|
Финансови новини |
|
НОИ вече ще може да прибира цялото обезщетение за безработица на хората, които имат дългове към държавното обществено осигуряване от недобросъвестно получени суми. Такава промяна в наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица е гласувал надзорът на института. Досега той можеше да прибира 1/6 от това обезщетение, но това ограничение пада. Не е ясно как подобен текст кореспондира с други закони, които при принудително изпълнение гарантират неприкосновени доход от възнаграждения, обезщетения и пенсии. НОИ обаче по принцип има повече права чрез Кодекса за социално осигуряване, който позволява на осигурителния институт да покрива дългове от едни обезщетения чрез други плащания.
Източник: Сега
През третото тримесечие на 2012 г. на годишна база има увеличение на производството на минерални горива за двигатели с вътрешно горене (ДВГ) с 24.2%, показва обзорният анализ на СФБ Капиталов пазар АД за развитието на сектора. За деветмесечието прирастът е 11.5%.
През третото тримесечие на 2012 г. продължи да се увеличава вноса на минерални горива за двигатели с вътрешно горене. На годишна база прирастът е 0.3%, а за деветмесечието – с 8.1%. Износът от юли до септември 2012 г. е по-голям с 45.5% на годишна база, а за деветмесечието – със 17.1%.
Разчетите за третото тримесечие на 2012 г. показват, че предоставените количества минерални горива (за автомобили и други двигатели с вътрешно горене) за продажби на вътрешния пазар в България са повече с 0.4% на годишна база, а за деветмесечието – с 6%.
За допълнителна информация и поръчки: http://sfb.bia-bg.com
|
Концесии |
|
Правителството се запозна с доклад на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията за контрола по изпълнението на концесионните договори за обекти от транспортната инфраструктура. Към 31 декември 2011 г. обект на контрол от страна на МТИТС са били 9 договора – за пристанищните терминали Леспорт, Балчик, Свищов, Оряхово, Сомовит, Видин-север и Росенец, за фериботния терминал Силистра и за гражданските летища в Бургас и Варна. Получените приходи от концесионна дейност са в размер на 23,308 млн. лв. с ДДС. Същевременно приходите от концесионни плащания са 23,233 млн. лв. с ДДС,
неустойки с обезщетителен характер – 40 665 лв. без ДДС, неустойки със санкционен характер – 14 434 лв. с ДДС, и приходи от продажба на документация за участие в процедури по предоставяне на концесия – 20 хил. лв. Източник: Econ.bg
|
Дружества |
|
Завод за ремонт на метровлаковете ще бъде отворен до края на седмицата в София. Кметът Йорданка Фандъкова и транспортният министър Ивайло Московски посетиха разширението на депо „Обеля”, където ще се обновяват мотрисите. Новият завод ще осигури 150 работни места. В него ще има четири халета, като три от тях ще са с канали и коловози. Те ще са оборудвани с крикове за повдигане на цели влакове. В четвъртото помещение ще се ремонтират възли. В сградата ще има и склад за резервни части, както и специална зала за механично миене и боядисване на вагоните. Освен това е направена и леглова база за ватманите. Източник: Монитор
Кристиан Кръстев е новият заместник-министър на транспорта, съобщиха от правителствената пресслужба. Той наследява на поста Камен Кичев, който е подал молба за напускане. Кристиан Кръстев е роден на 9 юли 1976 година. Завършил е курс за ръководители на авиокомпании в Лондон, Бил е управител на "Флайинг Карго България" ООД; изпълнителен директор, член на СД на "Уиз Еър България Еърлайнс" ЕАД, директор на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" и председател на съвета на директорите на "Летище Бургас" ЕАД.
Община Г. Оряховица ще търси нов инвеститор за направата на басейните в парк „Детски кът”. Това обяви кметът инж. Добромир Добрев. Обектът бе приватизиран през 2006 г. от фирма „Кастекс”. Великотърновският окръжен съд обаче е развалил сделката, а самата фирма е отправила покана към общината да си вземе обратно имота. Очаква се той да бъде вписан в общинските регистри около 24 януари. При разтрогването на договора съдът не е уважил исканото от общината плащане на неустойки. Последва обжалване пред Апелативния съд, откъдето се очаква насрочване на дата за дело. Искането на общината е за 1.5 млн. лв. неустойки
и лихви за неизпълнени инвестиционни обещания от страна на фирмата. От своя страна „Кастекс“ вероятно ще заведе иск за 500 хил. лв. От фирмата смятат, че на толкова се равняват признатите инвестиции, направени по басейните.
Източник: Борба - Велико Търново
Технически съвет гледа вариантите на идеен проект за морската гара в Бургас, съобщиха от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". Те са представени от архитект Николай Симеонов, а в комисията са включени представители на държавното предприятие, „Пристанище Бургас „ЕАД, община Бургас, Гранична полиция и Изпълнителна агенция „Митници“. От 15 януари във владение влезе Обединение "Техномашпрогрес - ТВП" , съставено от "Техномашпрогрес" ООД,
"Вамос" ООД и "Проно" ЕООД, което спечели търга за изграждане на терминала. Договорът е на стойност 3,3 млн. лв. Обществената поръчка за инженеринг на нов пътнически терминал включва още озеленяване, пристанищна инфраструктура и трафик кула. Сградата ще представлява международна морска гара.
Източник: Бургас - днес и утре
Над 30 служители работили в обявения за продажба хотел "Панорама" в Сандански 5 месеца са без заплати. Бившият туристически дом сега луксозен хотел Панорама е обявен за продан за 3 940 057 лв. Години наред между съдружниците в хотела имаше разпри. Хотелът е собственост на акционерно дружество „Синаница-МВ”. Той бе направен от акционерно дружество, в което акционери бяха туристическо дружество „Еделвайс” – Сандански, член на Българския туристически съюз (БТС), и „Синаница-МС” ООД. Собственици на „Синаница-МС” ООД са Методи Тренчев и холандските граждани Кристиан Дооракерс и Лудовикус Хаверманс.
Средствата, дадени от „Синаница-МС” ООД, са инвестирани в изграждането на хотела, а туристическото дружество участваше единствено с апорт на сградата. Хотелът бе построен на няколко етапа.
Източник: Струма
„Все още не са ясни окончателните резултати за 2012 година, но се очертава „Български пощи” ЕАД да са отново на загуба, като полагаме всички усилия да намалим максимално размера на негативния финансов резултат”, Това заяви в интервю изпълнителният директор на дружеството Деян Дънешки. Загубата на дружеството за 2011 година е 9,2 млн. лв. Една от основните причини за негативния финансов резултат на „Български пощи” е либерализирането на пазара на пощенски услуги от 1 януари 2011 г. Това доведе до възможност частните оператори да навлязат на пазара с агресивно ниски цени. "От друга страна „Български пощи” е
дружество, което има и социална функция. Оперираме в цялата страна. Това са повече от 5 хиляди населени места. За да се работи на такова голямо географско пространство, са необходими много сериозни разходи. Когато приходите намаляват, темпото на разходите не намалява по същия начин, има едни постоянни разходи", каза Дънешки.
Източник: Econ.bg
|