Business Industry Capital
България |
| | |
|
WEB-портал на българските одитори
|
|
Финансови новини |
|
Близо 1.2 млрд. лв. на година са изразходвали министерствата за обществени поръчки от 2010 г. до края на миналата година. Общата сума за петилетката е 5.936 млрд. лв., а проведените търгове са 14 416. Обемът на обществените поръчки в България бързо расте и вече е около 10 млрд. годишно. В огромната сума влизат всички възложители по Закона за обществените поръчки (ЗОП) - държавни институции, местни администрации, държавни фирми, както и частни компании с обществени задължения, които също трябва да си купуват необходимите стоки и услуги на състезателен принцип. Тази сфера генерира огромна корупция и злоупотреби. В отчета за дейността на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) през м.г. беше посочено, че при 38% от процедурите през 2014 г. са установени нарушения. В България са възложени 12 661 обществени поръчки на обща стойност 9.7 млрд. лв. като това е една десета от целия брутен вътрешен продукт на страната ни.
Източник: Сега
Лихвите по депозитите на домакинствата продължават да намаляват, като темповете на понижение отново се забавят през ноември 2015 г. след отчетения през октомври по-съществен спад. При вложенията на бизнеса през предпоследния месец на миналата година е регистриран ръст в предлаганата от банките доходност, показват данните от лихвената статистика на БНБ. През ноември корпоративните клиенти са ползвали и по-добри лихвени условия по заемите, докато при кредитите за домакинствата се вижда поскъпване на потребителското и поевтиняване на ипотечното финансиране в левове. В предпоследния месец на 2015 г. доходността по спестяванията на физическите лица в левове достига 1.11%, като се понижава с 0.03 процентни пункта (пр.п.) спрямо октомври, когато отчетеният месечен спад беше с 0.12 пр.п. Лихвите за привличаните депозити в евро пък падат под прага от 1% и към ноември са 0.98%, което е с 0.04 пр.п. по-малко в сравнение с месец по-рано.
Източник: Капитал
|
Концесии |
|
Предоставянето на две концесии и издаване на пет разрешения за проучване на възможностите за добив на подземни богатства одобри правителството. „Андезит“ ООД получава концесия за добив на скалнооблицовъчни материали – вулкански туфи, от находище „Роза“ в землището на с. Брежана, община Джебел. Концесията се предоставя за 35 години, като за този срок се очаква концесионните плащания да надхвърлят 654 000 лв. Без начисленото ДДС те ще постъпват по бюджета на община Джебел. За обезпечаване на производствената дейност дружеството предвижда инвестиции за над 240 000 лева. Добив на мрамори за срок от 25 г. ще извършва „Илинденци – Мрамор” АД от находище „Галчово гнездо”. Кариерата се намира в землището на с. Илинденци, община Струмяни. За срока на концесията дружеството ще инвестира близо 700 хил. лв. Очакваните концесионни плащания са за над 1,5 млн. лв. (без ДДС), като половината от тях ще се превеждат по бюджета на община Струмяни. За срок от една година „Фарес БГ“ ЕООД ще проучва неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали, в площта „Кладенчево”, разположена в землищата на селата Крумово и Ботево в община Аксаково. За този период дружеството ще вложи минимум 79 200 лв. в проучвателните дейности. Предвидени са и 8000 лв. за мероприятия по опазване на околната среда. Източник: Investor.bg
|
Дружества |
|
Европейската комисия ще проучи случая с прекратените доставки на природен газ за "Овергаз", за което е била сезирана с две писма от изпълнителния директор на "Овергаз Инк." Сашо Дончев.
Комисията по енергийно и водно регулиране обяви, че ще направи извънредна проверка на "Овергаз Мрежи" по две линии - за изпълнението на лицензията и за финансовото му състояние. Действието на КЕВР идва, след като шефът на БЕХ Жаклен Коен направи коментари за отнемане на лицензии.
"Овергаз" е изпратила до ЕК две писма. Първото е от 23 декември 2015 г., а второто - от 30 декември. В тях българската частна газова компания повдига въпроса за възможна злоупотреба на "Газпром" с господстващо положение, което ще навреди на конкуренцията. Спирането на доставките на природен газ при действащ договор и без предупреждение е в нарушение на европейските директиви и е удар срещу "Овергаз", който всъщност е единствен конкурент на държавната компания "Булгаргаз", се посочва в писмата. "Овергаз" има договор за доставка на газ с "Газпром", който изтича в края на 2017 г. Въпреки това доставките бяха спрени от "Газпром" от 1 януари 2016 г. без никакво обяснение. Това принуди "Овергаз" да сключи спешно договор с "Булгаргаз".
