|
Финансови новини |
|
България бе обявена за аутсорсинг дестинация на годината по време на Европейските аутсорсинг награди за 2015 (2015 European Outsourcing Awards), организирани от National Outsourcing Association UK. Церемонията по награждаването се проведе в португалската столица Лисабон. В средата на годината България бе номинирана сред трите най-добри аутсорсинг дестинации заедно с Латвия и Южна Африка.
Източник: Стандарт
Износът на България за Европейския съюз се увеличава с 10,1% - до 16,8 млрд. лв. през първите седем месеца на годината спрямо същия период на 2014 г., според данни на Националния статистически институт (НСИ). Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 70,6% от износа за държавите - членки на ЕС. През юли 2015 г. износът за ЕС намалява с 0,5% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2,6 млрд. лева. При износа на България за ЕС най-голям ръст е отбелязан в секторите „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)” (17,2%) и „Химични вещества и продукти“ (16,5%). Спад се наблюдава в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (6,8%). Вносът на България от ЕС през периода януари - юли 2015 г. се увеличава с 8,5% спрямо същия период на 2014 г. и е на стойност 19,2 млрд. лв.
Източник: Econ.bg
4,1 млрд. лева от стар програмен период по усвояване на еврофондовете са платени авансово с пари от бюджета. Данните от справка по изпълнението на европейските програми към 30 септември сочат, че от програмния период 2007-2013 г. държавата е платила на бенефициентите 9 630 046 883 евро, което представлява 86,16% от бюджета. Европейската комисия е възстановила едва 7 552 597 915 евро или 81,68%. Най-сериозно е разминаването по Оперативна програма “Околна среда”, по която се финансира строителството на подмяната на канализацията на десетки общини, изграждането на пречиствателни станции и депа за отпадъци.
Източник: Новинар
|
Приватизация |
|
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) организира централизиран публичен търг за продажба на акции на 16 непублични дружества с държавно участие посредством Българска фондова борса-София. Началната дата на търга е 19 октомври, а крайната – 29 октомври. Минималните приходи, които могат да бъдат постигнати на търга, са за близо 10,104 млн. лв. За раздържавяване ще бъдат предложени пакети от акции, представляващи 1% от капитала, на общо 12 дружества, като възможност за сдобиване с мажоритарен дял (т.е. над 51% от капитала) предлага само едно дружество. Капиталът на други 4 дружества, който може да бъде приватизиран, е по-малък от 1%. Държавата предлага за приватизация 98,63% от капитала на туристическата агенция ВМТ Орбита АД. Най-висока е минималната продажна цена на предложения пакет акции на Академика Сий Палас АД за 20% от капитала, или 3 520 600 акции с номинал 1 лв., от които АПСК очаква постъпления за минимум 7 463 672 лв. Предлаганите акции са собственост на Академика 2011 ЕАД, гр. София. Втората по големина минимална продажна цена на търга е определена за 34,83% от капитала на текстилния комбинат Галатекс АД. Акциите са с номинал 1 лв. са 78 866 броя. Предлагат се и 41,29% от капитала на производителя на химически синтетични и изкуствени вещества Хентш АД (Новохим ЕАД).
Източник: Investor.bg
|
Концесии |
|
Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Законопроектът е изготвен като първи етап на предстоящата реформа в сферата на концесионирането на морските плажове и предстоящото прехвърляне на тяхното управление от министъра на регионалното развитие и благоустройството към министъра на туризма. Предвижда се и в срок до 30 дни от влизането му в сила всички сключени договори за концесия и наем на морските плажове и приложенията, и допълненията към тях да бъдат предоставени на Министерството на туризма.
Източник: Монитор
|
Дружества |
|
Българските софтуерни фирми "Меджик сълюшънс" и "Мерар инвестмънт нетуърк" се сливат, в тях влиза и нов съдружник - адвокатът Ричард Клег. Управител на обединената фирма ще е IT предприемачът Петко Карамочев. "Меджик сълюшънс" е разработчик на софтуер и приложения за финансовия и инвестиционния сектор, мобилни приложения и цялостни корпоративни решения за банкови и международни институции. Нейни клиенти са фирми като "Булгартабак", "Уникредит", "Сирма груп", Централна кооперативна банка и др. "Мерар инвестмънт нетуърк" също е клиент на "Меджик сълюшънс", но тя стартира като онлайн инвестиционна мрежа за развиващи се пазари, преди да представи софтуерна платформа за обмен на документи и информация в защитена среда за бизнеса. Клиентите са инвеститори и предприятия от района на Азия и Близкия изток.
Източник: Капитал
Комисията за защита на конкуренцията глоби с 20 100 лв. производителя на олио Libra - "Бойлс фууд къмпани" ЕООД. Сумата се равнява на 1 на сто от нетните приходи от продажби на дружеството за финансовата 2014 година. Проучването на антимонополната комисия установило, че цялостният външен вид на опаковката на разпространяваното на българския пазар олио Libra копира изцяло опаковката на "Клас олио", като по този начин създава обективна предпоставка за въвеждане в заблуждение на потребителите и влияе негативно върху конкурентната среда. КЗК определя нарушението като леко и затова санкцията е до 2% от размера на нетните приходи от продажби на предприятието за предходната финансова година, предхождаща решението.
Източник: Дневник
Срещу България се водят две дела на големи корпорации, заради нереализирани печалби. Делата са на обща стойност от 1.4 млрд. лв. Става дума за EVN, която ни съди за нереализирана печалба от 16% и от Румен Гайтански - Вълка, за това че е спряна концесията за сметосъбиране в София. Руската компания Росатом също съди България за 1.25 млрд. долара в арбитражния съд в Париж заради спирането на проекта АЕЦ „Белене“. Изготвен анализ, посветен на договорите за свободна търговия и последиците от тях сочи, че с въвеждането на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции /TTIP/ и прилежащите му договори ще се даде възможност на всички външни инвеститори в страната ни да ни съдят за това, че не са реализирали печалбите си или има законови пречки за бизнеса им.
Източник: Дарик радио
България е изградила 223 вятърни генератора на Калиакра от обявените 2132 вследствие на наказателна процедура от страна на ЕК. Наказателната процедура към България е стартирана от ЕК през 2008 г. „Причината са действия, извършени в периода 2007-2008 г., за одобряването на множество проекти без отчитане на кумулативния ефект - основно за изграждането на вятърни генератори на територията на областите Добрич и Варна“, каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя коментира, че действия за прекратяване на процедурата са предприети още с получаването на становището на ЕК през 2012 г. Източник: Новинар
Подразделението на шведската компания за отбрана и сигурност Сааб в САЩ (SDAS) подписа договор с подразделението за симулации и обучения на Армията на САЩ (PEO STRI) за модернизация, внедряване и разширяване на тренировъчно оборудване за българските Въоръжени сили, произведено от Сааб, с което вече е снабдена българската армия. Подразделението на Сааб в САЩ SDAS ще достави новото оборудване. Системата за обучение DITS (The Deployable Instrumented Training System (DITS) ще бъде интегрирана в съществуващите тренировъчни системи DITS на българските Въоръжени сили.
Бившият управител на Банката на Гърция Георгиос Провопулос влиза в ръководството на холдинга Eurobank и поема задълженията на председател на Управителния съвет на дъщерната банка на холдинга в България - Eurobank Bulgaria (Postbank). Това ще стане на15 октомври 2015 г., след като решението бъде одобрено от БНБ. Източник: Стандарт
|