Генерално консулство на Република Бьлгария в Санкт Петербург, Руска Федерация
Служба по търговско- икономически въпроси

191123 Санкт Петербург, ул. Рылеева, 27, тел/факс +7 812/ 279 9628, 273 4018, lozanov@stiv.spb.ru, www.stiv.spb.ru

ПАЗАРЪТ НА ВИНО, БРЕНДИ И ВОДКА В САНКТ ПЕТЕРБУРГ. ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ ИЗНОСА НА БЪЛГАРСКО ВИНО

Изготвил: Красимир Лозанов,
Ръководител СТИВ С. Петербург
Дата: 18 април 2003 г
По информация от г-жа Наталия Лапеко – началник Управление «Държавно регулиране на производството и оборота на етилов спирт, спиртосъдържащи и тютюневи продукти» в Комитета по икономическо развитие, промишлена политика и търговия към Администрацията на Санкт Петербург (КЭРППиТ), през 2002 г в Санкт Петербург са работели 133 организации за търговия на едро с алкохолна продукция. Общият брой на стопанските субекти, опериращи с алкохол в града, е бил около 11 хил., 73% от които - стационарни търговски точки от системата на дребната търговия и обществено хранене. В резултат на тяхната дейност приходите от акцизи, постъпили през 2002 г в бюджета на Санкт Петербург, са надхвърлили 1 млрд. рубли, а заедно с тези от продажбата на бира – 2.6 млрд. руб (при курс 1 USD =28 руб прави близо 93 млн. USD) 

В началото на 2002 г с производство и оборот на алкохолна продукция в града са били ангажирани 19 предприятия и 46 акцизни склада, като към 15.05.02 броят на акцизните складове е нараснал на 60. На работата с тези акцизни складове Администрацията на Санкт Петербург отделя особено внимание, тъй като съгласно новите изменения в данъчното законодателство тези складове внасят 50% от събраните акцизи в местния бюджет. Тук трябва да се отбележи, че вносната продукция не минава през акцизните складове, акцизът за нея се плаща на митницата и постъпва изцяло във федералния бюджет. (Бутилките вносно вино не се облепят с втора, т.н. регионална акцизна марка, а само с федерална.) 

Основни тенденции, характеризиращи алкохолния пазар в Русия през 2002 г:

  • Стремителен ръст в качествено и количествено изражение (в сравение с близкото минало)
  • Потенциалът за неговото развитие се крие в постоянното и чувстващо се нарастване на благосъстоянието на руските потребители и тяхното ориентиране към по-качествени напитки.
  • Алкохолният пазар в регионите се развива независимо от московския, но често копира неговите етапи на развитие, макар и със закъснение.
  • Успех имат тези фирми, които създават и прилагат ефективна пазарна стратегия, постоянно усъвършенстват системата си на дистрибуция и гъвкаво се приспособяват към особеностите на един или друг регион.
  • Наблюдава се окрупняване на участниците на пазара – хоризонтална и вертикална интеграция.
  • Търговците на едро “навлизат” в производството, увлечение по създаването на нови брендове
  • Делът на нелегалните обороти намалява.
  • Много от магазините съкращават асортимента си и преразглеждат търговската си политика, като оптимизират своите брендови портфолиа.
  • Един от основните критерии за конкурентноспособност става работата на производителя/вносителя с веригите за търговия на дребно.
  • Московски фирми масово откриват свои представителства в регионите.
  • Регионите “атакуват” столицата – много от водещите регионални производители откриват свои представителства в Москва, занимават се активно с бренд-билдинг и ребрендинг.
  • Рязко се съкращава (особено в големите градове) относителния дял на водката “икономичен” клас, за сметка на нарастване дяловете на водките от класовете “мидиум” и “премиум”.
  • Рекламата на алкохолни напитки е професионално изработена, с висок креатив, не “реклама въобще”, а точно насочена към съответните потребителски сегменти.
  • Потребност от нови професионалисти, разбиращи от съвременно корпоративно управление и особено от управление на дружества от холдингов тип.
  • В резултат на често “натрапваната” от СМИ тема за увеличеното потребление на вино в Русия, стремително се увеличава броя на компаниите, произвеждащи, респ. бутилиращи, вино. Увеличено търсене на мини-заводи, бутилиращи линии и прочие оборудване, като тези “нови” производители атакуват позициите на производителите-лидери. Наблюдава се бързо раждане и бързо умиране на нови марки вино. (Сривът през 2002 г на продажбите на шампанско още веднъж показва, че нарастването на производствените мощност не води като автоматичен свой резултат до увеличено потребление на вина.)
  • Заводските цени проявяват тенденция към постепенно нарастване, от друга страна – крайните цени не са достатъчно еластични. Като резултат пресата се стоварва върху търговците на едро. Често се срещат разпадания на дистрибуторски мрежи, финансово по-слабо обезпечените търговци на едро биват изтласквани от пазара. Производителите правят опити за изграждане на собствени дистрибуторски мрежи, което в повечето случаи се оказва пазарно неефективно.
1. Ситуация на пазара на вино, коняк и водка в Санкт Петербург

1.1. Пазарът на вино в Санкт Петербург 

През последните 1-2 години пазарът на вино в Санкт Петербург се развива изключително активно, изпреварвайки по динамичност този на водката. Гроздовите и плодови вина заемат 8% от целия пазар на алкохол (вкл. и бира) в града, а заедно с шампанските – общо 10% (другите напитки - бира – 32%, коняк – 3%, водка – 55%). Пазарът на вино е най-динамично развиващият се. През 2002 г в Санкт Петербург са били произведени: 2.3 млн хектолитра вино (232.7% спрямо 2001 г), 380.9 хил хектолитра натурални вина (92.7% спрямо 2001 г), шампански вина 823.9 хил. хектолитра (109.7% към 2001 г). Постоянно се откриват нови специализирани винарски магазини и винарски секции в супер- и хипермаркетите, предлагащи огромен асортимент вина. Пускат се в действие нови линии за бутилиране на вина, позиционирани в ниския и среден ценови сегмент. 

Виното се оформя като сериозна продуктова конкуренция на бирата, пазарът на която също показва силен растеж. Важен момент бе приетия на 1 юли 2002 г от Държавната дума на Руската Федерация закон, съгласно който акцизите на натурални гроздови вина, считано от 1.01.2003 г, бяха намалени с 43.2% (от 3.52 руб/л стават 2 руб.л). При това, акцизът на бирата се увеличава с 25%, а на високоалкохолните напитки (над 25 градуса) – с 15.4%. В резултат на това се оформя перспектива цената на по-скъпата бира (“премиум”-качество) все повече да се доближава до цената на натуралното вино местно производство.