"Овергаз" от години води битка за демонополизация и конкуренция на българския газов пазар. Частната компания сезира Европейската комисия, че държавните "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", дъщерни на БЕХ, злоупотребяват с господстващото си положение на пазара, като не дават достъп до мрежата и вътрешния пазар за други доставчици. Източник: Сега
Мажоритарният собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев е направил цесии, с които се е опитал да спаси 81 млн. лв. от парите си в КТБ. Фирмата "Бромак" е поискала пет цесии на обща стойност 41,41 млн. евро, или близо 81 млн. лв., става ясно от списъка. Други компании, свързвани с Цветан Василев, също са уредили вземанията си чрез прихващания. Сред тях са "Сана Спейс хотел Хисаря", "Хелт енд Уелнес", "Корси маунтин резорт", "Костенец ХХИ", "Инфраструктурна компания", "Партнер лизинг", "Планасат", "Гипс", Русенска корабостроителница Запад, "Телиш". Военният завод "Дунарит" е направил прихващания за 13,35 млн. лв., 33,25 млн. евро и 7,7 млн. долара. Фирмата на Гриша Ганчев "Елит Петрол" е извършила няколко прихващания за 40 млн. лв., 2,7 млн. евро и 12,7 млн. долара. Друго дружество на бизнесмена - "Литекс моторс", е направило сделки с 47 млн. лв. и 15,5 млн. евро. "Нафтекс Петрол" има цесии за 1,8 млн. лева, 1,3 млн. евро и 9,9 млн. долара. БЕХ е направил цесии за 21 млн. лв. и 4,2 млн. евро. "Мини Марица Изток" и ТЕЦ "Марица Изток 2" са направили прихващания, съответно за 4,2 млн. евро и 21,5 млн. лева. Сред държавните компании в списъка са "Булгаргаз", БДЖ "Товарни превози", фондовата борса и Централния депозитар.
Източник: Стандарт
През 2015 г. здравното министерство е дало разрешения за дейност на 4 нови болници - многопрофилната болница "Света Параскева" в Плевен, специализираната болница по дентална и лицево-челюстна хирургия "Медикрон" в София, на болница за продължително лечение в Полски Тръмбеш и на болница за рехабилитация ''Айлин'' в с. Минерални бани, съобщиха от МЗ. Отделно 27 болници в страната са получили разрешение за разкриване на нови клиники и отделения, като в тази бройка не са включени четирите нови лечебни заведения. Сред тях 9 са в София и има и доста скъпи дейности като радиохирургия и онколечение. През 2015 г. МЗ е издало общо 76 разрешения за осъществяване на лечебна дейност на 66 лечебни заведения. В бройката обаче се включват не само документи за разкриване на нови болници и нови дейности, но и за преустановяване на дейности, за повишаване и/или понижаване нива на компетентност, за преобразуване на дружеството, за промяна на управлението, за клинични изпитвания на лекарства и медицинска апаратура, за учебна или научна дейност и др. Източник: Сега
Търговската верига "Фантастико" е достигнала през 2015 г. рекордни обороти. Сред веригите за бързооборотни стоки това е най-голямата компания с български собственик, която продължава да разкрива магазини у нас. Последният бе отворен на 17 декември 2015 г. в София и във веригата вече работят над 2800 души. Всички проекти на компанията се финансират изцяло със собствени средства. Според финансовите отчети на дружеството "Фантастико" държи стабилни позиции през последните години. За 2014 ръстът на оборота е близо 5% до 358 млн. лв., а печалбите са 20 млн. лв. Източник: Стандарт
Синдикът на неработещия от години торов завод "Химко" във Враца обяви поредна процедура за продажбата му. След провала на предишните два търга през 2014 и 2015 г. сега всички активи на фалиралото дружество се предлагат за 11.7 млн. лв.
За продажба отново се предлагат активите на предприятието като цяло. Това включва земи, сгради, съоръжения, оборудване, транспортни средства и други активи. В списъка влизат над 685 дка имоти, които освен производствените площи включват депо за отпадъци, автомобилна площадка и т.н. с обща стойност 3.2 млн. лв. Продажбата сега е по чл. 718 от Търговския закон, който предвижда пряко договаряне, когато не е имало наддавания при предишните търгове. Това позволява и цената да е по-ниска.
За да участват в процедурата, потенциалните купувачи трябва да платят задатък от 1 млн. лв. и да внесат предложенията си до 19 януари 2016 г.
Източник: Капитал
|
Българска стопанска камара |
| |
Център за компютърно обучение към Българската Стопанска Камара |
Центърът за компютърно обучение към Българската стопанска камара е Майкрософт ИТ академия и оторизиран от Майкрософт център за тестване и сертифициране на компютърни умения по офис пакета на Майкрософт (MOS), единствен в България. На www.certiport.com/go можете да намерите информация за процеса за сертифициране.
|
|
Предстоящи курсове:
Обучение за MS Office:
м. януари
Обучение по мрежи в Сиско академията:
CCNA 1 - 16 януари 2016 г., съботно-неделен
CCNA 3 - 13 февруари 2016 г., съботно-неделен
CCNA 3 - 15 февруари 2016 г., вечерен
CCNP Route - 13 февруари 2015 г., съботно-неделен
NDG Linux Essentials; NDG Introduction to Linux I - в платформата можете да четете теорията, да полагате тестове, както и да правите практически задачи с помощта на вградена виртуална машина. Регистрирайте се онлайн сега!
