Прекомерните количествени натрупвания в нормативната уредба никога не водят до качествени изменения в българската бизнес среда
Жечко Димитров
Българската икономика в последните години непрекъснато се сблъсква с предизвикателства, които ограничават възможностите за нейното развитие. Някои от тях имат характер на глобални процеси (световната финансова криза, бежанската криза в Европа и т.н.) и сме принудени да се съобразяваме и адаптираме в търсенето на локални решения. По-сериозен проблем е вътрешнополитическата конюнктура, която години наред не е в състояние да проведе необходимите реформи в основни социални системи , които да обезпечат устойчив механизъм за развитие. Високият политически риск, при който работи българския бизнес има своите конкретни измерения: задълбочаваща се демографска криза, намаляващите като количество и качество преки чуждестранни инвестиции, деиндустриализирането на икономиката и маргинализирането на бизнеса към малки и микро-предприятия в сферата на услугите и т.н.
Допълнителен фактор за влошаване икономическата среда у нас са прекомерните противоречиви промени в нормативната база. Държавното регулиране на стопанската дейност често е непоследователно, небалансирано и се приема в противоречие с изискванията на българското законодателство изискващо задължителна предварителна оценка на въздействията на предложените промени.
Основни нормативни актове (кодекси, закони и др.) са обект на непрекъснати промени, което е доказателство че българското законодателство все още не прилага добри практики, за да бъде нормативната регулация трайна и да се фокусира върху устойчиви стратегически цели. Честите нормативни промени могат да се считат единствено за проявление на некачествено и/или лобистко законoтворчество и държавно управление. В този смисъл, диалектическата максима, според която "количествените натрупвания водят до качествени изменения" се оказва абсолютно неприложима при подобна нормативна хиперактивност. Народното събрание непрекъснато подобрява национални, балкански и световни рекорди по изменения и допълнения на нормативни актове, които за съжаление впоследствие се оказват неработещи.
Нека всички се обърнем към нашите народни представители: "Моля поспрете с работата - време е първо да се помисли".