Последен брой    Абонамент    Анализи и коментари    Опознай България    Публикации    English  Архив
01.10.2009

Г-20 си гласува доверие да се справи с кризата, но резултатите са още далеч


Теодора Каменова

Последната среща на Г-20 беше съпътствана от вълна от прогнози, надежди и очаквания за резултатите от нея. За съжаление,  още преди края на срещите в Питсбърг коментарите станаха по-умерени и се появиха  съмнения, че нищо съществено няма  да се промени след тях. Въпреки това, решението, че Г-20 ще заеме мястото на Г-8 в центъра на влияние върху световния икономически ред определено заслужава внимание. Новината е наистина невероятна, предвид предишни опити за постигане на това и вдъхна оптимизъм на много от критиците на ексклузивните форуми. Но до колко всъщност това ще промени нещо и кризата ли беше катализатор за тези промени?

Г-20 се създава през 1999г. с цел обединяването в дискусия на важни за системата индустриализирани и развиващи се икономики, която да разшири и допълни обсега на групата на осемте най-богати държави. Въпреки липсата на ентусиазъм на някои страни за създаването на подобна институция (в частност Италия, Франция и Великобритания) е постигнат консенсус и нейното начало е поставено на официална церемония през декември същата година. Страните включени в проекта са: Аржентина, Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Франция, Германия, Великобритания, САЩ, Индия, Япония, Индонезия, Турция, Русия, Италия, Мексико, Южна Корея, Южна Африка, Саудитска Арабия. Интересното в случая е, че не отделна суверенна държава, а Европейския съюз (ЕС) е двадесетия член на групата и така, поне на теория, Европа е  представена от 27 държави.

Взетите решения тази година са в три посоки: климатични промени, световната криза и новата тежест, която бе дадена на Г-20 в обсъждането на подобен тип въпроси, което бе повод за мнозина да предвидят нова ера в многостранните отношения. В първата сфера, освен общото съгласие, че са нужни още усилия и засилен диалог, имаше малко конкретност. Все пак,  лидерите се съгласиха за постепенното спиране на субсидиите за изкопаеми горива, което според някои природозащитни организации има потенциала да генерира милиарди долари за развиването на по-екологично чисти видове енергия и достъп до такава за развиващите се страни. По отношение на световната криза, лидерите на Г-20 постигнаха съгласие за прилагането на „агресивен план” за устойчиво възстановяване на работни места, засилена подкрепа за развиващите се икономики, по-стриктна международна финансово-регулаторна система, както и вземане на мерки за стимулиране на икономическата активност до пълното възстановяване от кризата.

Като най-интересно може да се определи третото решение -  Г-20 да стане водещата институция в разглеждането на глобални финансови въпроси и проблеми. Безспорно това може да бъде оценено като голям шанс за ЕС да разшири възможностите за отстояването на своите интереси. С членството на Съюза в Г-20, дори по-малките икономики в него, като тази на България, имат своеобразно представителство и възможност за достъп до дневния ред и неговото формиране.  Влиянието и авторитета на ЕС пред развиващите се държави също е значителен вследствие на политиката му за подпомагане, човешки права, поддържане на мира и други дейности. Този авторитет се оказва важен и спомага за повлияване при формирането на консенсус с развиващите се държави. Подобна позиция дава шанс на ЕС, ако се възползва от него, в рамките на една по-силна Група на двадесетте, да изгради доста успешна платформа за дневния ред на Европа, който тази година определено беше доминиран от предизвикателствата на световната криза.

Не бива да се забравя, че Г-20 не е институция, която може да наложи конкретни мерки на една или на група от страни. Целта на форума винаги е била да „свери часовниците” на световните лидери и да се увери, че всички са в едно „часово време”. Въпреки това, срещите на групата са изключително важни, защото предопределят бъдещите посоки и тенденции в глобалната икономика и политика.  Без тях координацията би била много по-тежка, а диалога по-труден, което особено във време на криза би могло да доведе ако не до пропуснат шанс за излизане от нея, то поне до сериозно забавяне.

