Пътна карта на Електротехническата индустрия в България
Браншовата Камара и Германското дружество за техническо сътрудничество (GTZ) ООД предоставя предложение към Министерство на икономиката 
София 20.02.2003

В четвъртък председателят на Камарата на електротехниката в България  г-н Румен Атанасов, заедно с изпълнителният директор на Германското дружество за техническо сътрудничество (GTZ) ООД г-н Ханко Фон Кнобелсдорф връчиха Стратегията за развитие на електротехническата индустрия в България на представителя  на Министерството на икономиката Андрей Брешков пред около 80 представители от електротехническия бранш.

На базата на задълбочени анализи на фактите, български и германски експерти развиха една “пътна карта”, по думите на г-н Ханко Фон Кнобелсдорф, за по-добро развитие на електротехническия сектор. 
Материалът е подробен набор от препоръки за реформи към Правителството, главните търговски институции и самите фирми. Той съдържа предложения, обхващащи различни  сфери като: публичното финансиране, финансирането на фирмите, информационните технологии, транспорта, образованието, оптимизация на пазарните или производствени линии на нивото на фирмите. 
В представянето на стратегията г-н Жечко Димитров каза, че тя не може да бъде крайна цел, а само начална стъпка за превръщането на електротехническата промишленост в един конкурентноспособен отрасъл на България, осигуряващ трайна висококвалифицирана заетост. За постигането на тази цел е изключително важно държавата да поеме протегнатата ръка на бизнеса и заедно да създадат необходимата организация за разработването и прилагането на конкретни програми и мерки. 
В своето обръщение г-н Атанасов подчерта, че стратегията е “покана за публичен диалог”. “Нашата Камара представя интересите на отрасъла и със стратегията ние искаме да определим насока на реформа за него и също да ориентираме Правителството към по-нататъшни реформи”, каза г-н.Атанасов. “ние трябва да излезем от галерията и да се включим”.
Целта на реформата е да се създаде една благоприятна, нормативна, административна, финансова и конкурентна обстановка, каза г-н Атанасов. Той добави, че презентацията на стратегията в същото време ще бъде покана за активно участие и публичен диалог. 
“Докладът, който подготвихме с помощта на GTZ ще бъде изпратен до всяка фирма от нашия отрасъл. Ние искаме да формираме съюз, който изразява желанията си по творчески начин. Ние не само критикуваме. Чувстваме се отговорни за създаване на по-благоприятна структура за нашите фирми. Също ние ще оцениме ако други отрасли се включат. Ние познаваме пречките, пред които са поставени фирмите ни и в същото време следиме проблемите на тези от другите отрасли.”
Г-н Ханко Фон Кнобелсдорф каза, че електротехническата стратегия е друг основен двигател в програмата за насърчаване на икономиката и заетостта на GTZ в рамките на българо-германското икономическо сътрудничество.  “Ние се нуждаем от практически връзки – в двете посоки между фирмите и Правителството и обратно. Стратегията е много амбициозна програма и ще бъдем доволни ако поне някои части от нея станат реалност. GTZ е склонно да продължи подкрепата си и по този начин докладът ще предизвика ефект!” подчерта г-н Фон Кнобелсдорф.
„Насърчаване на икономиката и заетостта” е съвместна програма на българо-германското сътрудничество. Програмата стартира през 1998. Срокът й е до 2004 и бюджетът й е 15 милиона евро, от които Германското правителство предоставя основния дял от около 14,8 милиона евро.
Германия подкрепя изцяло българското развитие с около 100 милиона евро, в които се включва дяла на Германия в подкрепата на ЕС. 
Според НСИ през 2001 електротехническият отрасъл е наел 17.000 души в 1300 фирми. Тя участва с 2.5 процента в общия износ и реализира около 1 процент от БВП. 95 процента от фирмите в сектора са малки и средни към които главно е насочена българо-германската икономическа програма.