|
|
За допълнителна информация: тел. 981 03 26 http://educentre.bia-bg.com/, e-mail: educentre@bia-bg.com
|
| | | |
Светът |
| |
|
Европа |
|
За да се спаси Шенгенското пространство, ще бъдат облекчени в най-скоро време граничните проверки в свободната зона, въведени от Дания и Швеция, но и ще се положат допълнителни усилия за спиране на имигрантския поток от Турция. Това бе решено на извънредна среща в Брюксел днес между Германия, Швеция и Дания, свикана от еврокомисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос. Съгласихме се да държим мерките за кратък срок и да се върнем към нормален режим възможно най-скоро. Това означава, че мигрантският натиск ще трябва да бъде намален, изтъкна еврокомисарят след срещата. Всички сме съгласни, че Шенген и свободното движение трябва да се съхранят, добави той. На срещата присъстваха шведският министър по миграцията Морган Йохансон, датският имиграционен министър Ингер Стойберг и Оле Шрьодер от вътрешното министерство на Германия. Шведският министър изтъкна, че новите проверки не трябва да действат повече от необходимото.
Източник: Euro News
|
Америка |
|
Търговският дефицит на САЩ се свива с 5% до 42,4 млрд. долара през ноември, което е под очакванията за 44 млрд. долара. Дефицитът през октомври обаче е ревизиран нагоре до 44,6 милиарда долара. Данните на Министерството на търговията говорят за стабилизиране в края на годината след ръста в търговския дефицит от началото на последното тримесечие. Все пак е възможно свиването на дефицита да е временно заради увеличения внос на петрол и спада на вноса на ненефтени продукти. Износът се свива с 0,9% до 182,2 млрд. долара, което е най-ниското ниво от януари 2012 г. насам. Скъпият долар продължава да оказва своето влияние върху макроикономическите данни и допълнително отслабва търсенето в чужбина. Вносът намалява с 1,7% през ноември до най-ниската стойност от девет месеца – 224,6 млрд. долара. Търговията спъва ръста на БВП през третото тримесечие с 0,26% и вероятно ще продължи да тежи на икономическия растеж.
Източник: WBP Online
|
Азия |
|
След значителния срив на фондовия пазар в Китай в понеделник и вторник, акциите в страната се възстановиха и записаха ръст. Основният индекс Shanghai Composte се изкачи с 1,8% до 3,348.22 пункта. Анализатори видяха в това знак, че предприетите от Пекин мерки за ограничаване на спада са дали резултат. От властите в страната взеха решение да бъдат ограничени продажбите на ценни книжа от големите акционери до края на седмицата. Останалите борси в Тихоокеанския регион обаче отчетоха спад по време на ранната азиатска търговия. Хонконгският Hang Sang изгуби 0,7% до 21,042.89 пункта, а японският Nikkei – 1% до 18,191.32 пункта. След потвърждението на Северна Корея, че е бил извършен успешен опит с водородна бомба, основният индекс на Южна Корея Kospi се сви с 0,3% до 1,925.43 пункта. Очакванията са, че тази новина ще предизвика намаление и на европейския фондов пазар. Междувременно цените на петрола продължават да вървят нагоре. В сряда сортът Brent поскъпна до 36,45 долара за барел, въпреки че все още стойността му е близо до 11-годишното дъно.
Източник: Associated Press
|
|
Индекси на фондови борси 06.01.2016 |
Dow Jones Industrial |
16 906.51 |
(-252.15) |
Nasdaq Composite |
4 835.77 |
(-55.67) |
Стокови борси 06.01.2016 |
|
Стока |
Цена |
|
Light crude ($US/bbl.) | 33.10 |
Heating oil ($US/gal.) | 1.0700 |
Natural gas ($US/mmbtu) | 2.3000 |
Unleaded gas ($US/gal.) | 1.1400 |
Gold ($US/Troy Oz.) | 1 098.20 |
Silver ($US/Troy Oz.) | 14.07 |
Platinum ($US/Troy Oz.) | 878.30 |
Hogs (cents/lb.) | 61.50 |
Live cattle (cents/lb.) | 136.70 |
|
|
|
Ивановден |
|
На 7 януари българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Иисус. Празникът е известен още като Ивановден. Йоан Кръстител е наричан и “Предтеча” тъй като вървял преди Христос и подготвял хората за неговото раждане. Неговата проповед за покаяние и кръщение, за очистване от греховете като подготовка на юдеите за идването на Христос му отрежда изключително място сред евангелистите. Борец за висок морал и правда, Йоан осъдил владетеля на Галилея Ирод Антипа. По-късно е обезглавен по негово нареждане.В българската народна традиция обредите и обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т.нар. мръсни дни е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот. На този ден имен ден празнуват всички с имена Йоан (от еврейски - божа благодат), Йоана, Иван, Ивана, Ивайло, Жан, Жанета, Йовко, Йовчо, Йохан.
|
|
Архив Бизнес Индустрия Капитали |