Ако тези тенденции в преструктурирането на пазара бъдат сравнение със ситуацията на европейския пазар, на който високо градусните алкохолни продукти и бирата заемат по 40%, а на виното се падат съответно 20%, може да се твърди, че при ефективна маркетингова политика търговците на вино могат да очакват двукратно увеличение на потреблението му, имайки предвид, че потенциалът за ръст на потреблението на бира вече се смята за изчерпан.

В Санкт Петербург работят 10 производителя на гроздови вина: ЗАО “Вилаш”, ООО “Самтрест - Санкт Петербург”, АОЗТ “Игристые вина”, ЗАО “КЗ Арарат”, АООТ “ВКЗ Дагвино”, ЗАО СП “Шилкин Дагвино Санкт Петербург”, ОАО “Комбинат пищевых продуктов”, ООО "Северная Венеция", ЗАО "Нева Лтд" и ООО "Троникс". 

От друга страна, през пристанище Санкт Петербург постъпва основния поток вино в Русия (Выборгският винен терминал до Санкт Петербург е най-големият в Русия). Смята се, че наред с московския, Санкт Петербургският пазар също се проявява като “законодател във винарската мода в Русия” и проследяването на тенденциите в динамиката и структурата на потребителския интерес в града и региона към виното е много важно.

Специфика е, че за разлика от предлаганото на пазара шампанско, 92% от което е местно производство, гроздовите и плодови вина, които петербургският пазар поема, са предимно не местно производство - само 2% от представеното на местния пазар вино е бутилирано от петербургски производители. 

Според г-жа Наталия Лапеко, делът на българските вина на местния пазар за първото полугодие на 2002 г е нараснал двойно – от 1.1% до 2.2.%, като тенденцията към нарастване се запазва. Тя смята, че съгласно маркетингови проучвания, предпочитания към българско вино декларират 4% от купувачите, което определя благоприятна ситуация за нарастване вноса на българско вино.

1.2. Пазарът на коняци и бренди в Санкт Петербург 

По статистика, Санкт Петербург е федерален рекордьор по потребление на коняк – 5 % от населението го предпочитат (показателят за водка е 45%). През 2002 в града са произведени 360.0 хил.хектолитра коняк и бренди, или 96.7% от произведените количества през 2001 г, т.е. регистриран е лек спад. Пазарът е доминиран от местното производство. Водещи производители са: АООТ "ВКЗ Дагвино", ООО "Самтрест-С.Петербург", ЗАО "Коньячный завод "Арарат", ЗАО СП "Шилкин Дагвино Санкт-Петербург", ЗАО "Опытный завод "Нива". Сред внасяните обеми коняк 23% е с произход Азърбайджан, 16% - 18% от Молдова, 21 % от Армения, 7% - 10% от Франция.

Напоследък в Русия, в т.ч. в Санкт Петербург, съществено се е увеличил делът на продаваните арменски коняци. Дължи се до голяма степен на активното пазарно присъствие на "Перно Рикар Русь" (дъщерна фирма на Pernod Ricard -Франция). Силно развитата дистрибуторска мрежа и добър маркетинг е в основата на рязко увеличените обеми на продажби на продукцията на Ереванския конячен завод – продажбите му на петербургския пазар през първото тримесечие на 2002 г достигат 2,1 млн. л. Объемите продадени елитни коняци през 2001 г достигат нивата отпреди кризисната 1998 година, а продажбите на френски коняк са нараснали през 2001 г с 27% (общо продажби за 85 млн. USD). Лидер в сегмента на скъпите коняци е Hennessy (над 50% от продажбите на френски коняк въобще в Русия). Продажбите на Hennessy през 2001 г са нараснали с почти 40% (главно за сметка на категорията V.S.O.P.)

1.3. Пазарът на водка в Санкт Петербург

Пазарът се отличава с изключително висока конкуренция и степен на протекционистична защита по отношение на вноса. Високата конкуренция е причината, средната норма на печалба от бутилка да спадне от 30-40% през 2000-2001 г до сегашните 8-10%. Това означава промяна на пазарната стратегия на основните участници на пазара – ако при 40%-на надценка конкуренцията е главно за сметка на прилагането на ценови маньоври (предимно намаление на цената), то сега това става единствено за сметка на по-доброто качество, по-модерния дизайн на опаковката, по-нетрадиционни маркетингови ходове, по-умна логистика. Борбата сега е главно за “място на щанда”, отчитайки относителната ограниченост на площите, отделени за продажба на алкохол в търговската мрежа. 

През 2002 г в Санкт Петербург са били произведени и реализирани 4.1 млн. хектолитра водка, което е с 30% повече от показателя за 2001 г. Както се вижда от таблицата по-долу, три от водещите 15 руски производители на водка, са петербургски: компания “Веда”, разположена в гр. Кингисеп (в близост от Санкт Петербург) , със своя производствен ръст от 215% успя да заеме трето място в таблицата (през 2001 г – осмо място), “Ливиз”, със двата си завода, запази 6-то място (ръст 131%) и “Ладога” (от 20-то място през 2001 г успява да се качи на 10-то, 57% увеличено производство през 2002г в сравнение с 2001). Техният успех се дължи главно на това, че през миналата година компаниите въвеждат нови производствени мощности. Също така успешна се оказва и тяхната съвременна дистрибуционна и брендинг политика.

Главната пазарна тенденция е към активно развиване на премиум-сегмента, водката, позиционирана в него е ориентирана към новата средна класа, която обръща повече внимание на качеството и имиджа на бренда, отколкото на цената.

2. Политика на централните и местни власти

Характеризира се с наличие на голямо количество нормативни актове и чести промени в нормативната база, което усложнява работата на пазара. 

