Business Industry Capital
България |
| | |
|
WEB-портал на българските одитори
|
|
Финансови новини |
|
Индустриалното производство се е увеличило с 2.9 на сто през март 2015 г. спрямо година по-рано, сочат данните на НСИ. На месечна база обаче има свиване с 0.8 процента. Най-много за годишния ръст допринася увеличеното производство в добивната промишленост - със 7.9%, в преработващата промишленост той е с 4.1%, а спад е регистриран в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0.6%. По-значително увеличение в преработващата промишленост спрямо предходната година се наблюдава при: производството на лекарствени вещества и продукти - с 21.3%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 20.7%, производството на електрически съоръжения - с 18.4%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - със 17.8%, производството на превозни средства, без автомобили - със 17.7%. Намаление е отчетено при: производството на облекло - с 14.8%, производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 12.8%, производството на основни метали - с 10.3%, производството на напитки - със 7.3%.
Източник: Дневник
Отслабеното строителство на сгради продължава да оказва натиск върху общата строителна продукция, показват най-новите данни на Националния статистически институт (НСИ) за месец март. Предварителните данни показват, че индексът на общата строителна продукция отчита спад от 0,7% за месеца и 1,8% на годишна база основно заради понижението на продукцията от сградното строителство. За месеца продукцията от сградното строителство се свива с 1,1%, след като през февруари спадна с 1,8%, а през януари – с 2%. На годишна база понижението достига 10,7% - колкото и през февруари, като е най-силното от август 2014 г. насам, сочат данните на НСИ. Същевременно при гражданското и инженерно строителство е отчетен ръст от 9% през март на годишна база, след като през февруари беше отчетено увеличение от 8,1%, а през януари – 7,1%. Източник: Агенция Фокус
|
Дружества |
|
Печалбата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) продължава стремително да пада. През 2014 г. печалбата на дружеството преди данъци е била 286 млн. лв., докато година по-рано тя е била близо 415 млн. лева, което е намаление с 36,6%. Това става ясно от публикуваните данни от финансовия отчет на дружеството. Нетните парични потоци от финансовата дейност на БЕХ са отрицателни за 2014 г. - минус 84,8 млн. лв. Година по-рано приходите от финансова дейност са било за 480,8 млн. лв. Също така постъпленията от дивиденти на холдинга рязко са намалели. За миналата година те са били 27,5 млн. лв., а година по-рано те са били 81,7 млн. лв. Във финансовия си доклад за 2014 г. БЕХ отчита вземания от "Топлофикация София" за 53,5 млн. лв. само за миналата година, но записани в графата "нетекущи активи". Източник: Econ.bg
Националната агенция за приходите е наложила запор върху акциите, които "Интегрирани пътни системи" притежава в производителя на цигарени филтри и опаковки "Юрий Гагарин" заради съмнение, че то няма да плати публично вземане за 13 млн. лв. Пакетът представлява около 1% от капитала на публичното дружество и се оценява от данъчните на близо половин милион лева. Освен него, под контрола им са още притежавания от строителната компания пакет ценни книжа за 12.6 млн. лв. в дружеството за дизелови двигатели "Вамо", което отдавна не работи. Предварителна обезпечителна мярка е наложена и на мажоритарния собственик в "Интегрирани пътни системи" - "Евробилд проект".
Източник: Капитал
Арбитражният съд в Женева ще излезе на 31 август 2015 година с решение по търговския спор между НЕК и руския главен изпълнител на проекта „Атомстройекспорт“, стана ясно от годишния финансов отчет на българската държавна електрокомпания за 2014 г. Руската страна претендира да получи от НЕК компенсации на стойност „не по-малко от 1 млрд. евро“ - лихви, неустойки и косвени щети плюс всички разходи, такси и разноски, включително платените за арбитражните услуги. НЕК внесе насрещен иск за около 44 млн. евро за старото оборудване от предишния проект за АЕЦ „Белене“, което руската компания е трябвало да получи и да заплати. Първият реактор, доставен за централата в началото на 90-те години на миналия век, беше монтиран на четвърти блок на Калининската АЕЦ на 320 км от Москва и вече работи там. Досега НЕК е инвестирала 1,306 млрд. лв. в изграждането на новата АЕЦ „Белене“ с два блока по 1000 мегавата. Отделно са вложени 83 млн. лв. в имоти, машини и съоръжения, свързани с проекта.