В свое изказване, председателят на Европейската комисия- Жозе Барозу, приветства решенията на Г-20 и допълни, че чрез тях са поставени основите за световни правила, които да осигурят глобален просперитет чрез отворени пазари, устояване на изкушението за протекционизъм, по-стриктна координация на икономическите политики на държавите и съгласието да се ограничат бонусите в банковия сектор.  Подобни стъпки наистина са важни, но някои от тях бяха определени от много анализатори като „хляб и зрелища за масите”, а не доказателство за нова ера в икономическото сътрудничество водено от Г-20. Избягването на протекционистки политики и поддържането на отворени пазари наистина са ключови за възстановяването от глобалната рецесия, но тона както на тези, така и на другите мерки, остана твърде пожелателен дори за подобен тип форум. Други коментатори пък усетиха до известна степен липса на единност в позицията на ЕС, като изразиха опасения, че Франция и Германия са доминирали във формирането на целите, отстоявани на срещата от Съюза.   

В тази светлина, решението Г-20 да стане водещият форум за международно икономическо сътрудничество не се оправдава напълно. Резултатите от срещите в Питсбърг показват, че ентусиазма от настъпването на нова ера за Групата на двадесетте е прибързан. Взетите решения, не само не представляват разтърсващи промени, но дори на моменти изглеждат като доста трудно постигнат консенсус. Да, съгласието да се работи, за предотвратяване на климатичните проблеми чрез алтернативни източници на гориво е крачка напред. Прогрес е и общото разбиране, че е нужна по-голяма координация в световната икономика. Но това ли са единствените поуки, които си взе света от кризата, или са тези само на двадесет страни? Решението, Групата на двадесетте да стане водеща платформа за дискусии за икономическо сътрудничество, ще доведе до нова ера само ако групата наистина покаже, че е по-всеобхватна и представлява интересите на по-голям брой държави. В противен случай и Г-8 върши същата работа. Щом дори ЕС не се възползва напълно от факта, че е пълноправен член на Г-20 (а не наблюдател както при Осемте) и представлява не само още 27 европейски държави, но и поради авторитета си към нея има очаквания да защити интересите и на по-малко развити икономики вътре и извън континента, то светът все още е далеч от една нова епоха.  Това поражда съмнение дали триумфът на многостранната политика олицетворен в новите функции на Г-20 е действително някаква победа? Чрез привидното отказване от минали практики, от ексклузивността,  от привилегирования статус на богатите държави, които олицетворяваше Г-8 – Г-20 всъщност даде „хляб и зрелища” на по-бедните държави, така както общото съгласие за ограничаването на бонусите в банковия сектори бе предназначен да направи същото за хората от по-развитите държави откъдето започна кризата.