Основни моменти:

  • Постепенно намаляване на митата – през април 2000 г митото на вината бе намалено от 30% на 25%, като бе премахната и специфичната ставка. В началото на 2001 г ставката бе намалена още веднъж и стана 20%. Това е облекчение предимно за вносителите на вина от ниския и среден ценови сегмент (техните потребители показват по-силна зависимост от цената при мотивация за покупка).
  • Намаление на акцизните ставки на виното от 1.01.2003 г, както следва:
Продукция
Ставки сега
Ставки от 1.01.2003
Изменение
Етилов спирт 14.11 руб/л безводен етилов спирт 16.20 руб/л безводен етилов спирт + 14.8%
Алкохолни продукти, съдържащи спирт над 25% 98.78 руб/л безводен етилов спирт 114 руб/л безводен етилов спирт + 15.4%
Алкохолни продукти, съдържащи спирт от 9% до 25% (без вино) 72.91 руб/л безводен етилов спирт 84 руб/л безводен етилов спирт + 15.2%
Вина натурални 

(без пенливи)

3.52 руб / л 2.00 руб/л - 43.2 %
Вина шампански и пенливи 10.58 руб/л 10.50 руб/л - 0.8%
Бира, 0.5-8.6% 1.12 рул/л 1.40 руб/л + 25%
Бира, над 8.6% 3.70 руб/л 4.60 руб/л + 24.3%
Целта на тази промяна е да бъде подпомогнато руското виноделие, което губи битката за пазара. Този закон ще даде известно ценово преимущество на руските производители в борбата им с молдовските. Той ще даде отражение на потреблението на вината от най-ниския ценовисегмент, чийто купувачи са сред по-бедните слоеве на населението, силно чувствителни към цената като мотивиращ фактор. Но от друга страна, законът демонстрира някои нови тенденции в държавната политика, насочeни към стимулиране на потреблението на вино за сметка на високоалкохолните продукти. 
  • Въведени в сила нормативни актове, по същество ограничаващи вноса на вина от ОНД (Молдова, Украйна). Става дума за въведеното през 2001 г задължение за предварително плащане на акцизи и ДДС, което оскъпи тяхната продукция и облагодетелства вноса на български вина.
  • Въвеждане на система за разделно събиране на акцизите чрез втора, регионална акцизна марка. 50% от акциза на продукцията, произведена от местни производители, постъпва в местния бюджет. Това положение не засяга пряко вносителите. Косвено ги облагодетелства, главно чрез многобройните затруднения и проблеми, които първоначално (през цялото второ полугодие на 2001 г) възникнаха за местните производители при въвеждане на това нормативно изискване, довели на места до пълно блокиране на търговията с местна продукция (напр. първоначалния недостиг на регионални акцизни марки, несвоевременна подготовка на редица подзаконови актове относно дейността на акцизните складове). Но в края на 2001 г ситуацията се стабилизира. От друга страна, градските власти не са икономически заинтересовани за оказване на съдействие на вносителите на вино, в т.ч. и българско, за разширяване на пазарното им присъствие, тъй като събираните от тях акцизи пълнят само федералния, а не местния бюджет.
  • Силна регулация и контрол. Висок финансов праг за влизане на нови играчи в отрасъла 
    • Напр. вносът на етилов спирт и спиртни напитки (не се отнася за вината) се разрешава само в ж.п. вагони или кораби и само през определени митнически пунктове по списък (за Санкт Петербург – Балтийская таможня, митнически пунктове Гутуевский, Центральный и Турухтанный).
    • Лицензите за право на търговия (и производство) с алкохолни продукти са нормативно определени във Федерален закон от 8.01.1998 г N 5-ФЗ "О сборах за выдачу лицензий и право на производство и оборот этилового спирта, спиртосодержащей и алкогольной продукции". Техните годишни размери са определени в минимални работни заплати (МРОТ) и варират от 500 МРОТ (ок. 1600 USD) за право да се търгуват и съхраняват алкохолни продукти до 1000 МРОТ (ок.3200 USD) за лиценз за еднократен внос и 15000 МРОТ (ок. 48 000 USD) за генерален лиценз за внос
    • Нормативно са установени банките и финансовите институции, които имат право да издават банкови гаранции при внос в полза на митническите органи.
      • Национална програма за развитието на винопроизводствотов Русия
В края на 2002 г Министерството на селското стопанство на РФ одобри такава програма, съгласно която до 2010 г Русия ще трябва да възстанови лозовите си масиви, унищожени в периода на борбата с пиянството (1985-1990 г). Предвижда се лозовите масиви до 2010 г да нарастнат на 150 хил. хектара. Но даже това да стане реалност, Русия ще продължава да внася виноматериали. Отделен е въпросът за климата и почвите, които не създават условия за ефективно лозарство и добив на качествена суровина. 3. Специфики на пазара на вино. 

3.1. Пазарни предпочитания на руснаците

Съгласно публикувани маркетингови изследвания, в Санкт Петербург през 2001 г вино са потребявали 40% от всички потребители на алкохол (през 2000 г този показател е бил 36.8%), т.е разширява се базата на потребление. Тази част от потребителите, които след кризата през 1998 г превключват от оскъпеното вино на евтината водка, при нарастване на реалните си доходи отново «се връщат» към виното. Да се пие вино става все по-модерно. Както вече беше споменато, постоянно расте числото на винарските ресторанти, специализирани винарски магазини и бутици за вина (главно елитни), издават се специализирани журнали, книги. Виното става атрибут на природосъобразен и успешен начин на живот. Не само поколението на 20-30 годишните, но и много от възпитаните в съветските традиции на консумация (по оста “шампанско (съветско) – водка – бренди”) 40-50 годишни потребители започват да се преориентират към сухото вино. Може да се говори, макар и с доза условност, за истински прелом на пазара на вино – все повече руснаци отдават своите предпочитания към виното, не само в ресторантите, но и в домашни условия. (Това твърдение важи главно за Москва, Санкт Петербург и някои от по-големите милионни градове на Русия с по-богато от средното за страната население.) 

