|
Финансови новини |
|
Над половината от всички изплатени от Гаранционния фонд обезщетения за инциденти с МПС са били за катастрофи извън България. Общата сума, която фондът е платил през 2015 година заради незастраховани водачи е 22 млн. лв. От тях 10 млн. лв. са били в България, а 12 млн. лв. - извън граница. Основната причина за това са автомобилите с българска регистрация, които се ползват от румънски и други граждани в чужбина. Към момента само в Румъния има над 100 000 автомобила с българска регистрация, тъй като разходите за такава у нас са няколко пъти по-ниски. За катастрофи, предизвикани от подобни возила с изтекла гражданска отговорност обаче плаща българският Гаранционен фонд.
Източник: Капитал
14 млн. лв. са изплатени за притежатели на лихвоточки през 2015 г., според отчета на Националния компенсационен жилищен фонд. С тази сума са компенсирани общо 2004 жилищноспестовни влога. Средно на влог са изплатени малко над 7 хил. лв. От Реформаторския блок предложиха промени в Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, според които държавата трябва да отделя по минимум 20 млн. лв. на година за компенсации. Вносителите на предложенията посочват, че около 55 хил. души още не са си получили обезщетенията. Източник: Сега
|
Приватизация |
|
Министерският съвет реши ВМЗ-Сопот и „Кинтекс“ да бъдат вкарани в забранителния списък за приватизация. Агенцията за приватизация съобщи, че приватизацията на ВМЗ не е предвидена в плана й за тази и следващата година и че през януари 2016 година Министерството на икономиката е определило, че процесът на стабилизиране на дружеството ще продължи още 2 години, поради което приватизацията му не би била целесъобразна.
Източник: Investor.bg
|
Концесии |
|
Правителството одобри предоставянето на 15-годишна концесия за добив на строителни материали – пясъци и чакъли, от находище „Попенец“ на „Аркус Строй“ ЕАД. Кариерата се намира в землищата на селата Козаревец и Писарево, област Велико Търново. През този период дружеството ще инвестира минимум 420 000 лв. за обезпечаване на производствената дейност. За срока на концесията се очаква постъпленията от концесионни плащания да надхвърлят 584 925 лева без ДДС, които според законовите разпоредби постъпват в държавния бюджет и бюджетите на общините по местонахождение на концесионната площ. Одобрена е и промяна в концесионния договор за находище „Искрец”, община Своге, от което се добиват строителни материали – доломити. Концесионната площ се определя на 25.1 дка, което включва цялата площ на находището, плюс площи за спомагателни дейности. Договорът е сключен през 2003 г. между „Балканагросервиз“ ЕООД и община Своге за срок от 25 години. Източник: Profit.bg
Риболовът в общо 11 големи държавни язовира в България минава под частно управление. Министерство на земеделието и храните е открило процедура за възлагане на управлението на рибните ресурси в язовирите на сдружения. Това са "Копринка", "Жребчево", "Пясъчник", "Огоста", "Огняново", "Сопот", "Шишманов вал", "Бебреш", "Малко Шарково", "Мандра" и "Порой". Досега в тези водоеми се ловеше само срещу риболовен билет. След като бъдат отдадени на някое сдружение, то ще бъде в правото си да изисква допълнителна такса за риболов, както и да определя собствени правила за извършване на улов на риба във водоема. Източник: Дума
|
Дружества |
|
Правителството одобри поредните 88 хил. лв. за издръжка на "Проектна компания нефтопровод Бургас – Александруполис БГ" ЕАД. През ноември 2015 г. бяха отпуснати 34 хил. лв. Сега финансирането е в увеличение на капитала на чрез емитиране на 880 бр. нови акции. Така тя ще изпълнява своите финансови ангажименти през 2016 г. като акционер с 24.5% в международната компания "Транс Болкан Пайплайн Б.В.", регистрирана в Амстердам, Холандия, създадена през 2007 г. между България, Русия и Гърция. Част от средствата ще бъдат резервирани за поемане на евентуални разходи при възможна данъчна ревизия на четирите закрити юрисдикции на компанията в Холандия и трите страни по споразумението. България се отказа да участва в проекта през 2011 г., а международното споразумение беше денонсирано от парламента през 2013 г.
