|
Финансови новини |
|
Данъкоплатците дават около 3,5 млрд. лв. годишно за издръжката на държавната администрация. Към края на 2014 г. 140 767 души са ангажираните в структурите на администрацията, показа приетият от правителството преди по-малко от месец Годишен доклад за състоянието на администрацията. 107 742 са заетите в централната администрация (министерства, агенции, комисии и др.), а 33 025 са ангажирани в териториалните звена на администрацията (областни управи, общински управи, специализирани звена и др.). Около 52 млрд. лв. са отишли за издръжка на администрацията за периода 2000-2014 г. Под "издръжка" се отчитат разходите за храна, медикаменти, материали, външни услуги, текущи ремонти, командировки, електро- и топлоенергия, вода, горива, обучения. Разходите не включват заплатите на чиновниците. През 2000 година за издръжка на централната администрация са отишли 2,3 млрд. лв., а за чиновниците по места 769 млн. лв. Най-разточителни са били чиновниците през 2005 г., когато разходите за министерства, агенции и други централни звена на администрацията са достигнали 3 млрд. лв., а за местната власт - 1 млрд. лв. За миналата 2014 г. за издръжка на централната администрация са разходвани 1,739 млрд. лв., докато за местната власт 1,553 млрд. лв. Тенденцията показва, че за 15 години издръжката на чиновниците по места е скочила двойно, за сметка на разходите за централните администрации, които са намалели. Източник: Стандарт
Международната рейтингова агенция Moody’s потвърди рейтинга по държавните облигации на България от Baa2 със стабилна перспектива, информират от Министерството на финансите. Решението на компанията отразява баланса между стабилната бюджетна позиция, устойчивото икономическо възстановяване и инициираните реформи спрямо рисковете от появата на външни шокове, като негативни ефекти от ситуацията в Гърция или политически рискове, аргументират се от Moody’s. Един от основните фактори за решението на агенцията е по-ниското ниво на държавния дълг в сравнение с останалите страни, притежаващи същия кредитен рейтинг като на България.
Източник: Investor.bg
|
Концесии |
|
„Бялата лагуна” АД ще е наемател на плаж „СБА” в община Каварна за следващите пет години. Това става ясно от заповедта на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Дружеството е определено за наемател след отказа на спечелилата търга фирма „Техно инвест” – Добрич. Годишният наем на плажа ще е 8800 лева. Очаква се на 16 юни да бъде определен наемател и на централния каварненски плаж, който е обявен на пореден търг, след като досега за него нямаше кандидати.
|
Дружества |
|
Чешката енергийна компания "Енерго-Про", която доставя ток на Североизточна България, е завела арбитражен иск срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID). Жалбата е заведена на 26 май 2015 г. Все още не е конституиран състав, който да я разгледа. Не е ясна и сумата, за която претендира компанията. Това е вторият иск пред Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка срещу българското правителство в областта на енергетиката. Австрийската компания ЕВН също съди държавата заради незащитени нейни инвестиции. Искът на ЕВН може да надхвърли 1 млрд евро, като претенциите на австрийската компания са свързани както с определяните от енергийния регулатор цени за бита, така и по дължими но НЕК суми за задължителното изкупуване от електроразпределителното дружество на енергията от възобновяеми източници.
Източник: Сега
Пристанище Бургас ЕАД стана член на най-голямата круизна асоциация в Европа - MedCruise. За първи път България ще има представителство в тази престижна европейска круизна асоциация и става 21-та държава, която е представена в MedCruise. По време на първата пленарна сесия на 46-та Генерална асамблея на асоциацията в Задар, Хърватска 58 европейски круизни портове единодушно гласуваха бургаското пристанище да бъде 73 й пълноправен член. Ръководителите на осемте най-големи световни круизни компании участваха в бизнес сесията на асамблеята, която протече на 5 юни с обсъждане на конкретните стъпки между портовете и операторите за повишаване притегателността и ефективността на сектора. Пристанище Бургас презентира пред участниците в асамблеята етапите на развитие на пасажерски терминал, като действия за реализиране на генералния план на пристанището и града. Източник: Бургас - днес и утре
Инфраструктурната компания "Хидрострой" спечели ВиК проект в Македония. 2,95 млн. евро е предложила фирмата за изграждане на 2,5-километров водопровод, помпена станция и друга инфраструктура в квартал на Скопие. В него от 20 г. има проблем с водоснабдяването и с изпълнението на проекта той ще бъде решен, обясни Иван Владимиров от компанията изпълнител "Хидрострой". Шест компании участваха в търга за изпълнение на поръчката, като една от тях подаде оферта в консорциум. За българската компания това е първият проект, който ще реализира в съседна Македония. Амбицирани сме да спечелим и други поръчки на Балканите, допълни Владимиров. Срокът на изпълнение на проекта в Скопие е 15 месеца. Първата копка ще бъде направена до седмица. Източник: Стандарт
Секторът на общото застраховане у нас реализира печалби от 26.5 млн. лв. за първите три месеца на 2015 г., сочат данни на Комисията за финансов надзор. Това е с близо 10 млн. лв. повече от отчетния положителен финансов резултат за първото тримесечие на година по-рано (16.78 млн. лв.). Премийният приходи расте до 395 млн. лв. За първите три месеца на настоящата година секторът расте с близо 10%, като брутните премийни приходи достигат 395 млн. лв. Лидери по пазарен дял в края на март са Булстрад Виена Иншурънс Груп, Армеец и Лев Инс. Евроинс успя да се изкачи до четвъртата позиция с 10.18% пазарен дял като остави след себе си ДЗИ Общо застраховане, Алианц България и Бул Инс.
Източник: Profit.bg
Подобрени финансови резултати, промени в ръководството на "Вазовските машиностроителни заводи" (ВМЗ) в Сопот и в устава на дружеството. Това са решенията взети от общото събрание на дружеството. След загубата от 14 млн. лв. и серия от стачки заради липса на заплати през 2013 г., във ВМЗ Сопот са излезли на печалба от 662 хил. лв. през 2014 г. Оборотът се е увеличил с над 36.5 млн. лв., но растат разходите и вземанията от контрагенти. Добрата новина е, че ВМЗ Сопот има да изпълнява поръчки за 110 млн. лв., така че работа през тази година ще има за работещите в държавния завод. Остава обаче рискът от възможни проблеми с плащането на краткосрочни задължения. Това става ясно от финансовия отчет на дружеството, публикуван в търговския регистър.
Източник: Медия Пул
|