Външнотърговски профил на България при търговията с метали
Борислав Георгиев - експерт по външна търговия
Цветните и черните метали и изделия от тях са структурно определящи за икономиката на България. Поради съвременното развитие на електромобилността и усложнената международна обстановка има значителна възможност за самостоятелно развитие на нашата икономика. Българският външнотърговски стокообмен на метали и изделията от тях включват следните основните групи стоки: мед (глава 74 - признат като критичен материал днес за САЩ, ЕС и Китай), желязо, стомана и изделия от тях (глави 72 и 73), цинк (глава 79), олово (глава 78), алуминий (глава 76), калай (глава 80) и никел (глава 75).
Износът на България
За периода 2003 – 2023 г. от България са изнесени метали и изделия от тях в размер между 1,2 млрд. евро до 7,4 млрд. евро или средногодишно (за последните 5 г.) около 5,3 млрд. евро. Техният дял от общия български износ е между 17 % и 26 % за разглеждания период. Това отрежда на България пазарен дял от общия износ на метали на ЕС27 между 0,8 % и 1,5 %.
Външнотърговски баланс
Външнотърговският баланс на България общо за всички тези метали през годините е положителен в диапазона 0,6 млрд. и 1,9 млрд. евро, като за последните пет години средногодишно е в размер на 1,5 млрд. евро. Положителният външнотърговски баланс на България в периода 2018 – 2022 г. се дължи основно на износа на:
мед - средногодишно в размер на 2,1 млрд. евро и в натура: от 400 хил. тона, с дял в евро на целия ЕС27, като пазар за българския износ между 82% и 49%;
цинк- близо 0,6 млрд. евро, в натура: 67 хиляди тона,с дял в евро на целия ЕС27 от българския външен пазар между 16% и 81%;
олово - 0,1 млрд. евро и в натура: 88 хиляди тона, с дял в евро на всички страни членки на ЕС27 от българския износ между 26% и 61%.
В останалите стокови групи българският износ е устойчиво отрицателен.
Представените данни показват един стабилен стратегически сектор за българската икономика, в който производители и износители, инвестират в производствата си с цел подобряване на екологичната и енергийната си ефективност за увеличаване на пазарния си дял в Европа и света.
Основните рискове и предизвикателства в сектора
През последните години цените на различните енергоизточници са изключително неустойчиви и непредсказуеми за бизнеса. Енергетиката има пряко и незабавно действие върху конкурентоспособността на износа на един многомилярден български бизнес, какъвто безспорно е този за производство на цветни и черни метали и изделия. Българската държава може и трябва да подкрепя и стимулира инвестициите в сектора чрез различни мерки, като фискални стимули, програми за обучение и развитие на кадри, субсидии за изследвания и развойни дейности, опростяване на административните процедури и намаляване на бюрокрацията.