|
Финансови новини |
|
Спад на преките чуждестранни инвестиции в България с 320,9 млн. евро сочи статистиката на БНБ. Данните са за периода януари-ноември 2014 г., сравнен с тези година по-рано. Като процент от БВП намалението е 0,8 на сто. В същото време само за ноември 2014 г. чуждите вложения възлизат на 416,6 млн. евро при 234,7 млн. за ноември 2013 г. България е привлякла общо 1,224 млрд. евро чужди инвестиции за 11-те месеца на м.г. Износът за ноември м.г. възлиза на 1,967 млрд. евро. Това е с 3% по-малко отколкото през 2013 г. За 11-те месеца на 2014 г. сме изнесли стоки и услуги за 20,349 млрд. евро. И тук има отстъпление от 2013 г. с 1,6 процента или от януари до ноември 2013 г. износът е възлизал на 20,675 млрд. Изобщо в търговията в страната за 2014 г. нещата не са много успешни - при вноса също е отбелязано свиване през ноември 2014 г. с 3,7 процента до 2,134 млрд. евро. Сравнението е със същия месец на 2013 г. От началото на годината стойността на вносните стоки - 22,841 млрд. евро, е почти без промяна в сравнение с предходната. Източник: Стандарт
На фона на 8.9 милиарда лева нов държавен дълг, натрупан през 2014 г., държавата е ползвала и сериозен обем бързи заеми, които са платени в рамките на годината. За цялата 2014 г. хазната е заела краткосрочно 2.4 милиарда лева от вътрешния пазар, като цената на тези бързи заеми, платена като лихви, е близо 13.5 милиона лева. Доходността по краткосрочните емисии не е висока, тоест те не са толкова скъпи, но обемът е показателен за сериозните проблеми с ликвидността на хазната. В момента краткосрочните заеми, които се теглят и връщат в рамките на календарната година, не се включват в лимита за новопоетия дълг. Източник: Сега
За трета поредна година Сребърният фонд не получава никаква доходност по натрупаните средства в него, показват официалните данни на финансовото министерство. За цялата 2014 г. във фонда, чиято цел е да "подпомага и гарантира устойчивостта на държавната пенсионна система", са постъпили едва 113.42 млн. лв., като най-вероятно са пари от концесии. По закон във фонда трябва да се преведат целият доход от приватизация, 25% от бюджетния излишък, ако има такъв, приходи от концесии и други, които се определят допълнително. И макар че законът позволява средствата му да се инвестират в различни финансови инструменти, за да се осигурява допълнителна доходност, това не се прави. Източник: Капитал
|
Концесии |
|
Търгът за два имота, част от бившата гара Пионер в София, която е част от бившата околовръстна жп линия на столицата, е прекратен. Продажбата е била обявена на 16 октомври, но не е получена нито една оферта. Решението за провеждането на търга беше взето на заседание на Министерския съвет на 18 юли 2014 година. Имало е и искане за концесия на гарата, но процедурата също е прекратена. Започнало е обаче прехвърлянето на части от прилежащите имоти по жп линията, които са държавна собственост, безвъзмездно към общината. През миналата година за проекта е имало отпуснато финансиране от 15 млн. лева. Средствата обаче са били пренасочени, защото не е имало възможност да бъдат усвоени и е можело да бъдат загубени. Източник: Investor.bg
|
Дружества |
|
Летищата във Варна и Бургас са обслужили 3.9 млн. пътници през 2014 г., с 3.1% повече от предходната, съобщи компанията оператор "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД.
С 4% нараства броят на обслужените полети, като общият им брой достигна 31151 излитания и кацания.
Летището в Бургас е обслужило 2.5 млн. пътници, с 2% повече от 2013 г. Гостите от Русия са най-многобройни - 680 746, увеличението спрямо 2013 г. е със 7%.
Летището във Варна е обслужило 1.4 млн. пътници, увеличението за година е с 5.2%.
Руските туристи са най-многобройната група пътници (337 866), въпреки че броят им е бил по-малък спрямо 2013 г., когато са били 380 хил.
Източник: Money.bg
През 2018 г. в София ще отвори врати първият хотел от луксозната верига "Суисотел", част от FRHI Hotels & Resorts. Очаква се модерният комплекс да посреща гости в 200 стаи и 81 апартамента. Хотелът ще е част от проекта "Гранд Каньон София" на турските инвеститори от "Гаранти Коза". Договорът между хотелиерската верига и вложителите на проекта е подписан. "Суисотел" вече е представил визията си за новия хотел, който ще се издигне в столичния квартал "Младост", на мястото на "Аско Деница".
Източник: Стандарт
Тодор Батков е продал на собственика на "Лудогорец" Кирил Домусчиев 50-те процента от акциите си във фирма „Футбол Про Медия”. Сделката е осъществена още в края на ноември 2014 г. Процентите, които Тодор Батков е притежавал първоначално са били 45. Толкова е имал и Домусчиев, а останалите 10 процента са се държали от бившите собственици на ЦСКА Димитър Борисов и Иво Иванов. Впоследствие, когато представителите на фирма „Титан” се оттеглят Тодор Батков и Домусчиев придобиват по 50%. Сега вече Домусчиев е едноличен собственик на „Футбол Про Медия".
Източник: 24 часа
Кораб „Алая", контролиран от варненската фирма „Ахилеос Меритайм", вероятно ще бъде продаден от съд в Малта. От пет месеца построеният през 2009 година бълкер е арестуван от Дойче банк, пише „TradeWinds". Немският кредитор в момента обмисля вида на продажбата. Това може да бъде организиран от съда търг или частна продажба, коментира Адриан Атард, ангажиран от банката адвокат, който работи за малтийското адвокатско бюро Fenech & Fenech. „Дойче банк" е арестувала кораба заради неплатена ипотека в размер на 16,3 млн. евро на фирмата-собственик на кораба - „Marten shipping". Заповед за ареста на „Алая" е издадена от малтийските власти на 15 август м.г. по искане на „Дойче банк" - крон Холандия. Базираната във Варна „Ахилеос Меритайм" е посочила „Алая" като част от своя флот. Компанията има четири еднотипни бълкера.
Арбитражното дело, заведено от "Уорли Парсънс нюклиър сървисис" срещу Националната електрическа компания (НЕК), е на стойност 54 млн. евро. Това стана ясно от изказване на зам.-министърa на енергетиката Антон Павлов пред енергийната комисия в парламента. Aрбитражното дело е заведено преди малко повече от половин година. Според Богомил Манчев, който е основен акционер в "Риск инженеринг", която беше подизпълнител на "Уорли Парсънс" като консултант на проекта "Белене", причина за делото е едностранното прекратяване на договора за архитект-инженер от страна на НЕК. По думите на Манчев става въпрос за суми, които не са били изплатени на "Уорли Парсънс" от март 2012 до октомври 2013 г.
Източник: Капитал
|