|
Финансови новини |
|
Фискалния резерв към 31 декември 2014 г. е бил 9,2 млрд. лева. От тях депозитите в БНБ и банки са в размер на 8,1 млрд. лева, а 1,1 млрд. лева са вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи, аванси и други. Това сочи докладът по изпълнението на Консолидираната фискална програма (КФП) за 2014 г. Според доклада има неизпълнение както на заложените приходи, така и на заложените разходи. През 2014 г. постъпилите приходи и помощи по КФП са в размер на 29,4 млрд. лева, което представлява 98,1% от заложената сума. Разходите, включително и вноската на страната в бюджета на ЕС, са в размер на 32,4 млрд. лева, или 98,4% от очакваните. Така салдото по КФП е отрицателно в размер на малко над 3,04 млрд. лева, което е 3,7% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната.
Източник: Дума
Създателите на LAUNCHub имат амбицията да направят нов фонд след 2015 г., с който да продължат да помагат и да осигуряват финансиране за иновативни проекти и стартиращи компании. През тази година изтича срокът за усвояване на средствата за стартъпи по програма JEREMIE. От нея бяха предоставени 21 млн. евро на LAUNCHub (9 млн. евро) и на Eleven (12 млн. евро). До края на тази година и двата фонда имат останал ресурс по JEREMIE, който ще бъде инвестиран в нови, съществуващи или вече финансирани проекти. LAUNCHub е създаден през 2012 г., като до момента е договорил инвестиции за приблизително 5.4 млн. евро, разпределени в 50 различни компании. Източник: Капитал
|
Приватизация |
|
30 компании, в които държавата има собственост, ще продава агенцията за приватизация през 2015 г. Надзорният съвет утвърди плана за работа на ведомството за годината. Отиват на търг дружества с над 50% държавно участие, обособени части, имоти с данъчна оценка над 10 000 лв. От сделките се очакват поне 147,256 млн. лв. Шест са приоритетните продажби, одобрени от надзора. Сред тях са обособени части и отделни имоти на АДИС и приватизацията на “Аудиовидео Орфей”. Това е дружество на Министерството на културата, което е оценено на 120 млн. лв. заради 63 имота с 548 декара в Бояна. От тях обаче 1/3 са върнати на собствениците, 1/3 са в природен парк “Витоша” и за продажба остават 1/3. През тази година ще се продава и държавното участие в Българската фондова борса, което е 50,05%. В програмата приоритет е и приватизацията на “БДЖ Товарни превози”, за което агенцията има писмо от принципала - министъра на транспорта Ивайло Московски. 49,63% дял на държавата в “Международен панаир-Пловдив” също се вадят за продажба. Шестият приоритет в приватизацията тази година е държавната фирма “Овча купел”, която също има атрактивни имоти в София. Източник: 24 часа
|
Концесии |
|
Малко повече от година след като беше отдаден на концесия за 35 години пристанищният терминал Русе-запад, Министерският съвет развали договора заради неизпълнението му от страна на частния оператор. Това съобщи правителствената информационна служба. Договорът за концесия с "Пристанищен терминал Русе-запад" АД беше сключен на 18 септември 2013 г., като решението за подписването беше взето след тръжна процедура, преведена по времето на първото правителство на Бойко Борисов. Офертата на обединението "Пристанищен терминал Русе-запад" беше единствената за концесията на пристанищния терминал. В него влизат компаниите "Фанти Г" и "Шип инвест", които обещаха да инвестират 12.2 млн. лв. в развитие на инфраструктурата и съоръженията. Размерът на фиксираната част на годишното концесионно плащане беше 120 000 лв. без ДДС.