  • Бяло или червено вино. Различни маркетингови проучвания подтвърждават предпочитанията на руснаците към червеното вино (66% ). Предпочитания към бяло вино декларират 30% от анкетираните. Розовите вина не са известни – 35% от респондентите никога не са ги опитвали. 
  • Сухо или полусладко вино. Най-популярни са полусладките с 9-12 алкохолни градуса и полусухите. Маркетинговите проучвания засичат динамика в предпочитанията към сухи вина – оформя се тенденция към увеличаване на тяхното търсене и разширяване на относителния им дял. Върви процес за модно подражаване на европейския вкус. Продължава да е висок интереса (особено в северните региони) към вермутите (т.н. “крепленные вина”) - руският “компромис” между виното и водката. 
  • Брендове. Пазарът се доминира от няколко “общонационални” марки вино с висока степен на известност. Това са “Манастирска изба” (права върху марката държи Детчинския завод – един от най-големите в Русия. С нея той държи ок. 5% от целия руски пазар на вино), “Фанагория”, “Массандра”, “Дионис Клуб”, “Меча кръв”, “Букет Кубани”, “Вина Кубани” и др. Руският потребител търси търговски марки и е готов да проявява към тях повече лоялност, отколкото към типови наименования. Същевременно проучванията показват, че повече от 1/3 от потребителите все още не са сформирали своите брендови предпочитания, което показва, че пазара на вино все още не е докрай структуриран и разделен между основните му участници. При правилен бренд-билдинг все още не е късно да бъдат наложени на пазара нови марки. Удачно позициониране на нови марки (правилен избор на ценови сегмент, целева група, тип вино, опаковка, PR- и рекламна кампания) ще позволи да се покрият разходите за това и да се завоюва пазарен дял.
  • Мъже или жени. Млади или стари. Виното в Русия се приема за преобладаващо женска напитка. Мъжете предпочитат напитки с висок алкохолен градус – главно водка. Във възрастово отношение го предпочитат хората на средна възраст, за които възможността да се себеизживяват като социални победители е важна.
  • Честотата на употреба. Предимно веднъж на месец. Засилване на търсенето около празници (особено на шампанското). В северните райони, в т.ч. С.Петербург, честотата на употреба е по-ниска, в сравнение с южните райони на Русия.
  • Ценови предпочитания: 36% от анкетираните могат да си позволят вино само от ниския ценови диапазон (до 100 руб), 39% - от средния (100-200 руб), 13% - в диапазона 200-300 руб, 12% купуват вино по цени над 300 руб/бут. Постепенното нарастване на благосъстоянието на руския потребител го преориентира към сухите и вносни вина, които са и в по-високите ценови сегменти.
  • Внос или руско: Вино, произведено или бутилирано в Русия, продължава да се търси, което се обяснява единствено с ценова мотивираност – това вино е най-евтино и най-достъпно. Може, обаче, да се направи смел извод, че виното руско производство е пазарно дискредитирано и то не толкова за лошо качество, колкото за нестабилно качество. Но със задълбочаване на процесите, водещи към разширяване на средната класа за сметка на по-бедните слоеве от населението, ще продължи да расте и интереса към вносно вино. На второ място се предпочита молдовското вино. (През 2001 г 70% от вноса в натурално измерение е с произход Молдова.) Тук е важен и един друг показател – “структура на търсене”, който понякога съществено се отличава от “структурата на предлагане”. В този смисъл, вече стана дума, че търсенето на българско вино надхвърля предлагането му на място. Това създава ситуацията на известен “пазарен дефицит” на българско вино, като тази потребност се задоволява чрез субституционен пазарен механизъм, т.е. целевата група като не намира българско, купува вина от други страни.
От първата от поместените по-долу таблици се вижда структурата на вноса на вино (в Русия), в млн. долара, а от втората – пазарните дялове на вносно вино по страни.
Страна 1999 г 2000 г 2001 г 2002(I-X мес)
1 Молдова 95,0 114,7 146,7 107,7
2 Франция 26,0 25,2 50,0 40,0
3 Грузия 16,7 25,0 25,6 21,1
4 Италия 18,9 26,0 15,7 10,4
5 България 1,0 2,1 5,9 9,9
6 Испания 3,9 5,6 8,0 8,1
7 Украйна 8,5 5,9 12,6 7,1
8 Чили 0,4 0,7 4,5 5,2
9 Германия 1,6 2,7 3,8 4,3
11 Унгария 1,8 1,4 2,2 2,5
12 САЩ 0,8 1,2 3,4 2,5
13 Аржентина 0,6 0,5 2,9 1,8
14 Кипър 0,06 0,2 0,4 0,8
15 ЮАР 0,1 0,2 0,45 0,6
16 Португалия 0,1 0,3 0,6 0,5
17 Австралия 0,15 0,3 0,5 0,45
20 Румъния 0,0 0,8 0,6 0,22

3.2. Конкурентна среда:
  • Санкт Петербургски и ленинградски производители (20 предприятия):
Силни пазарни позиции на местните производители, бутилиращи вино от вносна или руска суровина. Оформила се през 2000-2001 г ясна тенденция на вертикална интеграция - алкохолните холдинги инвестират в лозови масиви. Изкупуват се аграрни стопанства в южните части на Русия (Кубань, Краснодарски край и Ставрополски край, Ростов на Дон, Дагестан), също и в Молдова. Създават се и нови лозови масиви.

Предприятията от Санкт Петербург и Ленинградска област са т.н. вторични производители, т.е. закупуващи и преработващи виноматериал от първичните винопроизводители, разположени в южните части на Русия. Наблюдава се процес на прериентация на част от местните производители към преработка на вносна суровина. Сред причините: 2001 г – поради силна суша реколтата бе слаба и скъпа. Зимата на 2002 г бе особено студена и от 25% до 50 % от лозята измръзнаха.

Един от сериозните технологични недостатъци на руските, в т.ч. и част от петербургските, заводи е “топлото” бутилиране. (Малко заводи разполагат с техника за “студено” бутилиране.

Лидери сред местните производители на вино са: 

АО “Игристые вина” – локомотивът на пазара. До голяма степен на неговия растеж се дължи общия растеж на регионалния пазар. През 2001 г започнаха да бутилират и сухи вина. Основно произвеждат шампанско – 18 марки, с което държат 80% от петербургския пазар на шампанско(!) Планират през тази година да увеличат двойно производството на шампанско – от 10 на 20 млн. бутилки годишно. 2002 г пуснаха на пазара шампанско в опаковки 0.33 л. – търсят увеличаване на потреблението главно сред младите хора (опаковката предполага неангажирана с място употреба, търси се конкурентен сблъсък с бирата). Също така, произвеждат 6 марки вино (10% от пазара на вино в Санкт Петербург) и 4 марки коняк. През м. юли т.г. пуснаха в действие нова италианска линия за 2.380 млн. USD. Изкараха на пазара нови видове вермути в нетрадиционни опаковки (0.35 л) – съвместен проект с италианци. Дистрибуторската мрежа на предприятието покрива обширни територии на Русия, добре работи и в Москва (очакван ръст в Москва през тази година – 300%, т.е. 3.8 млн. бут. шампанско) Вино произвеждат с молдовски виноматериали (основен доставчик – молдовската Classikvingroup, чийто президент Василий Драган е основен акционер и изпълнителен директор на предприятието. В групата влизат 17 молдовски предприятия, произвеждащи първичен материал за винопроизводството). Големите обороти и добрите пазарни позиции на завода му «отварят» финансов ресурс за закупуване на крупни партиди виноматериал чрез успешен натиск върху доставните цени.

Единствени, които пуснаха на пазара вино в бурета и не смогват на поръчки. В месец продават ок. 15 хил. дъбови бурета (35-50 л) с вино. 

