По информация от Министерство на икономиката Румъния е поискала от ЕС преходен период от 5 години за да въведе защитни мерки при внос в страната на селскостопански продукти с произход от страните членски на ЕС. Преходният период трябва да продължи до 31 декември 2011 г., а мерките ще се прилагат в случай, че вносът на такива продукти създава проблеми на вътрешния пазар.
Исканият преходен период е важен за Румъния, тъй като тя е от малкото страни в региона, които имат отрицателно търговско салдо в търговията със селскостопанска продукция. За 2002 г. в търговията със селскостопански стоки с ЕС, Румъния има 221 млн. щ.д. отрицателно търговско салдо (155 млн. щ.д. за 2001 г.). Малко е подобрена ситуацията в търговията със страните-членки на ЦЕФТА където отрицателното търговско салдо е намаляло от 228 млн. щ.д. за 2001 г. на 188 млн. щ.д. за 2002 г.
Очаква се 2004 г. да създаде особени затруднения пред Румъния в областта на селското стопанство с преминаването на част от страните-членки на ЦЕФТА към ЕС. За намаляване на отрицателните последици от тази промяна, Министерството на земеделието, прехраната и горите на Румъния предвижда да подпомогне за определен кратък период местните производители на селскостопанска продукция. 
В съответствие с ангажиментите на Румъния към СТО, страната може да отпуска експортни субсидии за 13 категории селскостопански продукти. До момента са отпускани подобни субсидии за ограничен брой продукти като пшеница, царевица и птиче месо.
Друга допълнителна мярка за защита на местния пазар може да бъде увеличаването на митата за внос на захар (нерафинирана и рафинирана). Очаква се тя да бъде предприета и да влезе в сила до края на месец февруари т.г. Мярката цели стимулиране на вътрешното производство на захарно цвекло и защита на инвестициите направени в сектора за преработка. 
Правителството предприема тази стъпка в следствие на подписания през декември 2002 г. Меморандум между Министерството на земеделието и Националната асоциация на производителите на захар. 
Вероятно в мярката ще бъде направено изключение за ЕС, като бъде запазено съществуващото към момента мито от 18,8% за квота от 20 000 тона предвид малкия дял на този внос в общия внос на захар в страната.
Румъния годишно внася около 400 000 тона необработена захар на стойност около 200 млн. щ.д. предимно от Южна Америка. 
Вътрешното производство за 2002 г. е възлязло на 67 000 тона, което е нарастване с 17 000 тона спрямо 2001 г. Очаква се през 2003 г. страната да произведе около 100 000 тона.
През месец януари т.г. Асоциацията на производителите на захар е поискала от правителството и да премахне преференциалното третиране на вносителите на рафинирана захар от слаборазвитите райони на страната и да въведе годишна квота за внос на този продукт от Република Молдова.