Източник: Стандарт
Компаниите "Бритиш петролиум" и "Шел" са проявили интерес към конкурса за търсене и проучване на нефт и газ в българските черноморски находища "Силистар" и "Терес". Двата блока са представени пред повече от 600 фирми от цял свят в рамките на най-голямото събитие за газовия и нефтения сектор в Европа - Международната петролна седмица в Лондон. Очаква се министерството на енергетиката да публикува в официалния журнал на ЕС обявата за началото на конкурса за разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете Силистар и Терес в дълбоко Черно море. Разрешението за търсене и проучване на нефт и газ в двете находища ще бъде предоставено за срок от пет години, тъй като той може да бъде удължаван два пъти за по две години. Източник: Преса
|
Дружества |
|
Според отчета на "НУРТС България" за 2014 г. инвестициите на дружеството в дъщерни предприятия (единственото такова е "НУРТС диджитъл"), които са били оценени на почти 122.9 млн. лв. в края на 2013 г., в края на 2014 г. вече са преоценени на 78.4 млн. лв. Поради отпадане на част от излъчваните телевизионни програми и очакван спад в бъдещите приходи на "НУРТС диджитъл" към 31 декември миналата година е направен преглед за обезценка на инвестицията на дружеството в дъщерната му компания, пише в бележките към отчета. При оценката бъдещите парични потоци са дисконтирани до сегашната им стойност. В резултат за текущия финансов резултат на "НУРТС България" е призната загуба от обезценки в размер на почти 44.5 млн. лв.
Източник: Капитал
Холдинг Нов Век АД е реализирало печалба към четвърто тримесечие на годината, в размер на 1422 хил. лв. Спрямо септемврийската, печалбата е по-висока с около 1.1 млн. лв. Общите приходи на дружеството са 12207 хил. лв., което е с 92.75 % повече спрямо предходния период. Общите разходи отчитат ръст от 96.36 % спрямо предходния период до 10478 хил.лв. Нетните приходи от продажби към четвъртото тримесечие на 2014г. са в размер на 6 хил. лв. и представляват 0.05% от общите приходи. Спрямо същото тримесечие на 2013 година те намаляват с 98.69 %. Данните са от Баланс/Отчет на дружеството за IV-ро трим. на 2014г. Към 31 декември 2014г. дружеството показва печалба на акция в размер на 0.35лв. Собственият капитал на дружеството към четвъртото тримесечие на 2014г. е 24554 хил. лв. , като спрямо същия период на 2013г. се е увеличил с 137.21 %. Източник: Money.bg
„Теленор“ е завършил 2014 г. с ръст на печалбата от 8,5% в сравнение с предната година, а „Мобилтел“ - с понижение от 9,8%. Това показват данните на операторите.
Печалбата на „Теленор“ за 2014 г. е 243,8 млн. лв. срещу 224,8 млн. лв. за предходната 2013 година. „Теленор“, както и „Мобилтел“, отчита увеличение на клиентите в почти всички сегменти от пазара, но и намаление на средния приход от един клиент.
Приходите на Мтел през 2014 г. бележат спад от 7,1% до 371,3 млн. лв. Причината е най-вече намалението на цените за крайните клиенти и за трафика с другите оператори. Печалбата на компанията, която е част от австрийската „Телеком Аустрия“, намалява с 9,8% през 2014 г. в сравнение с предната година и е била 143,1 млн. лв. Компанията майка също отчита спад на приходите от 4%.
Източник: Труд
Българската народна банка е обявила, че търси доставчик на заготовки за изработката на 12 млн. броя нови монети от два лева. Институцията прави обществена поръчка с прогнозна цена 8,819 млн. лв., като заготовките трябва да са готови от 30 май до 30 юни тази година. Отсичането на монетите ще бъде възложено на „Монетен двор“ ЕАД. Решението за пускане в обращение на метални двулевки, които да заменят хартиените, беше обявено през 2013 г. Външният вид на новите монети беше одобрен през миналата година. Те ще бъдат с лика на Паисий Хилендарски, както е и на банкнотата.
Източник: Преса
Русенският университет "Ангел Кънчев" обяви, че ще си сътрудничи с предприятието за производство на стъкло и cтьклeни издeлия Тракия Глас България ЕАД Търговище. Една от възможностите за обучение на кадри за Тракия Глас ще бъде дуално обучение на студенти, както и изнесена форма на преподаване от специалисти на университета.
|