ЗАО “Вилаш” (създаден 1992 г), произвежда повече от 60 хил. хектолитра вино месечно, асортимент – над 50 вида вина и коняци. Продава основно в Санкт Петербург, Северозападна Русия и Сибир, но опитва износ за Полша, Естония, Германия (предимно на вино в декоративни бутилки – за подарък, празник и пр. случаи). Работи със суровина от Красноярския край, Дагестан, Испания, ЮАР, Франция, Чили. Наскоро (през м. март 2003 ) пусна на пазара мускатови вина (обеми – по 10 хил хектолитра месечно) и мадейра. Амбиции – преследва 15% пазарен дял в Петербург (сега заемат ок. 5-6% дял от винения пазар в града). Известен е главно със своите червени вина с усилен алкохолен градус и бели десертни вина. Разполага с три бутилиращи линии. Месечно продава около 100-120 хил. хектолитра (при обща мощност 250 хил. хектолитра на месец) Заводът активно обновява – през втората половина на 2003 г е планирано пускането в действие на линия за безалкохолно вино (категория “премиум”, 0.5% алкохол), за първи път в Русия (инвестиция – 0.5-1 млн. USD), а през 2004 ще започне бутилиране и в бутилки 0.33 л (пряк конкурент на бирата). Оборудването е италианско, суровината – испанска и аржентинска.
 
 

ООО “Самтрест - Санкт Петербург” - бивш наемател, а сега собственик и правоприемник на най-големият от съветско време завод АОЗТ “Самтрест - Самеба” (до 1999 г – с грузинска собственост), банкрутирал преди 4-5 години. Заводът е закупен на търг за 1.4 млн. USD. Проектна мощност – 5 млн. хектолитра годишно, вино цистерни – 10 хил. т. Произвежда известните марки "Алазанская долина", "Киндзмараули", грузински коняци. В маркетингово отношение акцентира на грузинския произход на част от вината си («Марани», «Марли», «Марнеули»)

Успешно работят завод“Дагвино” (марките “Белый мускат”, “Алиготе”, “Янтарная гроздь”) и завод“Арарат” (вината “Дачное”, “Арарат”, “Араратская долина”).

Значителна част от продукцията на петербургските производители намира пазар в регионите с по-нисък стандарт на живот, към които се експедират основно евтини полусладки вина, портвейн (“Кавказ”, “Анапа”, “Агдам”), вина с усилен алкохолен градус (крепленные вина), вина произведени от внасян от Холандия винен прах. На пазара в Санкт Петербург местните производители продават по-скъпата си продукция, често маскирана като вносна, напр. Chateau A.Bergerak (завод “Шилкон Дагвино”), Porto Millenium (завод “Петвин”). 
 
 

  • Молдовски вина:
Доминират на пазара на евтините вина. Пазарен дял в Русия (по различни източници) – 65-69% от общия обем на вносните вина (107.7 млн. USD за десетте месеца на 2002 г). Основни предимства – ниска цена, традиционно висока популярност, много вносители, съвременен дизайн на опаковката. Лидер в ниския ценови сегмент. Недостатъци – променливо качество, като цяло – невисоко. Нисък имидж, въпреки разгърнатата кампания по налагането им като престижни. 

Наблюдава се постоянно намаляване на пазарния дял на молдовско вино. Причини за това: 

    • Цените на молдовските виноматериали бележат по-голям растеж в сравнение с общото покачване на ценовите нива на виното като готов продукт. Това може да доведе до промени на пазара, тъй като 60% от руското вино се прави от молдовски виноматериали
    • Лоша структура на лозята в Молдова, недостиг на финансови средства за засаждане на нови масиви.
    • Увеличението на доходите на все по-широка част от населението води до процес на преориентация към по-скъпи и по-престижни вина. Наблюдава се тенденция към намаляване дела на най-евтините молдовски вина, които заедно с общото поскъпване постоянно губят тази своя ценова привлекателност
  • Грузинско вино: 
Пряк конкурент на българските вина са евтините грузински вина, в по-голямата си част бутилирани в руски винзаводи. Голяма част от тях са контрафактна продукция, т.е. “ментета”, тъй като Грузия има сравнително неголям обем производство на вино, а в Русия сереализират годишно около 3-4 пъти повече “грузинско вино”.) Грузинското вино също “свали” качество през последните няколко години, по мнение на повечето от специалистите от бранша, с които съм имал възможност да беседвам. Скъпите грузински вина се продават в средния и високия ценови сегмент – 250-500 руб. Считат се за интересни, уникални, престижни. Продават се основно чрез скъпите ресторанти и супермаркетите, като почти винаги са стилно оформени на отделни, стилно изработени дървени стелажи. 
  • Елитни вина
В средния и високия ценови клас е продукцията от Франция (до 41% присъствие в търговската мрежа - много висок показател, но при това се продават и доста френски вина в ценовия диапазон 90-140 руб/бутилка - полусладки, полусухи и сухи, със съответно на цената си сравнително ниско качество), Италия, Испания, Германия, грузински елитни, Чили, Австралия, Нова Зеландия, Аржентина, САЩ (180-400 руб/бут и нагоре). 

Акценти в маркетинговия подход на техните дистрибутори към пазара:
 
 

    • Използване на комплекс от съвременни PR- и рекламни техники, насочени към налагане на съответното вино в търговската мрежа – различни конкурси в пресата, дегустации на щанда, консултантска помощ в търговската мрежа, различни промоции с договаряне на най-добрите места от планограмите, подаръци за покупки, POS–материали в магазините. Сравнително активно използване на възможностите на пресата за презентиране, главно чрез платени интервюта и публикации, медийно отразяване на провежданите промоции, рекламни акции и пр. (Билбордове и електронни медии не се използват при рекламирането на алкохол - законово това не е разрешено.)
    • Специални програми за работа с елитните ресторанти. Редовни контакти със сомелиета-та (sommeliers), с каквито разполага всеки елитен ресторант (Въпрос не само на престиж, но вече и на обективна необходимост е всеки ресторант да има такива свои щатни специалисти-дегустатори, които да регламентират и контролират доставките на вина в ресторанта!). Въобще, ресторантите са един от основните канали за реализация на качествени и елитни вина. Но с “демократизацията” на ресторантите, започват все повече да се предлагат и вина на по-“народни” цени.
    • Приоритетно продават в специализираните магазини за вино, които са моден хит на пазара. Престижно е да се пазарува елитно вино в такива магазини, модерно е известни фирми, работещи в съвсем различни бизнес сфери, в търсене на допълнителни имиджови позитиви, да откриват свои бутици за елитно вино в търсене най-вече на PR- ефект, а не толкова на търговски резултат. Към тези магазини има дегустационни или вписан в общия стил на търговския обект ресторантски салон – луксозен, престижен, в който може да се опита дадено вино (обстановка тип “свещи-камина-скъпи пури-дивечови кожи”), препоръчано от сомелието и поднесено по всички правила на това изкуство.
Потреблението на елитно вино най-пълно изразява успеха, победата. Неговото потребление в Русия е статусно, демонстрира високо социално положение, определен стил на живот, възможности. То кореспондира с оптимизма на обособяващата се в руското общество средна класа. То е средство за подражание. При нарастване на реалните доходи на населението в големите градове с 5-8% годишно, очакванията са търсенето на елитно вино да се увеличава.  4. Българското вино в Санкт Петербург