Общество - всички публикации
 26.09.2024: Търговия със стоки между България и Турция през последните десет години
 16.09.2024: 25 години "Бизнес Индустрия Капитали"
 25.06.2024: ДФ Адванс Инвест - 20 години
 20.05.2024: Балканският баланс на млякото
 26.02.2024: 25 водещи стокови групи на българския износ (2019-2023 г.)
 14.02.2024: България постепенно изчезва от международния пазар на вино
 24.01.2024: Търговията със стоки и услуги на България и ЕС27 през последните десетилетия
 12.12.2023: Външнотърговски профил на България при търговията с метали
 01.12.2023: България се превърна в нетен вносител и на основни напитки
 10.11.2023: България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни
 03.08.2023: Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса
 02.08.2023: Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало!
 11.07.2023: Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път?
 28.06.2023: Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ?
 22.05.2023: Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси
 23.02.2023: Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България
 06.02.2023: Минималната работна заплата да надмине максималната :)
 11.01.2023: Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства
 11.10.2022: По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете
 11.08.2022: Българският износ – показател за развитие и възможност за развитие
 13.07.2022: Най-големите 50 производители на стомана в света
 20.06.2022: България на световната карта за производство на велосипеди
 26.05.2022: България сред най-големите износители на сирена в света
 18.05.2022: Българският износ на етерични масла (2017-2021 г)
 08.04.2022: 30 години от първата борсова сесия в България – 8 април 1992 г.
 21.02.2022: Вносът на сухо мляко в България е колкото този на Сърбия, Гърция, Румъния и Швейцария, взети заедно
 16.02.2022: Мащаб, структура и външнотърговската евроинтеграция на балканските държави
 07.04.2021: Цифровото общество в България 2021 - какви са реалностите?
 07.11.2012: В стандарт ли се превръща монополисткия рекет в България?
 30.09.2011: Шенген: барометър за неуспех не само на национално, но и на европейско ниво
 14.04.2011: Инвестиции в знания: лукс или необходимост?
 01.07.2010: Готова ли е България за Шенген?
 10.06.2010: Ще остане ли икономическия потенциал на Черноморския регион далечна перспектива за България?
 27.05.2010: Неясните приоритети на правителството: бариера за българската външна политика?
 15.05.2010: Какво липсва в „анти-кризисната” рецепта?
 22.04.2010: Достатъчно радикална ли е новата реформа в българското висше образование?
 15.04.2010: Крачка назад за България ли е отказа от ERM-2?
 18.03.2010: ЕС планира „Интелигентен растеж” в Стратегия 2020- България свива разходите за иновации, технологии и образование
 04.03.2010: България, Румъния и Дунав мост 2 - шанс за развитие, а не конкуренция
 18.02.2010: Кризата в Гърция- криза за Европейския съюз?
 04.02.2010: Срещата Борисов- Ердоган, нов тласък за „Набуко”?
 28.01.2010: Провал за ЕС ли е трагедията в Хаити?
 21.01.2010: Аденския залив и предизвикателствата пред Европа
 14.01.2010: Испанското председателство и България
 07.01.2010: 2010: под сянката на безработицата
 10.12.2009: Портфолиото на новия български еврокомисар – поражение, реалност или потенциална възможност?
 03.12.2009: Необходимост от ясна и ефективна „зелена” стратегия
 26.11.2009: Европа избира, България се съгласява?
 19.11.2009: България начело на Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество - исторически шанс за взаимодействие
 12.11.2009: Българската външна политика 2009-2013: между амбиции и реалност
 05.11.2009: Европейската перспектива пред Сърбия - възможности за икономическо сътрудничество и добросъседство
 29.10.2009: Близкия изток: търговски перспективи и предизвикателства
 23.10.2009: Външнополитическите приоритети на България под натиска на икономическите интереси между Европа и Русия
 15.10.2009: Готова ли е България за Лисабонският договор?
 08.10.2009: Европа в обсега на Шахаб-3 - Техеран дава смесени сигнали на света
 01.10.2009: Г-20 си гласува доверие да се справи с кризата, но резултатите са още далеч
 24.09.2009: Обама и Новата Европа: отива ли ПРО на изток?
 17.09.2009: България-Гърция и дилемата Бургас-Александруполис
 10.09.2009: ЕС санкции – от моркова до тоягата
 03.09.2009: Българският контингент в Афганистан – дълг по време на криза
 27.08.2009: ОНД без Грузия- международно предизвикателство или ПР за Тбилиси?
 20.08.2009: Правата на българите в Македония - казус по оста „София-Брюксел-Скопие”
 13.08.2009: Българската енергийната политика на кръстопът или в безизходица?
 07.08.2009: Анализ за констатираните нередности в конкурсната документация, процеса и процедурите за оценка и публичност на проектите по схемите по ОП Конкурентоспособност
 06.08.2009: Българското участие във войната в Ирак – интереси, необходимост или партньорство?
 30.07.2009: България-САЩ: изток-запад или право напред
 23.07.2009: Споразумението за „Набуко” – риторика и реалност на българо-руските отношенията
 16.07.2009: Новата българска външна политика: Доверието изисква ясни цели и повече прагматизъм
 09.07.2009: Избирателите отлагат очакванията за по-социална Европа
 02.07.2009: ЕНП – отговорност за бъдещето на ЕС и възможности за България
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната
 15.02.2000: Близо 5% лихва по достъпни пари


Архив
Бизнес Индустрия Капитали

Коментарна рубрика

Бизнес

 Бумът на електронните магазини в България 01.02.2021
 Развитието на софтуерния бизнеси в България - стратегически за страната. 20.10.2020
 България - от страна на розите към страна на лавандулата 11.08.2020
 Разрушителният ефект на COVID-19 върху външната търговия в ЕС през 2020 г. 30.07.2020
 България е сред водещите световни производители и износители на велосипеди в света 23.07.2020
 Водещите експортни сектори на България - електротехника, енергоресурси и машиностроене 30.06.2020
 България е сред 10-те най-големи износители в света на благородни метали (злато), нерафинирана мед, биодизел и пшеница 19.06.2020
 От основен производител, България се превръща във вносител на плодове и зеленчуци 10.06.2020
 Стокообменът на България - тенденции и аномалии 05.06.2020
 Становище на БСК по проект на Закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от „Централен депозитар“ АД, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане 01.06.2020


Издава БИК Капиталов пазар ЕООД, София 1527, ул. Чаталджа 76,
тел. 980-10-90, факс 981-45-67, e-mail bic@bia-bg.com, http://www.bic.bia-bg.com/
Copyright © 1999-2024. Всички права запазени.