Последен брой    Абонамент    Анализи и коментари    Опознай България    Публикации    English  Архив
02.07.2009

ЕНП – отговорност за бъдещето на ЕС и възможности за България


Теодора Каменова

Според резултатите преди официалната встъпителна сесия на Европейския парламент (ЕП) на 14 Юли 2009, Групата на Европейската Народна Партия (християндемократи) и Европейските демократи ще получи 264 места. Втора по големина е сформираната нова група в ЕП, обединяваща Европейските социалисти и италианската Демократическа партия - Прогресивният Алианс на Социалисти и Демократи, която ще се състои от 183 членове. Тези резултати не са крайни, тъй като промени в коалициите и местата тепърва предстоят. Групата "Европейски консерватори и реформатори" например, може да отцепи от групата на ЕНП-ЕД 55 членове от 7 различни държави. Подобни размествания ще бъдат окончателно потвърдени на 14 Юли 1.

Независимо от евентуалните промени, дясно-центриската Европейската Народна Партия (ЕНП) - „Движещата сила на Европа”2  печели мнозинство за трети пореден път. Партията е основана през 1953 г., като група на християндемократите в намиращото се тогава в начален етап на развитие Общо събрание на Европейската общност за въглища и стомана. Тя е неизменен елемент в развитието на Европейския съюз от създаването му до сега. Към състава на ЕНП в новия парламент ще се присъединят и 6 български депутати: 5 от политическа партия ГЕРБ и 1 от Синята Коалиция. Избирането на Румяна Желева от партия ГЕРБ за един от десетте заместник-председатели на ЕНП е добър знак за бъдещото партньорство.

Значението на победата на дадена политическа партия в ЕС в никакъв случай не трябва да бъде подценявано. По-големите партии, представени в Европейския парламент разполагат с ефективни механизми за въздействие при взимане на важни решения и определяне на политиката на ЕС. В този смисъл,  ЕНП, която има най-голямата политическа група в Европейския парламент, е в по-изгодна позиция от всички останали партии и може да определя политическия дневен ред на този орган и да печели при гласуването по най-важните въпроси. Статистиката потвърждава, че от 1999 г. групата на ЕНП е печелила, повече от всяка друга група в Европейския парламент, при гласуванията по време на месечните пленарни заседания на ЕП.

Заради мнозинството, с което разполага,  членове на групата на ЕНП  заемат редица ключови длъжности в Парламента, включително постове на председатели на комисиите и подкомисиите на ЕП, на заместник-председатели и на квестори. Както от партията потвърждават, в самите парламентарни комисии нейните членовете се намират в най-изгодно положение, така че те получават правото да изготвят позицията на ЕП във връзка с основни законодателни проекти и други важни доклади. Групата излъчва повече докладчици, отколкото която и да било друга група. Това е изключително важно за България, защото това е пътя  по който  много от стратегически важните за страната въпроси  могат да попаднат в дневния ред на Европарламента.  

Политиката на ЕНП се стреми към консолидиране на Европа и устойчиво икономическо и социално развитие, както за старите, така и за новите страни членки. Двете сфери са тясно свързани, защото втората може да се развива ефективно единствено ако е на лице консолидация на базата на върховенството на закона и зачитането на основните права, прилагането на принципа на субсидиарност и ефективно разделение на властите, както и върху независими демократични институции. Именно затова България отново ще бъде под зоркото наблюдение на Европа и отпускането на замразените еврофондовете може да не се осъществи толкова бързо колкото някои български политици  се надяват.  Особено във време на криза, ЕНП иска да види възможно най-ефективно оползотворяване на структурните фондове. В тази връзка депутатът от ЕНП Ламберт Ван Нистелрой заяви, че партията заема твърда позиция, че в България трябва да настъпят реални промени преди отново да бъдат отключени тези ресурси. За България, това означава усилена работа за възвръщане на доверието не само на база политически преговори и договорености, а практическо прилагане на ефективни механизми за прозрачност при разпределението на средствата и на контрол и санкции, когато има доказателства за  злоупотреби с еврофондовете.

През март 2009, при посещението си в София, г-н Струан Стивънсън - вице-председател на ЕНП,  заяви, че партията подкрепя отпускането на 100 млн. евро за газопровода „Набуко”, както и, че трябва да се търси възможност да се ревизира споразумението за затварянето на 3-ти и 4-ти реактор на АЕЦ Козлодуй. Той окуражи България да търси възможност да отстоява своя интерес за атомната централа и да търси варианти за енергийно разнообразие и по-малка зависимост от руски газ. Положителната нагласа на ЕНП по този въпрос трябва да е сериозна мотивация за българското правителство да потърси възможности в тази насока, но Европейската народна партия няма и не може самостоятелно да поеме ангажименти в тази насока.