Българско вино постъпва на петербургския пазар не само през Москва, но и директно:

  • през Москва - фирмите ООО Торговый дом «Фанагория» (Москва), ООО «Сколари» (Москва), ООО «Росагроимпорт» (Владимирска област), ООО «ТК Иматра» (Ленинградска област), ООО «Авионт» (Москва), ООО «Винкор» (Москва). 
Това са вина главно на “Черноморско злато” АД – Поморие и “Винком” АД – Бургас, Винарска изба “Странджа” – Росеново, “Домейн Бояр” АД, Винзавод “Долна баня” АД, по-рядко на “Димят” – Варна и “ЛВК Винпром” АД - Търговище
  • Чрез директен внос: 
    • ООО «ТПН» - внася чрез ТК “Иматра” вино, произведено от “Риком” ООД (Винарска изба “Брезово”);
    • ООО «Радомила» - внася чрез ООО “Триумф” вино, произведено от “Слънчева долина” – Надарево (в т.ч. и опаковки “bаg-in-box”)
    • ООО “МЦБ” – внасяла е през 2001 г вино от ЕТ “Ивена комерс”.
    • определени количества са постъпили директно и от Винпром Свищов. 
Български вина се предлагат в търговската мрежа в две ценови категории - за 60-80 руб./бут и в диапазона 120-160 руб/бут. 
 
 

4.1. Проблеми и специфики в пазарното присъствие на българското вино:

Често пъти, от маркетингова гледна точка, българското вино го определят като “тежко”, “трудно”, “непереспективно”. Тези определения са продиктувана от факта, че то не заема водещо място в брендовите портфолиа на руските фирми – вносители или едрови търговци. 

  • Цена – качество
Засега българското вино се предлага с добро съотношение качество/цена. Опасенията на вносителите са главно в следната посока: Доколкото виното е продукт, който позволява технологична манипулация с цел постигане на предварително зададена цена, при растеж на пазара е възможно български производители, заинтересовани от постигане на конкурентни ценови нива, да развалят качеството му в преследване на по-ниски цени. Това ще удари въобще по имиджа на българското вино и много бързо и трайно ще развали пазара. Тоест, има опасност да се повтори случая с българския кетчуп от 1993-94 година, когато по такъв начин бе трайно развален пазара.

Въпреки това, руските фирмите се оплакват от качеството, по-скоро от невъзможността на българските производители да поддържат постоянно качество. Да, виното не е кока-кола, а “жив” продукт, но брендовата политика и работата с големите търговски вериги тук императивно налагат поддържане на едно и също качество, прието с договорената цена.

  • Имидж
Българското вино се възприема като евтино, не особено престижно. Пазарът познава главно неговия нисък ценови клас - полусладките и полусухите вина. Негова добра база и активно лоби са хилядите туристи, посетили България през последните години, и останали с приятни спомени от почивката си. Според участниците в пазара, руските потребители биха приели добре и по-скъпо българско вино. Но затова е нужна активна маркетингова кампания, планирана от страна не само на фирмата-вносител, а и с участието на производителите и държавата. 

По примера на целенасочената работа на Министерството на икономиката, съвместно с български и руски тур операторски фирми да развива политика в туризма по налагане на нов имидж и популярност на българския туристически продукт, може да се планира и приложи подобна политика и към налагането на нов имидж на българското вино в Русия. Напр. има редица печатни издания, специализирани по темата, или подходящи life-style журнали, където редовно, по един интересен, привлекателен начин, се представят винарски страни, марки и серии вина. Чрез тях се налага култура на потреблението на вино и се формира търсене. Цените за публикации в тях не са ниски, но и не са по-високи от цените за публикуване на платени публикации по други теми. 

С някои от вносителите съм коментирал възможности за организиране на презентационни турове по винзаводи и винарни в България. Имаше интерес към разработването на такъв проект от страна на ООО “ТПН” – С. Петербург като водещ пряк вносител на българско вино в Санкт Петербург и “Солвекс Турне” като тур оператор и технически изпълнител, но в крайна сметка страните не се разбраха помежду си. В такива групи има резон да бъдат включвани представители на контролните административни органи, от които зависи контрола и в крайна сметка – допуска на продукцията до пазара, журналисти на издания, имащи рубрики по темата, представители на търговски вериги, които продават или имат намерение да продават българско вино. Заинтересовани фирми-вносители могат да се включат с частично финансово участие. Заинтересовани към такива проекти би трябвало да са български винопроизводители и НЛВК, които да поемат разходите на участниците в групите за трансфери (авио и наземни), нощувки, посещения на български винарни с организирани на място дегустации, беседи, презентации и пр. 

  • Висока конкуренция, пазарът трудно допуска нови играчи, високи разходи на бизнеса. 
При контакт с нови партньори, българските фирми би трябвало на първо време да проучат дали фирмата, с която планират да работят, има “история” в търговията с вино, т.е. дали има съответните лицензи за търговия с алкохолни продукти и опит. Бизнесът с вино и алкохолни напитки през последните няколко години е вече структуриран, изграден и крайно "негостоприемен" към нови играчи, особено към такива, които искат "да се пробват" в него. Пазарът е много труден, не само в маркетингов, но и в нормативен план, и “отхвърля” повечето нови “ентусиасти” – фирми, които нямат опит, достатъчно финансови възможности, обучени екипи, маркетингова визия и стратегия, ясен и ефективен логистичен план, дистрибуционна мрежа. 

