|
Финансови новини |
|
67,8 млн. евро са преките чуждестранни инвестиции в България през април 2015 г. по предварителни данни на БНБ. Те намаляват спрямо същия месец на предходната година, когато в страната са били вложени 80,1 млн. евро. За времето от януари до април т. г. чуждите инвестиции са 523,5 млн. евро, което е с 22,7% повече спрямо същия период на 2014 г., когато са били 426,6 млн. евро. Предоставените кредити на дъщерни дружества от чуждестранни компании майки са в основата на увеличението на инвестициите през първите четири месеца на т.г. Те са били 408 млн. евро спрямо 281,9 млн. евро за първите четири месеца на 2014 г. Инвестициите в акции и дялове обаче намаляват от 89,4 млн. евро на 61,8 млн. евро. Вложенията на чужденци в недвижими имоти също спадат. Източник: Труд
За година броят на превозните средства с изцяло електрическо задвижване е нараснал с 36% и към края на миналата година вече има регистрирани 497 електрически и 1031 хибридни превозни средства, зарядните станции са вече 24. Това съобщиха от Българската асоциация "Електрически превозни средства (БАЕПС). Електрическият транспорт е в пъти по-евтин за поддържане, паркирането е безплатно, няма пътен данък, напомниха от организацията. Вече имаме примери на фирми, които през последните 2 години са закупили само електрически превозни средства. БАЕПС очаква до 2020 година общият брой електрически и хибридни превозни средства в България да надмине 30 000. Източник: Дума
|
Концесии |
|
Общинa Вeликo Tъpнoвo тъpcи нoвa cнeгoпoчиcтвaщa фиpмa зa yлицитe cлeд кaтo coфийcкaтa “Tитaн-АС” ce oткaзa oт дoгoвopa cи зapaди зaпopиpaни cмeтки в НАП. Нaддaвaнeтo зaпoчнa c oбявявaнeтo нa oбщecтвeнaтa пopъчкa. Tя e paзчeтeнa зa 60 мeceцa и тaвaнът e 2 милиoнa лeвa бeз ДДС. Към пoтeнциaлнитe кaндидaти ce пocтaвят пo-зaвишeни изиcквaния oт тeзи, нa кoитo oтгoвapяшe “Tитaн-АС”. Сoфийcкaтa фиpмa чиcтeшe cнeгa cъc 7 cнeгopинa и 6 пecъкapки. Нoвaтa cнeгoпoчиcтвaщa фиpмa тpябвa дa имa нaй-мaлкo 10 cнeгopинa, 7 пяcъкopaзпpъcквaчa, двe фaдpoми, тpи caмocвaлa и пoнe двe мaлoгaбapитни мaшини зa oпecъчaвaнe нa тecнитe yлици в гpaдa – виcoкoпpoхoдими aвтoмoбили 4Х4 c дo 5 тoнa пoлeзeн тoвap.
Източник: Янтра - Велико Търново
|
Дружества |
|
39 на сто от българските мениджъри сменят работните си места заради възнаграждението, 36% сменят работата си поради липса на кариерно развитие, показва годишното проучване на пазара на човешкия труд и капитал от OD&M Consulting. В проучването са участвали 173 компании от България, изследвани са над 75 000 индивидуални пакета възнаграждения. Сред изследваните сектори са банковият, застрахователният, ИТ, изнесени услуги, производства, в това число хранително и автомобилно, фармацевтичният и други сектори. Другите причини, поради които хората доброволно напускат, са търсене на нова кариера - 28% от експертите, натовареността на работното място - 19% от мениджърите, емиграция - за 16% от оперативните работници и взаимоотношенията - 16% от служителите.
Източник: Дума
Съветът на директорите на Булгартабак холдинг АД предлага изплащането на брутен дивидент от 4,2 лв. на акция, показват материалите към дневния ред за общото събрание на дружеството. Общата сума за дивидент е 30 942 332,4 лв., като от тях 1 731 543,82 лв. ще са за сметка на печалбата на дружеството за 2014 г. и останалите 29 210 788,58 лв. за сметка на фонд Неразпределени печалби от минали години. Акциите на Булгартабак холдинг АД поевтиняват с 50% за последните 12 месеца до 39 лв. за акция и 287,32 млн. лв. пазарна капитализация.