Източник: Преса
Собственикът на шведската мебелна верига ИКЕА Ингвар Кампрад (89 г.) е в България на лов за доставчици. През изминалите дни Кампрад посетил „Технокороза“ в Дойренци и текстилния завод „Калинел“ в Троян, както и русенската фабрика „Евродом“ и „Никром тръбна мебел“ в Ловеч. ИКЕА планира увеличение на поръчките, както и инвестиции в краткосрочни нисколихвени кредити за технологично обновление на предприятия, с които работи. Целта на бизнесмена е да удвои продажбите си в световен мащаб до 2020 г. И България се вписва в неговите планове. Години наред компанията работи у нас с над 10 предприятия за мебели, текстил и аксесоари.
Източник: Преса
Дружеството Унипак АД е реализирало печалба за първите три месеца на годината в размер на 735 хил. лв. Печалбата е втората по големина в историята към този период, сочат данните от финансовите отчети. Общите приходи на дружеството са 6 223 хил. лв., което е с 12.59 % повече спрямо предходния период. Общите разходи отчитат спад от 0.49 % спрямо предходния период до 5 488 хил.лв. Нетните приходи от продажби за първото тримесечие на 2015 г. са в размер на 6 129 хил.лв. и представляват 98.49 % от общите приходи. Спрямо първото тримесечие на 2014 г. те се увеличават с 12.81 %. Към 31 март 2015 г. дружеството показва загуба на акция (на осреднена годишна база) в размер на 8.73лв. Данните са от Баланс/Отчет на дружеството за I-во трим. на 2015 г. Собственият капитал на дружеството в края на първото тримесечие на 2015 г. е 18 992 хил. лв. , като спрямо същия период на 2014 г. се е увеличил с 12.10 %. Източник: Money.bg
На 9 юни 2015 г. ще се проведе общото събрание на акционерите на Адванс Терафонд АДСИЦ. Основната точка в дневния ред, дългоочаквана и от инвеститорите на компанията, е решението за разпределението на дивидент. Предложението на Съвета на директорите на фонда е за разпределение на 99.97% от печалбата за 2014 г. в размер на 25.5 млн. лв. Брутният дивидент на акция е 0.30 лв., а за акционерите физически лица – 0.285 лв. за брой. Към края на март 2015 г. Адванс Терафонд АДСИЦ притежава 221 145 дка земеделска земя и 139 дка градска земя. От началото на 2015 г. дружеството няма купени и продадени земеделски земи.
Източник: Profit.bg
|
Българска стопанска камара |
| |
Център за компютърно обучение към Българската Стопанска Камара |
Центърът за компютърно обучение към Българската стопанска камара е Майкрософт ИТ академия и оторизиран от Майкрософт център за тестване и сертифициране на компютърни умения по офис пакета на Майкрософт (MOS), единствен в България. На www.certiport.com/go можете да намерите информация за процеса за сертифициране.
|
|
Предстоящи курсове:
Обучение по компютърни мрежи в Сиско академията:
CCNA 1 сем. - 28 март 2015 г., съботно-неделен
CCNA 4 сем. - 04 април 2015 г., съботно-неделен
CCNA 3 сем. - 09 май 2015 г., съботно-неделен
CCNA Security - 16 май 2015 г., съботно-неделен
CCNP Switch - 23 май 2015 г., съботно-неделен
Курсове по дигитални компетенции:
Excel експертно ниво –20 април 2015, вечерен
Регистрирайте се онлайн сега!