Не е за подценяване и размера на нормативно приетия финансов праг за навлизане в отрасъла. Напр. преди подготовката за внос на партида вино, акцизните марки се закупуват предварително (или обезпечават с банкова гаранция), което означава, че доставчикът е длъжен да депозира цялата сума на митническите сборове (мито, акциз и ДДС). Размерът на лицензите е даден в т.2 на доклада, транспортните разходи до Санкт Петербург са ок. 5000-5500 USD за вагон и 3000-3500 USD за 20-тонен товарен автомобил. Нормативно са установени и банките и финансовите институции, които имат право да издават банкови гаранции при внос в полза на митническите органи.

Всичко това води до закономерна олигополизация на пазара от няколко водещи вносители. От друга страна, това изглежда е преднамерена държавна политика – по този начин пазарът е по-концентриран, по-добре организиран, по-прозрачен и “по-лесен за обработка” в различни конотации на израза.

Не е за подценяване и степента на сложност и прозрачност на процедурата по лицензиране, сертифициране и внос. Всички тези лицензии, марки, разрешителни и други руският вносител си набавя след преодоляване на сложни бюрократични препятствия. Темата за корупцията може да бъде проследена чрез СМИ. Счита се, че в сравнение с началото на 90-те, отрасълът се е декриминализирал (по-скоро “дебандитизирал”), но за сметка на това сега нещата са поети от “силната ръка на изпълнителната власт”. 

Друга страна на конкурентността е свързана с пазарно сложилите се високи разходи за реклама и промоционни акции, без които вече категорично е невъзможна продажбата въобще на каквато и да е потребителска стока в Русия. Тези разходи отиват за различни рекламни форми, в зависимост от маркетинговия инструментариум, с който борави вносителя - платени публикации, дегустации, презентации, спонсорства на културни прояви, участия в изложби и панаири и пр., с една крайна цел – гарантиране и стимулиране продажбите на продукта. Тези разходи обикновено ги плаща вносителя, но ако българският винопроизводител няма разбирането и очакването, че основната битка за това, продукта му да стигне до трапезата на руския купувач се води от неговия руски партньор, на руска територия, по правилата на руския пазар, то неуспехът му е гарантиран. “Разбирането” в този аспект означава възможност за “споделянето” в различна форма на част от тези разходи – ако не пряко, то косвено (чрез промоционни количества, различни отстъпки в цената, стоков кредит, съвместни участия в изложби и пр.).

  • Логистика
Българското вино постъпва в Москва, след което се разпределя към регионите. От общите обеми внос, Москва потребява само 9%, останалите 90% се насочват към руската провинция. Обяснява се с по-високия стандарт на живот на московчани, което им позволява да отдават предпочитанията си към по-скъпите и по-престижни италиански, френски, испански вина.

Затруднения в транспортирането от България, продиктувани от:

- не оптиимални транспортни маршрути и относителна нередовност на ж.п. ферибота Варна – Иличовск и на авто-фербота Бургас – Новороссийск. 

- Вносителите се оплакват от неовладяната криминогенна ситуация по транспортните коридори, било то през Украйна или само през Русия (ферибота Бургас-Новороссийск), а също така на граничните и митнически пунктове; 

- относително скъп транспорт – фериботът е скъп, услугите на БДЖ са скъпи. (напр. разстоянието Кишинев-Москва е около 2 пъти по късо от Пловдив-Москва, но тарифата му е почти три пъти по-ниска.) 

Част от българските износители търсят различни транспортни алтернативи, напр. чрез флекси-танкери през Солун до Выборгския терминал (Отнемат около 1 месец, но стават само за наливно вино.) 
  • Схеми за плащане и начини за продажби
Във финансовите си отношения с дистрибуторите, магазините и ресторантите, руските вносители и дистрибутори са принудени да прилагат схеми за отложено плащане, обикновено 30-45 дни. Често по схемата “30% аванс, 70% - отложено плащане”. За гарантирането на плащанията се използват вексели, инкаса, по-рядко банкови гаранции. Практика е руският вносител да проучва новите си партньори откъм платежоспособност, коректност. Това обикновено става чрез специализирани агенции, често с участие (неофициално) на представители, настоящи или бивши, на силовите органи.

Ползват се банкови кредити. Тяхното получаване е сравнително облекчено в сравнение с минали периоди, но твърде неизгодно (цитират се ставки 24% годишна лихва по рублеви кредити и 17% по доларови).

Руските вносители настояват за отложени плащания (60-90 дни) към българските доставчици. 

Плащанията към България стават по банков път, основно чрез вирменти (безусловни плащания), по-рядко се използват акредитиви и банкови гаранции, които оскъпяват стоката. 

Проблеми в работите с големите търговски вериги. В Петербург се е очертала ситуация на истинско търговско изнудване на доставчиците за ценови отстъпки от страна на големите вериги супермаркети. Ролята на търговските вериги става все по-значима, върви процес на пазарно изтласкване на малките магазини, все по-голяма част от оборота на потребителски стоки минава през веригите супер- и хипермаркети и техният мениджъмънт търси допълнителни ценови конкурентни предимства, главно чрез натиск, оказван върху доставчиците. Съвсем не е лесно руският вносител въобще да “вкара” стоката си в техните магазини, отделно от това да се пребори за “добро място” на щанда. Има установени т.н. “входни билети”, по силата на които за да бъде допусната стоката в търговската верига, доставчикът трябва да плати за това (понякога сумата достига и до 10 хил USD). Най-често срещаните аргумент за това – “магазините ни не са разтегателни, недостига търговска площ” или този, че “входният билет” е компенсация за риска, който търговската верига поема като приема да продава нова стока. 

Представянето на българско вино в тези вериги (а то се продава и в тях) все още не е само по себе си гаранция за пазарен успех, но дава силни търговски предимства, главно поради допълнителното му “легитимиране” пред купувачите. Процесът напомня системата, която наложиха в България Metro и Billa. 

  • Търговски марки
Проблемът “български търговски марки” не е обект на настоящия доклад, тъй като не е с регионално значение, т.е. той е безспорно един от важните, но негово решение не може да се търси на регионално равнище. 

През м. юли 2002 г СТИВ Москва проведе срещи с представители на Роспатент и Института за промишлена собственост към Роспатент с цел изясняване на процедурата по регистрацията и защитата на български търговски марки вино в Русия, във връзка с повдигнатите от водещите вносители проблеми в тази област. Има информация, че “собственицитев Русия на български търговски марки събират от вносителите по 5 цента за бутилка за вина с марките “Механджийско”, Лудогорско”, 10-15 цента – за “Медвежья кровь”, “Бычья кровь”, “Золотая осень”, а за други като “Манастирская изба” например, дори не може да се получи разрешение за използването им. Нещо повече, вносителите твърдят, че има регистрирани вина с търговската марка “Варна” (от руската фирма “Евроалко”) и коняк “Плиска” (“ГБ Холдинг”), въпреки че според представителите на Роспатент би било редно да се откаже на заявителя подобна регистрация.