Източник: Investor.bg
Холдинг „Загора" подаде предизвестие в Бюрото по труда за съкращаването на 340 човека, съобщи съдружникът в холдинга Антон Андронов. Той обяви и в кои предприятия ще бъдат съкратени служители - "Наталия" - 50, "Пресков" - 80, "Прогрес" - 150, "Хранинвест" - 60. В четирите предприятия на холдинг „Загора" работят 2200 души. Той уточни, че съкращенията ще стана факт, ако бъдат приети предложенията за увеличение на тока от 1-ви юли и на таксата „задължения към обществото", която ще доведе до поскъпване на ел. енергията за индустрията с над 20 %. Последствията от предстоящото увеличение на цената на тока за бизнеса ще бъдат съкращения и фалити на и без това малкото останали в България производствени предприятия, предупреди Антон Андронов.
Източник: Стандарт
В Елдовинвест ООД днес ще бъде открита модерна линия за производство на енергоспестяващи бойлери с вместимост от 30 до 2000 литра. С тази инвестиция, една от знаковите варненски компании изпълнява поредната фаза от дългосрочната си програма за технологична модернизация. Инвестиционният проект в размер на 5,5 млн. лв. е реализиран със съфинансиране от Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013” . В трите завода на дружеството работят близо 480 висококвалифицирани служители. Портфолиото на варненската фирма включва над 400 модела електрически бойлери, бойлери, работещи с алтернативни източници на енергия, слънчеви колектори, буферни съдове, термопомпени системи, слънчеви колектори, готварски и отоплителни уреди. Фирмата разполага с логистични бази във Варна, София и Пловдив. Източник: Дарик радио
Трите фонда на ПОК Доверие – универсален, професионален и доброволен управляват над 2.4 млрд. лв. към 31 март 2015 г., сочат данни на КФН. Това с повече от 18% повече спрямо същия период на година по-рано. За последната година расте участието в ценни книжа, главно за сметка на банковите депозити заради продължаващият спад на лихвите по депозитите в страната. В УПФ Доверие се осигуряват за втора пенсия повече от 968 хил. души и са натрупани нетни активи в размер на 2.03 млрд. лв. В края на първото тримесечие на 2015 г. средната стойност на натрупаните средства на едно осигурено лице възлиза на 2099 лв., спрямо 1977 лв. за в края на 2014 г. Най-голям дял от средствата са насочени към Държавни ценни книжа (ДЦК) с дял от 41.49 на сто. Следват акциите и корпоративните облигации. С вложения за над 10 млн. лв. от българските емитенти могат да се похвалят ЧЕЗ Разпределение България и Софарма (по над 18 млн. лв.), Монбат (13 млн. лв.), Адванс Терафонд АДСИЦ (10.05 млн. лв.), а малко под тази граница е Албена (9.9 млн. лв.). От 30% дял на акциите и дяловете на взаимни фондове, малко над 7 на сто са в България, а останалите в САЩ и Европа. ППФ Доверие Близо 57% от вложенията на фонда са в ДЦК, а 31 на сто – в акции и дялове на взаимни фондове. Инвестициите в родни емисии е за над 32 млн. лв., а в корпоративни български облигации – 6.5 млн. лв. Зад над 46.5 млн. лв. са инвестициите в ДЦК на страни от ЕС, а в други държави (включително САЩ) – 10.8 млн. лв. Вложенията в корпоративни облигации на страни, различни от България са за 24.6 млн. лв. Най-голямата инвестиция в публична компания е ЧЕЗ Разпределение България (за над 8 млн. лв.). ДПФ Доверие Фондът управлява близо 132 млн. лв. в края на първото тримесечие. Над 35% от активите са насочени в акции и права на взаимни фондове, а 36% - в ДЦК. Георграфската ескпозиция сочи, че 36% от вложенията са в България, близо 20 на сто в САЩ, а по около 6 на сто – във Франция и Германия. Родните емитенти, привлекли най-много средства са ЧЕЗ Разпределение България (5.5 млн. лв.), Адванс Терафонд АДСИЦ и Монбат (за по над 1 млн. лв.). Над 26 млн. лв. пък са вложени в облигации на страни с висок рейтинг, подобни на Австрия, Германия, Франция, САЩ, Холандия и др.
Източник: Profit.bg
|