Не е ясно колко приходи ще събере за бюджета, но новият данък "Уикенд" със сигурност се превръща в кошмар за бизнеса
Станислав Попдончев
Въпреки многократните предупреждения от страна на БСК, че предложенията за изменения на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) ще увеличат значително административна тежест за бизнеса и драстично увеличаване на разходите за вътрешен контрол, счетоводно обслужване и данъчно представителство най-вече за микро и малките предприятия, за съжаление те бяха приети от Народното събрание и обнародвани в ДВ бр. 95 от 8 Декември 2015 г. Приет е режима за третиране на стоките и услугите, които се ползват едновременно в дейността за предприятието и за лични нужди. Измененията предвиждат при определяне на сумата на направените преки разходи на използваните стоки едновременно за целите на предприятието и за лични нужди, да се взема предвид разхода за тяхното изхабяване, като част от данъчната основа върху която е приспаднат данъчен кредит. Това изчисление ще се извършва ежемесечно от предприятията и ще се посочва в справките-декларации по ЗДДС за всички стоки, които имат характер на дълготрайни активи по смисъла на ЗКПО, със стойност над 700 лева за срок от 5 години (60 данъчни периода) за движимите вещи и срок от 20 години (240 данъчни периода) за недвижимите вещи.
На 15 декември 2015 година на страницата за обществени консултации на МС е публикуван и Правилника за прилагане на ЗДДС. В началото на 2016 година се очаква и указание на НАП, относно определянето на степента на използването на стоките и услугите използвани за целите на дейността и за лични нужди. Очакванията на бизнеса са, че мярката няма да проработи на практика и ефекта върху бюджетните приходи ще бъде незначителен. Още повече, че изменението повдига много повече въпроси, отколкото са проблемите които се очаква да се разрешат и създава възможност за административен произвол.
В мотивите към измененията не е посочена оценката на въздействие от промените, както и с колко биха се увеличили бюджетните приходи от подобна мярка. По думи на представители на Министерство на финансите, промяната е насочена срещу скъпите автомобили и недвижимите имоти, които се закупуват от предприятията и се ползват за лични цели и служителите на НАП няма да ползват новата мярка като инструмент за натиск срещу коректните данъкоплатци. Въпреки това измененията ще създадат най-много трудности именно за изрядния бизнес. Тези които винаги спазват закона. …Но на каква цена? Да бъдеш коректен работодател и данъкоплатец в България е лукс. Може би заради това непрекъснато ги облагаме с „акциз“.