Кой печели от предстоящата борсова паника на пазара за земеделска земя – кой, кой…?
Жечко Димитров
Всички български търговски дружество, с чуждестранно участие от държави извън Европейската общност, които притежават земя, са заплашени с огромни санкции след 1 май 2015 г. С приемането на последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи се въвежда глоби от 100 лв. на декар, а ако чуждестранното участие не бъде заличено, глобата се утроява след 3 месеца. Потърпевши от подобна регулация са инвеститори, закупили терен с цел промяна на статута и бъдещо застрояване, както и публичните акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ).
Големият проблем е в това, че и при най-добро желание, мениджмънтът на едно дружество не може да принуди един акционер или съдружник да си продаде дела или акциите, ако той не желае да го направи или ако той просто не може да бъде открит. Парадоксално е, че законът предвижда налагането на глоби, които изобщо не отчитат процентното участие на чуждестранния инвеститор или офшорна фирма в капитала на дружество притежаващо земеделски земи. В случай, че едно АДСИЦ е с капитал от напр. 50 млн.лв и притежава 200 хил дка, но има нещастието да има дори един единствен такъв акционер, притежаващ дори една акция от капитала на дружеството, дружеството е изправено пред угрозота за бъде санкционирано с 2 млн.лв. глоба. И тъй като този акционер може по някаква причина да бъде неоткриваем за един дълъг период, след още 3 месеца дружеството ще трябва да плати глоба за същото „законово нарушение“ още в 6 млн.лв!? След още 3 месеца – пак, и пак, и пак ….докато фалира или докато не открие или мотивира по подходящ начин този чуждестранен нежелан инвеститор да си продаде законно закупената акция. Друг е въпроса на каква цена би станало това – може би цената за тези „златни“ акции ще скочи съразмерно с интереса – 2, 6 или повече млн. лв за една акция! Не е лошо за едно така замислено от закона наказание, нали?
А какво ще правят другите акционери, би попитал някой - та това са пенсионни дружества, чистокръвни български и/или европейски граждани и фирми! За тях законодателят е отредил ролята да платят сметката – дали заради това, че цените на акциите на АДСИЦ ще започнат стремглаво да губят стойност или заради това, че тези дружества ще бъдат принудени да прекратят дейността си. А това в крайна сметка води до по-малко приходи от данъци за държавата, загуби за всички инвеститори, сриване на борсовата търговия, провал на опита за приватизацията на държавния дял на фондовата борса и Централния депозитар и още, още…
Тогава защо и кой би спечелил от подобна паника на пазара за земеделска земя – кой, кой…?