Съгласно руския закон за търговските марки, приоритет при регистрацията на търговските марки имат тези заявки, които са подадени по-рано, но такава регистрация може впоследствие да бъде призната за недействителна по заявление от заинтересовано лице, което счита тези свои търговски марки за общоизвестни (доказва се въз основа на чл. 6 bis на Парижката конвенция за закрила на индустриалната собственост от 20 март 1883 г. и по реда на Заповед № 38 на Роспатент за приемане на Правила за признаванена търговския знак за общеизвестен в РФприлагат се) или докаже, че при регистрацията “търговските марки са способни да въведат потребителите в заблуждение относно стоката или нейния изготовител” (чл. 6, т. 2 от Закона за търговските марки).

В случая с българските търговски марки, въпросното заявление трябва да се подаде от тази фирма или организация, които са легитимните собственици на тези търговски марки на територията на България. В зависимост от представените към заявлението доказателства, ще зависи колко бързо и в чия полза ще бъде взето съответното решение. В качеството на доказателствен материал могат да бъдат използвани: правната защита на съответната търговска марка в България и в други страни; договори за износ; номенклатура на продаваните в миналото вина в Русия (в специализирани български магазини в Москва като “Варна” и “София”, например); статистически данни за износ на съответните марки; позоваване на възможностите,които позволяват на руските потребители да получават информация за българските вина (туризъм); и т.н. Максималният нормативно установен срок за разглеждането на подобна заявка от Висшата патентна палата е шест месеца.

Съществуват прецеденти, когато по съдебен път собствениците на определени търговски марки могат да бъдат ограничени в правата си така, че да не могат да забраняват вноса на стоки с тези марки (съгласно Гражданския кодекс на РФ). 

Всички дела, свързани с регистрацията на търговските марки от името на чуждестранни физически и юридически лица се водят от упълномощени поверени (“патентные поверенные” или патентни адвокати). Списъкът на регистрираните в Роспатент патентни адвокати е публикуван в Интернет на адрес: http://www.fips.ru/w3search/query.asp.
 
 

Наблюдава се и процес на създаване и налагане на “нови” български марки, напр. “Злата България” (производител – Винарска изба “Странджа”). Усилията и разходите по бренд-билдинга се разпределят между българския производител и руския партньор.

  • Участие в изложби
Водещи петербургски изложби (предстоящи), на които се представят вина, са: 
 
Време на провеждане
Наименование
организатори
14 - 17 апреля 2003 ИНТЕРФУУД (7-мо издание) - Международна изложба за хранителни стоки, в т.ч. храни, алкохолни и безалкохолни напитки, вино, оборудване за ХВП ITE

ЗАО "Примэкспо

ВО "Рестэк" 

http://www.restec.ru

Тел.: (812) 235-5808, 

320-8093

Факс: (812) 320-8090

E-mail: foodind@restec.ru

 

4-7 юни 2003 ПЕТЕРБУРГСКИ ПАНАИР ЗА ВИНА И ВОДКИ – Международна изложба за вино, водки, оборудване, технологии ВАО "Ленэкспо"

http://www.lenexpo.ru

Ирина Иванова

тел. (812) 321 2761

За съжаление, български фирми в тях не участват директно. Представени са български продукти (много слабо), но през руски вносители. 

В сравнение с московските изложби, петербургските са по-скромни - не така скъпи и не така мащабни (цените за участие могат да бъдат получени чрез указаните линкове към сайтовете на организаторите). СТИВ Санкт Петербург препоръчва директно участие на български винопроизводители чрез атрактивни щандове, като тези, с каквито те успешно се представят на пловдивската “Винария”. Това определено ще способства за пазарен успех при навлизането със съответна продукция. Участието би могло да се оформи и през руска партньорска фирма с цел снижаване на разходите – техника, широко прилагана и в Русия.

На тези изложби с големи и богати щандове доминират фирми от Грузия, Молдова, Армения, Унгария, Франция, Италия и други страни конкуренти.
 
 

  • Руски източници на маркетингова информация
Подходяща такава се намира трудно. СТИВ Санкт Петербург проследява редовно съдържанието на различни не специализирани бизнес издания – ежедневници, икономически списания, сайтове в интернет. Много добър сайт с богата аналитична, правна и статистическа информация, тенденции за развитие на пазарната ситуация, търговски и вносни режими е този на Националната алкохолна асоциация (http://www.naacnt.ru/), но достъпът до него е изцяло платен – 100 USD/месечно и в бюджета на СТИВ Санкт Петербург няма предвидени такива целеви средства. 

Някои по-интересни аналитични материали качвам на сайта на СТИВ Санкт Петербург www.stiv.spb.ru, раздел “Маркетингова информация”, подраздел “Вина и алкохол”.

При интерес от страна на български фирми, СТИВ Санкт Петербург може да препоръча местни консултантски фирми, специализирани в изготвянето на маркетингови проучвания, анализи и стратегии. 

  • Работа с регионите
Неразработен пазар. Предполага успех, при правилно и предварително планирани действия с руски партньори. Част от вносителите правилно са се насочили към руската провинция, в която българско вино като цяло е слабо представено. В това отношение Москва и Санкт Петербург са се наложили като разпределители на стокови потоци. Акцент трябва на първо време да се сложи върху така наречените “градове-милионници”.
 
 

5. Заключение:

Пазарната конюнктура в Санкт Петербург предоставя възможности за разширяване на дела на българско вино. Тези възможности са реални, но тяхното използване не може да стане по автоматичен път. Необходимо е комплексно съчетаване на следните основни направления за работа:

  • Индивидуално разработена, съвременна и агресивна маркетингова стратегия, за предпочитане да е съвместно разработена и прилагана с руски партньори, непосредствени и опитни участници в пазара. 
  • Действия от страна на българската държава за отвоюване на неправомерно използваните от небългарски юридически лица български търговски винени марки.
  • Оптимизация на логистическите схеми за доставка на виното;
  • Недопускане на занижено качеството в преследване на ниски цени.
  • Координирана политика между държавата и обществените бизнес асоциации, имащи отношение към винарството. Съвместно планиране на PR-кампании по налагане на нов имидж и маркетингово препозициониране на българското вино на руския пазар. Използване на натрупаният опит при популяризиране на България като модерна туристическа дестинация.
  • Участие в изложби, организиране на групови презентационни прояви на български винопроизводители, не само в Санкт Петербург, но и в регионите.