|
|
За допълнителна информация: тел. 981 03 26 http://educentre.bia-bg.com/, e-mail: educentre@bia-bg.com
|
| | | |
Светът |
| |
|
Европа |
|
В Белград смятат, че строителството на продължението на „Турски поток“ през територията на Сърбия е невъзможно.Според сръбския президент Томислав Николич Сърбия не може да получава газ по новото направление. От агенцията припомнят, че в началото на април сръбският посланик в Москва Славенко Терзич каза, че страната му е заинтересувана от участие в „Турски поток“, но този въпрос не е на дневен ред. Решението на Русия да се откаже от „Южен поток“ постави Сърбия в сложна ситуация в енергийната сфера, коментира още той. Припомняме, че Сърбия беше многократно сочена като поддръжник на проекта „Турски поток“. Представители на страната бяха поканени на срещата в унгарската столица Будапеща, където беше обсъдена ситуацията около новите планове на Русия. На тези разговори България не беше поканена, но по-късно стана ясно, че представители на Европейската комисия са присъствали като наблюдатели. В Будапеща пет държави – Турция, Гърция, Македония, Сърбия и Унгария, заявиха готовността си да строят „Турски поток“, коментираха в началото на април руските медии.
|
Америка |
|
Компанията за производство на агрохимични продукти Syngenta обяви, че е отхвърлила офертата за поглъщане на стойност 45 млрд. долара от Monsanto, твърдейки, че предложението подценява швейцарската фирма и не взима изцяло предвид регулаторните рискове. Според източници двете земеделски компании са работили върху поглъщане, което би създало гигант в индустрията с общи продажби, надвишаващи 31 млрд. долара. В петък обаче Syngenta обяви, че бордът единодушно е отхвърлил сделката на Monsanto, състояща се 45% от парични средства, или 449 швейцарски франка (486,35 долара) за акция на Syngenta. “Офертата подценява изцяло перспективите на Syngenta и значителните рискове за изпълнението й, включително регулаторния и обществен контрол на различни нива и в няколко страни“, казва Syngenta в изявлението си. Акциите на швейцарската компанията се вдигнаха със 17% до 390 швейц. франка в ранната търговия в петък, след като бе потвърдено, че е получена оферта.
Източник: Wall Street Journal
|
Азия |
|
Японският автомобилен гигант Toyota отчете рекордна печалба за изминалата финансова година главно заради слабата йена. Както обяви най-големият по продажби производител на автомобили в света, оперативната печалба е скочила с 20% до 2,75 трлн. йени (20 милиарда евро). Благодарение на благоприятния валутен курс и спестяването на разходи е бил компенсиран спадът на продажбите. Чистата печалба за приключилата на 31 март фискална година се покачва с 19,2% до рекордната сума от 2,2 трлн. йени. Приходите от продажби скачат със 6 на сто до 27,2 трлн. йени. За новата фискална година, която приключва на 31 март 2016 г., Toyota очаква леко повишение на оперативната печалба до 2,8 трлн. йени. От всички големи японски автопроизводители Toyota се е възползвала най-много от слабостите на местната валута, тъй като компанията изнася повече превозни средства, отколкото Nissan или Honda. Toyota произвежда повече от една трета от всички автомобили в Япония, като продава повече от половината от тях в останалата част на света. Източник: Wall Street Journal
|
|
Индекси на фондови борси 08.05.2015 |
Dow Jones Industrial |
18 191.11 |
(267.05) |
Nasdaq Composite |
5 003.55 |
(58.00) |
Стокови борси 08.05.2015 |
|
Стока |
Цена |
|
Light crude ($US/bbl.) | 59.39 |
Heating oil ($US/gal.) | 1.9500 |
Natural gas ($US/mmbtu) | 2.8800 |
Unleaded gas ($US/gal.) | 1.9900 |
Gold ($US/Troy Oz.) | 1 188.90 |
Silver ($US/Troy Oz.) | 16.46 |
Platinum ($US/Troy Oz.) | 1 143.50 |
Hogs (cents/lb.) | 84.82 |
Live cattle (cents/lb.) | 151.50 |
|
|
|
Архив Бизнес Индустрия Капитали |