Първата на Балканския полуостров CCNP-академия беше открита в Българската стопанска камара. След нивото CCNA (Cisco Certified Network Associate) - Сертифициран от Cisco сътрудник за работа с мрежи,  мрежовиците ще имат възможността да се обучават и за CCNP (Cisco Certified Network Professional) - Сертифициран от Cisco професионалист за работа с мрежи. 

За качеството на обучението в Cisco академията към Българската Стопанска Камара ще се грижи Христо Балабанов - единственият българин, преминал успешно тестовете в Центъра за обучение на инструктори в Бирмингам. Курсистите в CCNP-академията ще бъдат обучавани да инсталират, конфигурират и поддържат локални и глобални мрежи, съдържащи от 100 до над 500 точки, да работят с разрастващи се мрежи, да свързват в мрежа група от сгради, използвайки комутируеми технологии на много нива, да създават и внедряват глобален интранет и пр. 
Учебният процес е организиран по най-съвременните методики на обучение - самостоятелно онлайн обучение на английски език в учебната зала, обсъждане на учебния материал – на родния език, лабораторни занятия, всекидневни и заключителни онлайн тестове, финални семестриални – теоретични и практически тестове.
Обучението включва четири семестъра (пети – осми семестри) по 70 часа, като се покрива за период от 6 до 12 месеца и дава на курсистите теоретични знания и практически умения да проектират, изграждат и поддържат компютърни мрежи. Курсистите се учат да работят с оборудване, което те ще ползват в една бизнес среда.
Центърът за компютърно обучение при БСК е Регионална Cisco академия от началото на 2001 г. до момента обучение за CCNA от четири семестъра са преминали 92-ма курсисти, а още 30 предстои да се дипломират.
Програмата “Мрежова академия”, разработена от американската компания Cisco Systems, стартира през 1997 г., за да преодолее недостига от специалисти по информационни технологии, който според изследване на IDC в момента в Европа е 150 000, а до 2003 г. ще достигне 700 000. 
Единната програма и еднаквите критерии, прилагани в Cisco академиите в цял свят гарантират еднакви знания и квалификация, а съответно и еднаква възможност за работа в различни точки на планетата.