-големите вериги бензиностанции в България - Лукойл България, е 1,1% от бензина и 0,7% от дизела, съобщи Валентин Златев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Това са осреднени данни и обединяват няколко вида бензин и дизел и показа нагледно как се формират цените на горивата. При бензина 51,8% от цената са данъци и акцизи, едва 26,2% - себестойността на самите горива, 6,2% - себестойността на преработката на нефта, 2,4% - за биокомпоненти, 12,2% - дистрибуция и маркетинг, и 1,1% печалба. Данъците и акцизите формират 49% от цената на дизела, 28,3% отиват за преработка, 13% - за дистрибуция и маркетинг, и 2,5% - за биогоривата.
Източник: Труд
Създателят на "ВМ финанс груп" Васил Мирчев е продал повече от половината си акции в "Сирма груп". Мирчев вече притежава малко под 2.7% от технологичната компания. По време на първичното публично предлагане (IPO) на акции на "Сирма груп" създателят на "ВМ финанс груп" придоби почти 7% от дружеството. Васил Мирчев е продал част от дела си на някои от големите пенсионни дружества. Общо 349 лица придобиха книжа на компанията по време на IPO-то, сред които 28 юридически и 321 физически. Създателят на "ВМ финанс груп" придоби 4.4 млн. книжа от новоиздадените 9.52 млн. "Сирма" е дружеството с най-голям брой изтъргувани ценни книжа през миналата седмица – почти 4.6 млн. Сделките с акции на компанията също са най-много за периода – общо 269. В състава на "Сирма" влизат повече от 20 дъщерни компании и дружества, специализирани в различни софтуерни разработки – информационни технологии, индустрия, финансов сектор, облачни системи и други. Източник: Капитал
Дъщерното дружество на Софарма Трейдинг АД - Софармаси ЕООД, придоби Фарма Онлайн ЕООД – оторизираният онлайн търговец на дребно на всички продукти, предлагани в сайта www.farma.bg. Онлайн аптеката е партньорски проект на Софарма Трейдинг АД и Спортал Медия Груп, който стартира преди две 2 години. Софармаси ЕООД от своя страна е проект на Софарма Трейдинг АД, стартирал в средата на 2015 г., надграждащ стратегията на компанията за диверсификация на дейността й в различни пазарни сегменти. Софармаси ЕООД предоставя ритейл услуги към крайни потребители, оперирайки аптеки под марката SOpharmacy.
Източник: Investor.bg
|