По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете
Жечко Димитров - Изпълнителен директор на СФБ Капиталов пазар АД
Днес стана известно, че служебното правителство променя формата на управление на Фонд на фондовете (Фонд мениджър финансови инструменти) от едностепенна в двустепенна. И това става само няколко месеца след като предишното правителство направи обратното?! Вероятно следващото правителство ще реши трето ... и така, докога? Никое от досегашните решения обаче не доведоха до съществена промяна в начина на работа на Фонда на фондовете - обществени средства за 1,2 млрд. са вече инвестирани някак, без да е ясен ефекта от това. За това, от името на Българска стопанска камара предлагаме едно просто, но ефективно решение - прочетете какво, помислете и го реализирайте в полза на обществения интерес:
Акцентът на това предложение е не кой, а как управлява този огромен обществен ресурс. Трябва ли да продължаваме практиката за инвестиции в компании, за които няма никакъв обществен контрол как изразходват тези средства и какъв е ефектът от тези инвестции.
През последната година Министерството на финансите възложи на външен изпълнител задачата за разработване на поредната стратегия за развитие на капиталовия пазар в България. Изпълнителите изготвиха един подробен анализ на състоянието и констатираха някои от основните дефицити, които пречат за неговото развитие. За съжаление в този анализ липсват конкретни предложения и мерки, които могат да решат голяма част от тези проблеми. Вероятно това ще е следваща задача за екипа. И пред техни представители, и пред всички заинтересовани, и анкетирани лица и институции експертния екип на Българска стопанска камара направи някои важни предложения. Едно от тях е за провеждане на целенасочена и координирана институционална политика за развитие на капиталовия пазар на България. Не считаме, че трябва да оставим фондовата борса и/или Комисията за финансов надзор сами да търсят пътища за решаването на своите проблеми. Защото от недостатъчно добре работещия български капиталов пазар страда цялата българска икономика - инвеститорите насочват парите си към чужбина, а българските малки, средни и големи предприятия изобщо не разглеждат капиталовия пазар като алтернативен източник за осигуряване на финансиране.
За това отново предлагаме Фондът на фондовете да промени своята стратегия за инвестиране на акумулираните обществени средства САМО в компании, които са допуснати и регистрирани на БФБ, вкл. и на т.нар. BEAM-пазар за малки и средни предприятия. Каква ще е ползата за всички:
- Фондът на фондовете ще може да представи на капиталовия пазар компании, които имат действителен пазарен потенциал т.е. интересни емитенти;
- Фондът ще диверсифицира риска за инвестираните от него средства като позволи на частен капитал също да участва в тези инвестиции;
- Пазарът ще осигури публичност и последващ контрол на тези обществени инвестиции и ще даде обективна оценка за тяхната ефективност. Ще покажат по един лесен и недвусмислен начин как са избрани компаниите, в които да се инвестират средствата или казано по-директно: колкото по-малко частни инвестиции се присъединят към една компания, това ще е сигнал да се провери как и защо е избрана таза компания.
- Инвеститорите ще получат своевреманна информация за интересни и иновативни компании, които търсят финансиране.
- Фондовата борса ще повиши не само оборотите си, но ще се превърне в естествен инкубатор за млади и иновативни компании, които утре могат да станат водещи емитенти в страната и чужбина.
Ако наистина искаме да виждаме ползите от т.нар. европейски средства за българската икономика, е необходимо да се вземат и провеждат правилни политики, които са институционално координирани. Иначе, както вече стана ясно, следващото правителство пак ще смени хората, ама не и нрава им.