Източник: Дневник
Община Варна купува държавен имот, за да разшири парка си в кв. "Аспарухово". Правителството разреши на държавното дружество "Рибни ресурси" да продаде имотите, които са негова собственост, чрез пряко договаряне с община Варна. Терените са част от рибарско пристанище "Варна". Община Варна ще плати за имотите 900 хил. лв., като само пристанището струва 2.5 млн. лв. Терените ще бъдат ползвани за изграждане на пасарелки, за залесяване на брега и свързване на района с Аспаруховия парк. Ще бъдат оборудвани детски площадки, зони за отдих и атракциони.
Източник: Дневник
Стартира изпълнението на проект на стойност 2,7 млн лв за консервация, реставрация и социализация на две от десетте тракийски надгробни могили в Долината на тракийските царе. Обект на поръчката, чийто реализация ще осъществи софийското дружество „ПИ ЕС ПИ" са могилите известни с наименованията „Хелвеция“ и „Трифоните“. Средствата са осигурени чрез грантов проект по Програма БГ 08 на ФМ на ЕИП. Срокът за изпълнение е 13-месечен. Партньор на община Казанлък в изпълнение на дейностите е местния Исторически музей ,,Искра". Избраната фирма "ПИ ЕС ПИ" е реализирала проектите за реставрация на Асеновата крепост, Археологически парк-Сандански, средновековна крепост "Калето" край Смолян, Дяволският мост в Ардино и др.
Източник: Монитор
Българските акционери в Първа инвестиционна банка (ПИБ) ще търсят подкрепата на останалите акционери за промени в Устава на банката, които да позволят нов дълг до 2 милиарда лева ($1.16 милиарда/1.02 милиарда евро) чрез емисия дългови книжа в рамките на следващите 5 години. Ръководството на ПИБ предлага да не се раздават дивиденти и нетната печалба от 2015 година да се използва за увеличение на капитала. Неконсолидираната нетна печалба на ПИБ спадна до 12.5 милиона лева през миналата година от 30.6 милиона лева през 2014 г. и се дължи на по-ниските приходи от основната банкова дейност и по-консервативна политика на провизии. Консолидираната нетна печалба падна до 17.9 милиона лева от 30.8 милиона лева през 2014 г., нетният доход от лихви е спаднал с 9.7% до 263.5 милиона лева, а нетните приходи от такси и комисиони са намалели с 3.7% до 84.2 милиона лева. Към края на 2015 г., общата капиталова адекватност на ПИБ (на неконсолидирана основа) е 15.04 %, което е спад от 15.22% година по-рано. ПИБ е третият най-голям кредитодател в България с пазарен дял от 9.9% в края на 2015 г.. През есента на 2014 година ПИБ получи държавна подкрепа в размер на 1.2 милиарда лева, като върна по-голямата част от средствата. Остават още 350 милиона лева, които трябва да върне до 28 май тази година. През май м.г. международната кредитна агенция Fitch понижи дългосрочния рейтинг на ПИБ с три стъпки – от ВВ- на В- със стабилна перспектива. Намален е рейтингът за подкрепа от 5 на 3, както и т. нар. Support Rating Floor – от ВВ- на „No Floor“. Краткосрочният рейтинг остава В, а т. нар. Viability Rating – b-. Fitch отбеляза слабости в корпоративното управление, висока концентрация при кредитополучателите, влошаващо се качество на активите, ниска рентабилност и умерена капитализация.
Източник: SeeNews
848 млн. лв. приходи отчита VIVACOM за 2015 г. Това е с 5% повече спрямо 2014 г., като ръстът включва и НУРТС. VIVACOM е увеличила дела на приходите си от мобилни услуги от 25% през 2014 г. на 27% в края на 2015 г. за 2014 г. Нараства и делът на приходите от мобилен интернет - 27% спрямо 22% през 2014 г. VIVACOM запазва лидерската си позиция в предоставянето на интерактивна телевизия. За 2015 г. нейните клиенти са 38% от всички абонати на платена телевизия в България. Източник: Сега
|