На 23 май 2002 г., четвъртък, се проведе дискусия между браншовите работодателски организации по предложените от НОИ размери на минималните осигурителни прагове за отделните отрасли и професии. Дискусията, в която се включиха представители на 20 бранша, беше организирана от Българската стопанска камара (БСК). 
 Председателят на БСК Божидар Данев подчерта при откриването на форума, че камарата принципно подкрепя предложението на социалния министър Лидия Шулева за промяна на осигурителните отношения. Г-н Данев припомни, че от 1 800 000 трудови договори 1 076 000 са сключени за минимална работна заплата с цел укриване на осигуровки. Вярна на позицията си за защита на коректния бизнес, Българската стопанска камара счита, че въвеждането на минимални осигурителни прагове и регистрирането на трудовите договори в НОИ ще допринесе за постигане на по-прозрачни отношения в бизнеса и ще деблокира част от т.нар. “сив сектор”. Според председателя на БСК: “Един от основните пазари в България, които не работят, е пазарът на труда. С въвеждането на минимални осигурителни прагове и регистриране на трудовите договори в НОИ ще се променят пропорциите в икономиката. Болният трудов пазар постепенно ще започне да се лекува”.
 Основните забележки на БСК и на участвалите в днешната дискусия браншови организации се свеждат преди всичко до размера на предложените от НОИ минимални осигурителни прагове, които са твърде завишени. Те представляват 70% от нивото на средните възнаграждения за браншовете, индексирани с процента на натрупана инфлация за 2002 г. и прогнозната инфлация за 2003 г. БСК категорично възразява срещу авансовото включване на инфлацията за 2003 г. като критерий за определяне на минималните осигурителни прагове.
 В хода на днешната дискусия стана ясно, че социалният министър Лидия Шулева е предложила на социалните партньори до 5 юни т.г. да се проведат преговори на браншово ниво между съответните работодателски и синдикални организации. Договорените размери на минималните осигурителни прагове ще бъдат одобрени от МТСП и ще влезнат в сила от 1 януари 2003 г.
 Г-н Божидар Данев съобщи още, че в разговори с управителя на НОИ Българската стопанска камара е договорила регистрацията на трудовите договори, подаването на декларациите и изплащането на осигурителните вноски да става и по електронен път. В тази връзка г-н Данев припомни, че БСК издава сертификати за електронен подпис.
 По повод някои изказвания в медиите на зам.-министъра на финансите Гати Ал Джебури за използване на минималните осигурителни прагове и за данъчни цели, зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян припомни, че според българската Конституция данъците се определят съобразно дохода и имуществото. Идеята на г-н Джебури минималните осигурителни прагове да са задължителни за сключване на трудовите договори г-н Тебеян определи като противоречаща на пазарното мислене и договаряне.
В отговор на въпрос за позицията на БСК по евентуални бъдещи промени на Кодекса на труда, г-н Данев заяви, че крайно десните предложения на някои работодателски организации противоречат на европейските директиви и практика, т.е. невъзможно е да бъдат одобрени от българския Парламент. Предстои БСК да внесе своите конкретни предложения за поправки на трудовия кодекс, които ще се отнасят преди всичко обезщетенията при пенсиониране и при съкращение, отпадането на т.нар. “класове” и др.

 За улеснение на фирмите БСК публикува на адрес www.bia-bg.com подробна информация за видовете персонал, групите отрасли и съответните производства, влизащи в тях, както и всички допълнителни данни, касаещи въвеждането на минимални осигурителни прагове.