ЕНП подкрепя солидарността като водеща ценност при изготвянето на стратегии в борбата срещу икономическата и финансова криза и нейните последици. За България, която ще изпитва все по-осезаемо негативните последствия на икономическата криза, това е сериозен петенциал за подкрепа от ЕС за справяне със ситуацията.  Акцентът, който ЕНП поставя на подпомагането на малките и средните предприятия също е важен, защото те играят голяма роля в българската икономика.

Общата външна политика и стратегии за сигурност са тематики, които постоянно се дискутират на различни нива в Съюза от доста време, но всяка страна-член на ЕС,  сама определя външнополитическите си приоритети. Отношението на ЕНП към страни като САЩ, Китай и Русия се определят единствено в контекста на политиката на партията по въпроси от нейната европейска програма. Колкото до преговори с нови кандидати за членки на ЕС като например Македония и Хърватска, ЕНП е отворена към тези възможности. По-различна е ситуацията с Турция. Макар че тя има своите защитници сред депутатите на ЕНП, не се очаква партията да заеме позиция за по-бързо приемане на страната в ЕС.

Победата на Европейската народна партия има потенциал да доведе до ползотворно партньорство с България и действително да бъде „движеща сила” в много отношения. Това разбира се може да стане само ако България, нейните евродепутати и нейното следващо правителство, адекватно представят интересите на страната ни в европейския контекст и гледат наистина сериозно на възможностите, които открива партийната политика на ЕС и ролята на Европарламента. Доверието, което европейските избиратели гласуваха на ЕНП означава, че по-либерални политики и липсата на прекалена намеса в бизнеса ще се запазят като преобладаваща икономическа политика в ЕС. Тази политика рефлектира мнението на европейските гласоподавателите затова как ЕС трябва да се справи с кризата, но финалните решения както винаги остават в ръцете на управляващите партии в страните членки и спецификата на ситуацията във всяка една от тях. Поради тази причина, за България през това лято по-важните избори  тепърва предстоят.


