Брой 1289, 26.10.2004 г.

ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА РИСКА
РАЗКРИВА СЕРИОЗНИ ПРОПУСКИ И СЛАБОСТИ НА ФИРМИТЕ ОТ РЕГИОНА

Половината от компаниите в Централна и Източна Европа не знаят как да се справят с най-значителните рискове в дейността си. Това става ясно от най-новото изследване, проведено от Марш - световния лидер в управлението на риска и застраховането.  Мнозинството висши мениджъри в региона признават, че нямат процедури за адекватно управление на стратегическите рискове. Наред с операционалните, тези рискове са в основата на повечето провали на компании през 21-ви век.

Докладът от изследването “Управление на риска в Централна и Източна Европа”, включва резултати от 686 компании с приходи от 5 до над 500 млн. евро от 11 страни, и се счита за най-мащабното изследване на управлението на риска в региона досега.
Участниците в изследването анализираха 28 различни риска и определиха евентуалното им финансово въздействие върху бизнеса си. Следните пет риска са посочени като най-значими и най-трудно управляеми:

1. Засилена конкуренция
2. Значително просрочване на плащания от страна на ключови клиенти
3. Неблагоприятни промени в потребителското търсене
4. Загуба на ключови служители за сметка на конкуренти
5. Промени във валутни курсове и лихвени нива

Доскоро бизнес лидерите считаха като най-опасни финансовите и застраховаемите рискове.  Според проучването, обаче, това отношение е еволюирало - мнозинството от мениджърите твърдят, че имат въведени стриктни управленски системи и тези рискове вече не са от съществено значение.

За почти 90% от участниците засилената конкуренция е основният риск за тяхната дейност, но само половината от тях твърдят, че имат разработен план за справяне с този риск. В България, 91% са посочили на първо място този риск, като 81% от тях вярват, че могат да се справят с него.

“Макар бизнес лидерите да са наясно, че тези рискове са най-опасни за бъдещето оцеляване и развитие, те обичайно не са уверени в ефективността на действията, които предприемат за да ги овладеят”, коментира Красимир Станков, генерален мениджър на Марш за България и Македония. “За да се идентифицират и неутрализират тези рискове е необходимо да бъдат разработени и стриктно прилагани модерни правила и процедури на управление. Вместо това, подходът към управлението на риска в твърде много компании е на ниско ниво, като се предпочита да се акцентира единствено върху лесни за разрешаване рискове, като защита на активите, здравето, безопасността.”

Изследваните бяха запитани дали техните компании са понесли значителни финансови загуби през последните три години и дали в резултат на това са въвели план за управление на кризисни ситуации. Обезпокоително е, че далеч не всички компании в региона, които са понесли загуби имат процедури за предотвратяване на повторно събитие. В България, 15% от компаниите, понесли значителни финансови загуби, все още нямат план за справяне с кризисни ситуации.

Като цяло, тревожна е и липсата в компаниите от региона на официални процедури за следене, анализ и оценка на риска.  Почти всеки трети от участниците не разглежда  проблемите на риска регулярно, а само след като се е случило нещо лошо. Някои не се заемат сериозно с проблема дори и тогава. 

“Рискът е динамичен – променя се заедно със средата.  Ако компаниите не осъзнаят това и не започнат текущо да анализират бизнес рисковете, те рано или късно ще се озоват в кризисна ситуация, в борба за оцеляване, вместо да са фокусирани върху своето развитие и растеж.” подчерта  Красимир Станков.

Друг повод за сериозно безпокойство е изненадващо голямата незаинтересованост към разширяването на Европейския Съюз и неговото въздействие за развиването на печеливш бизнес, особено в България. Компаниите в новите страни-членки на ЕС трябва да приемат и спазват значителен брой нови регулации и правила. Неспазването на новите изисквания може да доведе до икономическа катастрофа.

“Задължение на мениджърите към служителите и акционерите е адекватно да защитават поверения им бизнес от възможните рискове”, напомни Красимир Станков. “Мениджърите трябва да могат да се справят с голямата доза несигурност в днешните сложни икономически условия, съчетани с нарастващи конкурентни и регулативни предизвикателства, особено като резултат от предстоящото членство на България в Европейския Съюз. Само така те ще успеят да поддържат своя растеж. А онези, които положат целенасочени усилия да управляват тези рискове, ще увеличат и печалбите си.”

За повече информация можете да се свържете с:

Лилия Пенчева тел: +359 2 943 9170 вътр. 209
email: lilia.pentcheva@marsh.com
Kрасимир Станков тел:  +359 2  943 9170
email: krassimir.stankov@marsh.com


За Марш
Марш, световният лидер в услугите по управление на риска и застраховането има 42,000 служители и годишни приходи от $6.9 милиарда.  Фирмата предоставя на клиентите си в над 100 страни съвети и възможности за структуриране и трансфер на риска.  Марш е част от Marsh & McLennan Companies (MMC), световна компания за професионални услуги с над 63,000 служители и годишни приходи, надхвърлящи 11 милиарда долара.  Дъщерни компании на MMC са също Putnam Investments и Mercer Inc.  Акциите на MMC (ticker symbol: MMC) са листвани на борсите в Ню Йорк, Чикаго, Pacific и Лондон. Уебсайтът на MMC е  www.mmc.com, а този на Марш www.marsh.com.