1  До тогава резултатите са както следва: 32 места за Конфедеративната група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица; 161- Групата на Партията на Европейските социалисти; 53- Групата на Зелените/Европейски свободен алианс; 80- Групата на Алианса на либералите и демократите за Европа; 264- Група на Европейската народна партия (Християндемократи) и Европейските демократи; 35- Групата на Съюза за Европа на нациите; 18- Групата Независимост/Демокрация ; 93- Независими (Източник: http://www.elections2009-results.eu)
2  Мото на Европейската Народна Партия
Общество - всички публикации
 10.11.2023: България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни
 03.08.2023: Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса
 02.08.2023: Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало!
 11.07.2023: Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път?
 28.06.2023: Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ?
 22.05.2023: Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси
 23.02.2023: Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България
 06.02.2023: Минималната работна заплата да надмине максималната :)
 11.01.2023: Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства
 11.10.2022: По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете
 11.08.2022: Българският износ – показател за развитие и възможност за развитие
 13.07.2022: Най-големите 50 производители на стомана в света
 20.06.2022: България на световната карта за производство на велосипеди
 26.05.2022: България сред най-големите износители на сирена в света
 18.05.2022: Българският износ на етерични масла (2017-2021 г)
 08.04.2022: 30 години от първата борсова сесия в България – 8 април 1992 г.
 21.02.2022: Вносът на сухо мляко в България е колкото този на Сърбия, Гърция, Румъния и Швейцария, взети заедно
 16.02.2022: Мащаб, структура и външнотърговската евроинтеграция на балканските държави
 07.04.2021: Цифровото общество в България 2021 - какви са реалностите?
 07.11.2012: В стандарт ли се превръща монополисткия рекет в България?
 30.09.2011: Шенген: барометър за неуспех не само на национално, но и на европейско ниво
 14.04.2011: Инвестиции в знания: лукс или необходимост?
 01.07.2010: Готова ли е България за Шенген?
 10.06.2010: Ще остане ли икономическия потенциал на Черноморския регион далечна перспектива за България?
 27.05.2010: Неясните приоритети на правителството: бариера за българската външна политика?
 15.05.2010: Какво липсва в „анти-кризисната” рецепта?
 22.04.2010: Достатъчно радикална ли е новата реформа в българското висше образование?
 15.04.2010: Крачка назад за България ли е отказа от ERM-2?
 18.03.2010: ЕС планира „Интелигентен растеж” в Стратегия 2020- България свива разходите за иновации, технологии и образование
 04.03.2010: България, Румъния и Дунав мост 2 - шанс за развитие, а не конкуренция
 18.02.2010: Кризата в Гърция- криза за Европейския съюз?
 04.02.2010: Срещата Борисов- Ердоган, нов тласък за „Набуко”?
 28.01.2010: Провал за ЕС ли е трагедията в Хаити?
 21.01.2010: Аденския залив и предизвикателствата пред Европа
 14.01.2010: Испанското председателство и България
 07.01.2010: 2010: под сянката на безработицата
 10.12.2009: Портфолиото на новия български еврокомисар – поражение, реалност или потенциална възможност?
 03.12.2009: Необходимост от ясна и ефективна „зелена” стратегия
 26.11.2009: Европа избира, България се съгласява?
 19.11.2009: България начело на Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество - исторически шанс за взаимодействие
 12.11.2009: Българската външна политика 2009-2013: между амбиции и реалност
 05.11.2009: Европейската перспектива пред Сърбия - възможности за икономическо сътрудничество и добросъседство
 29.10.2009: Близкия изток: търговски перспективи и предизвикателства
 23.10.2009: Външнополитическите приоритети на България под натиска на икономическите интереси между Европа и Русия
 15.10.2009: Готова ли е България за Лисабонският договор?
 08.10.2009: Европа в обсега на Шахаб-3 - Техеран дава смесени сигнали на света
 01.10.2009: Г-20 си гласува доверие да се справи с кризата, но резултатите са още далеч
 24.09.2009: Обама и Новата Европа: отива ли ПРО на изток?
 17.09.2009: България-Гърция и дилемата Бургас-Александруполис
 10.09.2009: ЕС санкции – от моркова до тоягата
 03.09.2009: Българският контингент в Афганистан – дълг по време на криза
 27.08.2009: ОНД без Грузия- международно предизвикателство или ПР за Тбилиси?
 20.08.2009: Правата на българите в Македония - казус по оста „София-Брюксел-Скопие”
 13.08.2009: Българската енергийната политика на кръстопът или в безизходица?
 07.08.2009: Анализ за констатираните нередности в конкурсната документация, процеса и процедурите за оценка и публичност на проектите по схемите по ОП Конкурентоспособност
 06.08.2009: Българското участие във войната в Ирак – интереси, необходимост или партньорство?
 30.07.2009: България-САЩ: изток-запад или право напред
 23.07.2009: Споразумението за „Набуко” – риторика и реалност на българо-руските отношенията
 16.07.2009: Новата българска външна политика: Доверието изисква ясни цели и повече прагматизъм
 09.07.2009: Избирателите отлагат очакванията за по-социална Европа
 02.07.2009: ЕНП – отговорност за бъдещето на ЕС и възможности за България
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната


Архив
Бизнес Индустрия Капитали

Коментарна рубрика

Общество

 България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни 10.11.2023
 Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса 03.08.2023
 Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало! 02.08.2023
 Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път? 11.07.2023
 Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ? 28.06.2023
 Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси 22.05.2023
 Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България 23.02.2023
 Минималната работна заплата да надмине максималната :) 06.02.2023
 Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства 11.01.2023
 По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете 11.10.2022

Бизнес

 Бумът на електронните магазини в България 01.02.2021
 Развитието на софтуерния бизнеси в България - стратегически за страната. 20.10.2020
 България - от страна на розите към страна на лавандулата 11.08.2020
 Разрушителният ефект на COVID-19 върху външната търговия в ЕС през 2020 г. 30.07.2020
 България е сред водещите световни производители и износители на велосипеди в света 23.07.2020
 Водещите експортни сектори на България - електротехника, енергоресурси и машиностроене 30.06.2020
 България е сред 10-те най-големи износители в света на благородни метали (злато), нерафинирана мед, биодизел и пшеница 19.06.2020
 От основен производител, България се превръща във вносител на плодове и зеленчуци 10.06.2020
 Стокообменът на България - тенденции и аномалии 05.06.2020
 Становище на БСК по проект на Закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от „Централен депозитар“ АД, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане 01.06.2020


Издава БИК Капиталов пазар ЕООД, София 1527, ул. Чаталджа 76,
тел. 980-10-90, факс 981-45-67, e-mail bic@bia-bg.com, http://www.bic.bia-bg.com/
Copyright © 1999-2024. Всички права запазени.